19. novembra 2021

Regionálny lockdown v Rakúsku sa od pondelka mení na celoštátny, od februára bude v krajine platiť povinné očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Dva lockdowny

Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg potvrdil rozhodnutie v piatok doobeda. Krajina bude zatvorená najmenej 20 dní. Po desiatich dňoch však úrady zvážia, či neurobia zmeny.

Oznámenie prišlo v deň, keď v krajine zaznamenali 15 809 pozitívne testovaných, Rakúsko má takmer 9 miliónov obyvateľov. „Napriek mesiace trvajúcemu presviedčaniu sa nám nepodarilo presvedčiť dostatočný počet ľudí, aby sa dali očkovať,“ cituje denník Der Standard spolkového kancelára Alexandra Schallenberga.

„Udržateľne zvýšiť úroveň zaočkovanosti je jediný spôsob, ako sa vymaniť z tohto začarovaného kruhu.“

Od 13. decembra už pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali Covid-19, lockdown povinný nebude. „Od zaočkovaných žiadame enormne veľa, keďže nezaočkovaní sa prejavili ako nesolidárni,“ vyhlásil Schallenberg.

Reklama

Prísne pravidlá

Nariadenie je naformulované tak, že od pondelka bude platiť celodenný zákaz vychádzania, informoval o podrobnostiach minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein. Až na pár výnimiek, najmä základné nákupy a športovanie, nie je možné opustiť dom. Reštaurácie sa majú zatvoriť a kultúrne podujatia odložiť.

Školy zostanú otvorené, rodičia však majú možnosť deti odhlásiť a vláda ich k tomu aj vyzvala.  V každej oblasti, ktorá to umožňuje, majú ľudia pracovať z domu.

Prvá krajina v Európe

Ľuďom, ktorí budú aj po 1. februári nezaočkovaní, by mali hroziť pokuty. Vláda pripravuje právnu úpravu, podrobnosti Schallenberg zatiaľ nezverejnil.

Rakúsko je tak prvou krajinou v západnej Európe, ktorá opäť vyhlásila úplný lockdown a zrejme bude aj prvým štátom v Európe, ktorý zavedie povinné očkovanie.

Hoci krajina nepatrí k najslabšie zaočkovaným krajinám v Európe, plne zaočkovaných je len 66 percent, no oproti Slovensku má zaočkovanosť takmer o 20 percentuálnych bodov vyššiu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?