29. mája 2020

Rast cien bytov a domov na Slovensku atakuje rekordy. V prvom kvartáli tohto roka totiž ceny medziročne vzrástli o 13,1 percenta, čo je najviac za poslednú sledovanú dekádu. Ako špecifikoval Štatistický úrad, ceny nových nehnuteľností narástli o 9,7 percenta a existujúcich o 15,5 percenta. Aktuálna pandémia koronavírusu sa na týchto číslach ešte neodrazila, keďže prepukla v závere sledovaného štvrťroku.

Čo sa týka medzikvartálneho porovnania, tu je rozdiel miernejší. V úvodných mesiacoch roka 2020 sa ceny zvýšili oproti záveru roka 2019 v priemere o štyri percentá. Pričom hodnota nových vzrástla o 3,4 percenta a existujúcich bytov či domov o 4,4 percenta.

Koronavírus realitný trh uspal len na pár týždňov. Prinesie oživenie výhodnejšie ceny a hypotéky?

Za neustálym rastom cien analytici vidia najmä nedostatok bytov. Začiatkom tohto roka vymizli hlavne v Bratislave malé byty. „To platí predovšetkým v prípade novostavieb, ale aj pri starších bytoch predávaných na sekundárnom trhu. Ponuka novostavieb je rekordne nízka a to absolútne, ale aj pomerovo v porovnaní s aktuálnym dopytom (t. j. počtom predaných bytov). Nízka ponúka je dôsledkom malého počtu vydaných stavebných povolení a silný dopyt je spôsobený vysokým mzdovým rastom a lacnými úvermi,“ vysvetľuje pre Forbes analytik spoločnosti Bencot Investments, ktorá sa zaoberá situáciou na realitnom trhu, Rudolf Bruchánik.

Budúcnosť je vo hviezdach

Čo bude v nasledujúcich mesiacoch si zatiaľ odborníci netrúfajú predpovedať. Aktuálne však realitné kancelárie nezaznamenali zvýšený predaj nehnuteľností z dôvodu, že by ľudia nemali peniaze na splácanie hypoték pre pandémiu. Stagnácia na realitnom trhu však nie je vylúčená.

Nedávno publikované dáta Národnej banky Slovenska hovoria v prípade prvého štvrťroka o 8,6-percentnom medziročnom náraste cien. V porovnaní s dátami Štatistického úradu ide o rozdiel 4,5 percentného bodu. Ako pre Forbes vysvetlil hovorca NBS Peter Majer, rozdiel nastáva pri porovnávaní dát. Centrálna banka totiž zverejňuje prehľady podľa ponukových cien nehnuteľností, zatiaľ čo Štatistický úrad zohľadňuje realizačné ceny, teda také, za akých sa obchod uskutočnil. Aj NBS však hovorí o výrazných skokoch. „Z historického pohľadu ide o jeden z najvyšších zaznamenaných medziročných rastov, zaostáva však za tretím štvrťrokom 2019,“ uviedol analytik NBS Roman Vrbovský. Na celkovej medziročnej zmene priemernej ceny bývania sa pritom vo vyššej miere podieľal rast cien bytov, než rast cien domov.

Článok sme aktualizovali o vyjadrenie Rudolfa Bruchárika. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?