Realitný trh s rezidenčným bývaním na Slovensku ožíva, no a výraznú obľubu zaznamenalo podľa expertov nájomné bývanie. Zaujímavosťou je, že jeden z developerov priniesol alternatívu ku klasickým hypotékam a oprášil tzv. družstevné bývanie.
Realitný trh sa konečne nadýchol, myslia si odborníci v odbore a experti tak postupne upozorňujú aj na nové trendy. Intenzívnejšie sa preto začína hovoriť o nájomnom bývaní a jeden z developerov zase oprášil ideu tzv. družstevných bytov.
„Oživenie trhu začalo vo februári tohto roka. Je spôsobené hlavne tým, že si ľudia zvykli na vyššie úrokové sadzby, mzdy narástli, ceny nehnuteľností klesli, a tak sa stali nehnuteľnosti dostupnejšie,“ vysvetlil pre Forbes Vladimír Boháč, Managing Director z Arvin & Benet.
Realitný trh sa nadýchol
Podľa Boháča bolo primárnym dôvodom nárastu cien realít navyšovanie sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré tak spôsobilo nielen rast sadzieb, ale aj hypoték, ktoré si množstvo bežných ľudí následne nemohlo dovoliť.
„V realite to cítime na vyššom počte záujemcov o naše nehnuteľnosti a súčasne zrýchlenom čase rozhodovania sa. V roku 2023 ľudia rozmýšľali často týždne po tom, čo nehnuteľnosť videli,“ priblížil expert.
Zároveň dodal, že množstvo ľudí, najmä tých uprednostňujúcich hotovosť, čakalo na cenové dno tohto ekonomického cyklu. „To sme momentálne prekonali a začína sa opäť nakupovať,“ podčiarkol ešte pre Forbes.
„Po ochladení realitného trhu na jeseň 2022 vidíme v posledných mesiacoch zotavovanie. Odráža to aj Realitný barometer Realitnej únie SR, ktorý mesačne monitoruje ceny bytov v krajských mestách. Na konci apríla už piaty raz za sebou skončil v pluse, keď dosiahol hodnotu 2689 eur/m2,“ priblížil situáciu na trhu analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.
Dodal, že hodnota Realitného barometra sa za prvé štyri mesiace tohto roka zvýšila len o 2,3 percenta, čo je rast, ktorý sme mohli bežne vidieť v rokoch 2021 či 2022 za jeden mesiac. Napriek oživeniu Kubrický aktuálne realitný boom neočakáva.
„Nálada na trhu sa však postupne zlepšuje a kto chce kúpiť, nevyčkáva a chodí na obhliadky. Na väčšie oživenie si však musíme ešte nejaký ten štvrťrok počkať. Väčšiu skupinu kupujúcich dostane do hry až citeľné zlacnenie hypoték,“ doplnil analytik.
Vývoj cien nehnuteľností na bývanie bude podľa konateľa spoločnosti Flat Zone Víta Sourala závisieť od vývoja úrokových sadzieb. „Pokiaľ sa sadzby znížia na úroveň 3 percentá, dopyt sa zvýši a ceny budú tlačené opäť smerom nahor, pokiaľ sa nebude dostatočne stavať,“ zhodnotil Soural.
Kubrický si zase myslí, že realitný trh aktuálne nemá jasný smer. Niekde ceny klesajú, inde stúpajú. „Odlišný vývoj sledujeme tak pri rôznych lokalitách, ako aj typoch bytov. Cenové pohyby sú väčšinou mierne, t. j. za prvé 4 mesiace tohto roka do 2 percent. Kolíše aj ponuka, keď pri starších bytoch vidíme skôr jej pokles a pri novších rast,“ uviedol analytik.
Ponuka nových bytov rastie skôr v hlavnom meste, naopak v regiónoch sú v ponuke zvyčajne byty v staršej zástavbe. „Očakávame, že so zvyšujúcim dopytom bude celková ponuka mierne klesať. Zároveň veríme, že bude silnieť segment novostavieb v regionálnych mestách,“ doplnil Soural.
