Španielske ostrovy Malorka a Ibiza, ktoré sú známymi dovolenkovými a party destináciami, sa rozhodli obmedziť pitie alkoholu na verejnosti. Už počas začínajúcej letnej sezóny chcú pokutovať neslušné správanie turistov v rádoch stoviek eur.
Vláda Baleárskych ostrovov uviedla, že v štyroch populárnych párty zónach, ako je Playa de Palma na Malorke, bude na plážach a verejných miestach platiť zákaz pitia alkoholu na verejnosti. Dovolenkári a miestni obyvatelia, ktorí budú prichytení napríklad s otvorenou fľašou alebo plechovkou, môžu dostať pokutu od 500 do 1500 eur. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Nové pravidlá by mali nadobudnú účinnosť v najbližších dňoch po ich uverejnení v úradnom vestníku. „Vyhláška o zodpovednom cestovnom ruchu” sa týka častí obcí Palma a Llucmajor na Malorke, vrátane letoviska Playa de Palma a párty zóny Magaluf, ktorú obľubujú Briti, či obce Sant Antoni de Portmany na Ibize.
Druhá vlna sprísňovania
Obe zóny dostanú na implementáciu pravidiel podporu 4 milióny eur ročne, ktoré pochádzajú z daní z cestovného ruchu. Zákaz sa netýka terás barov a reštaurácií ani iných miest, kde je konzumácia alkoholu povolená. Alkohol sa môže podávať aj na párty lodiach. Musia však teraz dodržiavať vzdialenosť 1 námornej míle (1,85 km) od zón, ktorých sa zákaz týka.
Sprísnenie pravidiel nie je prvým pokusom tamojšej vlády v boji proti neprimeranej konzumácii alkoholu na ostrovoch. Už v roku 2020 prijala vláda balíček opatrení, v ktorom napríklad obmedzila predaj alkoholu v obchodoch od pol desiatej večer do ôsmej hodiny ráno a zrušila aj tzv. happy hours, kedy bary počas istej hodiny znížili ceny alkoholu.
Luis Pomar, tlačový hovorca Rady pre cestovný ruch Baleárskych ostrovov, pre BBC uviedol, že vďaka zákonu z roku 2020 sa darí zlepšovať nekultúrne správanie. Vo svojom vyhlásení ďalej dodal, že dúfa, že časom prísne pravidlá nebudú potrebné a návštevníkom sa podarí za tri až štyri roky vštepiť to, ako sa sa slušne správať.
Číslo dňa:
2 miliardy českých korún
Do Českej republiky sa po deviatich rokoch vrátil hokejový šampionát, ktorý v roku 2015 priniesol tamojšej ekonomike 1,5 miliardy korún (60,16 milióna eur). Český zväz ľadového hokeja v štúdii odhaduje, že tento rok sa príjmy vrátane ubytovania a stravovania vyšplhajú na 2 miliardy korún. Informuje TASR.
Český gastronomický sektor musí túto príležitosť čo najlepšie využiť. Má tiež nádej udržať dobrý výkon až do júna, kedy sa konajú majstrovstvá Európy vo futbale a cez prázdniny Letné olympijskej hry v Paríži, uviedol člen predstavenstva Asociácie malých a stredných podnikov Českej republiky Luboš Kastner.
Krátke správy:
Najväčším obchodným partnerom Nemecka sú v súčasnosti Spojené štáty. Na tejto pozícii vystriedali Čínu. TASR o tom informuje na základe správy CNBC. Celková hodnota zahraničného obchodu medzi Nemeckom a USA za prvé tri mesiace 2024 dosiahla 63 miliárd eur a hodnota obchodu medzi Nemeckom a Čínou necelých 60 miliárd eur.
Vo veku 86 rokov zomrel americký miliardár Jim Simons. Podľa aktuálneho rebríčka Forbes bol 55. najbohatší muž na svete. Rodák z Massachusetts bol zakladateľom hedžového fondu Renaissance Technologies, ktorý spravuje 50 miliárd dolárov. Firmu založil v roku 1982 a z aktívneho riadenia odišiel v roku 2010.
Takmer 80 percent žien po príchode domov čakajú ďalšie neodkladné povinnosti. Tie často súvisia s domácnosťou a starostlivosťou o deti. Z mužov sa k neplatenej práci v domácnosti hlási necelých 17 percent a ďalších 43 percent čiastočne. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu 365.bank.