9. decembra 2020

Život je celý o rozhodovaní. Niekedy im však venujeme toľko pozornosti, že nám unikajú samotné životné situácie a brzdíme tak seba aj ľudí okolo nás. Neschopnosť rozhodnúť sa je častokrát podmienená strachom zo zodpovednosti, ktorú to so sebou prináša.

Online prenos diskusie spojenej s krstom Diáru duševného zdravia môžete sledovať 9. 12. od 18:00 hod. na tomto linku.

Koľko času denne strávite premýšľaním o rozhodnutiach? Rozhodujeme sa neustále a to nielen v životne dôležitých otázkach, pracovných, manažérskych, ale aj v každodenných veciach – napr. čo si obliecť, aký si dať dezert ku káve, aký si pozrieť film.

Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko energie každý deň vynaložíme na to, aby sme sa správne rozhodli a koľko energie stojí prekonanie strachu z následkov?

Reklama

Spomeniete si na situáciu, keď ste chceli niečo urobiť, odhodlať sa ku zmene, ale nakoniec ste nenašli odvahu? Prečo sa nám toto stáva? Problém nie je v nerozhodnosti, pretože to sa dá naučiť. Brzdí nás strach z prijatia zodpovednosti za následky a to nás častokrát paralyzuje do takej miery, že nie sme schopní sústrediť sa na nič iné. Naša myseľ je zamestnaná jedinou otázkou: „Rozhodol som sa správne?“

Tomáš Baťa mal jednu radu: „Nebojte sa zodpovednosti, keď ste sa už pre niečo rozhodli – spravte to.“

Samostatnosť a zodpovednosť za následky

Rozhodnúť sa a prijať zodpovednosť za následky bol jeden z faktorov, ktoré Tomáš Baťa sledoval u ľudí, ktorých plánoval prijať do firmy.

Mal k tomu dva hlavné dôvody, ktoré boli zásadné pre to, aby vyberal tých správnych zamestnancov.

Prvý dôvod: Človek, ktorý dokáže niesť následky za svoje rozhodnutia, dáva okoliu istotu, že sa rozhoduje len do miery rizika, ktoré je schopný uniesť a eliminovať tak následky chybného rozhodnutia. Snaží sa teda rozhodovať tak, aby sa vyvaroval chýb. A pokiaľ sa tak už stane, nehľadá vinníka inde, ale sám v sebe. Prichádza s riešením, ako všetko napraviť.

Spraviť zlé rozhodnutie, je úplne normálne. Zažíval to aj Tomáš Baťa. V takýchto chvíľach sledoval jediné – ako sa k tomu človek postaví.

Raz riešil vo firme výrobnú stratu 50 000 korún, v tom čase išlo o skutočne vysokú čiastku. Strata vznikla zlým rozhodnutím vedúceho dielne. Baťa si ho zavolal a položil mu otázku: „Človeče, vašou vinou vznikla strata 50 000 korún, ľutujete to?“ Vedúci odpovedal: „Neľutujem. Strata vznikla, pretože som sa zle rozhodol.“ Baťa sa ho následne opýtal: „A čo s tým hodláte urobiť?“ Vedúci len povedal: „Teraz už, pán šéf, nič. Teraz iba chcem, aby ste ma neprepustili, aby som mohol zarobiť peniaze a vykryť  stratu.“ Baťa jednoducho odvetil: „Dohodnuté!“

Tento človek si potom vo firme zarobil niekoľkonásobne viac, než bola pôvodná strata. Baťovi nikdy nevadilo, keď ľudia učinili chybu, ale neznášal, keď hľadali výhovorky a nevedeli sa k problému postaviť čelom.

Váhaví ľudia zdržujú seba aj nás

Druhým dôvodom je čas, ktorý strácame rozhodovaním za druhých. Ľudia, ktorí nie sú schopní sa sami rozhodovať a čeliť následkom svojich rozhodnutí nás veľmi zdržujú.

Každý má v okolí kolegu, priateľa či niekoho z rodiny, kto sa druhých neustále pýta, ako sa má rozhodnúť a čo sa môže stať, keď sa rozhodne zle. Nie je nič horšieho než kolega, ktorý sa vás pýta na názor aj v tých najmalichernejších situáciách. Nielenže to neskutočne zdržuje vás, ale aj jeho.

Prestaňte rozhodovať za druhých ľudí. Veďte ich k samostatnosti a zodpovednosti za rozhodnutia.

Zdroj: Archív Nadácie Tomáša Baťu

Pokiaľ sa obklopujete ľuďmi, ktorí neustále čakajú na váš súhlas a požehnanie, je to zle. Vzniká veľmi nezdravá závislosť na súhlase. Nakoniec zistíte, že vás taký človek neskutočne vyčerpáva a plytvá vaším časom.

Lepšou cestou je priviesť ich k zodpovednosti. Vystavujte ich situáciám, v ktorých sa musia rozhodnúť sami a keď sa na vás obrátia s prosbou o radu, dobre zvážte, či je vaša pomoc potrebná alebo nie.

Je v úplnom poriadku povedať ľuďom vo svojom okolí, že veríte v ich dobrý úsudok aj ich doterajším skúsenostiam a zodpovednosti rozhodnúť sa správne.

Ak sa stane, že rozhodnutie nebude práve to najšťastnejšie, nikdy voči svojmu kolegovi, po ktorom ste rozhodnutie žiadali, nevystupujte s kritikou. Keď ľuďom prejavíte dôveru a vyžadujete, aby sa rozhodli sami, nemôžete ich trestať za chybu. Môžete chcieť, aby chybu napravili, ale nič im nevyčítajte.

Strach z pochybenia býva v živote najväčšou brzdou.

Rozhodnutia budujú sebavedomie

S každým rozhodnutím rastie sebavedomie človeka. S tým dobrým prichádza skvelý pocit z toho, že ste sa odhodlali. A s tým zlým sa posilňuje vedomie, že ste schopný niesť následky svojho chybného rozhodnutia, poučiť sa z neho a ísť ďalej.

Reklama

Vyžadujte preto rozhodnosť od seba aj od svojho okolia.

Z filozofie Tomáša Baťu:

  1. Pri každodenných situáciách sa rozhodujte rýchlo. Nestrácajte príliš čas dlhým rozmýšľaním nad jednoduchými rozhodnutiami.
  2. Pokiaľ sa rozhodnete chybne, neste svoje pochybenie hrdo. Neschovávajte sa za nikoho a za nič. Človek, ktorý je schopný hrdo sa postaviť voči vlastnému pochybeniu, je omnoho cennejší než ten, kto sa prezentuje rozhodnutím, ktoré učinil niekto iný.
  3. Pamätajte, neexistuje nesprávne rozhodnutie. Každé rozhodnutie určuje našu cestu.

Gabriela Končitíková je projektová manažérka Nadácie Tomáša Baťu, lektorka a spisovateľka. Už 12 rokov sa venuje štúdiu odkazu Baťu a je autorkou 10 kníh na túto tému. V rámci svojej odbornej činnosti sa zaoberá možnosťami aplikácie Baťovho systému riadenia do súčasného podnikateľského prostredia. Jej prednášky sú zamerané na špecifické časti spomínaného systému a baťovský leadership. Od roku 2018 vedie Akadémiu Baťa, ktorá si získala priazeň ako v Česku, tak aj na Slovensku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?