Realitní odborníci v poslednom období sledujú zvyšujúci sa dopyt po nájomnom bývaní. To sa totiž podľa ich názoru stáva finančné dostupnejšou alternatívou ku kúpe bytu. „Očakávame, že nájomný trh bude postupne silnieť na objeme pre stále nižšiu dostupnosť vlastníckeho bývania,“ uviedol Soural.
Miroslav Linhart z poradenskej spoločnosti Deloitte doplnil, že za posledný rok nájomné výrazne vzrástlo. „Za posledný rok bolo možné pozorovať výrazný nárast nájomného, keď v porovnaní s 1. štvrťrokom 2023 vzrástlo priemerné nájomné o 10,9 percenta,“ zhodnotil Linhart
Priemerné nájomné sa v prvom štvrťroku 2024 pohybovalo na úrovni 710 eur bez energií a poplatkov, v Bratislave sa mesačné priemerné nájomné dostalo na úroveň 870 eur za byt. Rast cien nájomného bývania sa podľa odborníka postupne stabilizuje.
Alternatívou k hypotékam okrem nájomného bývania je aj tzv. družstevné bývanie. To oprášil po novom napríklad developer YIT Slovakia. CEO spoločnosti pre Forbes prezradil, prečo je firma naklonená aj podobnému typu nadobudnutia bývania.
„Ide nám o diverzifikáciu. Zo skúseností našej sesterskej firmy v Čechách vidíme, že špeciálne v Prahe družstevné bývanie funguje veľmi dobre. Je určité percento kúpyschopného dopytu, ktorý ho potrebuje, preto sme sa ho rozhodli otestovať aj v Bratislave,“ prezradil Murcko pre Forbes.
Číslo dňa
24 miliónov litrov
Slovenskí vinohradníci dosiahli vlani historicky najnižšie výnosy a výroba vína poklesla na historické minimum. Vyrobilo sa len 24 miliónov litrov slovenského vína, čo je o 10 miliónov litrov menej ako dlhodobý priemer.
Uviedla to Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
„Sucho v roku 2022 spôsobilo nižšiu násadu kvetov a potom upršané počasie s tlakom perenospóry priniesli obrovské straty na úrode v roku 2023,“ spresnila.
Krátka správy
Česká skupina Rohlík Group expanduje v Nemecku, zatiaľ čo iní zahraniční konkurenti v oblasti online dodávok potravín najväčší európsky trh opúšťajú.
Rohlík, ktorého hodnota presahuje 1 miliardu USD, pôsobí v Nemecku pod značkou Knupsr.de. V roku 2021 začal operovať v Mníchove, v roku 2022 vo Frankfurte nad Mohanom a v apríli tohto roka v Berlíne.
V najbližších rokoch chce po ďalšom kole získavania finančných prostriedkov rozšíriť svoje operácie do ďalších 15 nemeckých miest a zrejme skupina čoskoro vstúpi na burzu.
Francúzska vláda plánuje skrátiť obdobie, počas ktorého môžu ľudia žiadať o dávky v nezamestnanosti, aby posilnila ich motiváciu pracovať. Uviedol to premiér Gabriel Attal v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnil týždenník La Tribune Dimanche. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Podľa ministra budú dávky v nezamestnanosti obmedzené maximálne na 15 mesiacov, zatiaľ čo v súčasnosti je to 18 mesiacov. Okrem toho budú úrady práce vyžadovať, aby žiadateľ o podporu pracoval aspoň osem mesiacov z uplynulých 20 mesiacov, namiesto doterajších šiestich mesiacov z predchádzajúcich 24 mesiacov.
Po invázii Ruska na Ukrajinu utiekli do Turecka desaťtisíce Rusov. Nezostali tam však dlho.
Pre byrokratické problémy s pobytom a vysoké životné náklady sa začali minulý rok presúvať do iných krajín. Keď sa vo februári 2022 začala vojna, Turecko, člen NATO, sa stalo magnetom pre Rusov.
Niektorí z nich boli proti invázii, iní sa snažili chrániť seba a svoje podniky pred západnými sankciami vrátane zákazu cestovania pre Rusov do veľkej časti Európy. Muži sa takisto báli, že budú povolaní do armády.