9. januára 2022

Zorientovať sa vo svete finančných rozhodnutí môže byť pre niektorých jednoduché. No kto nemá čas, potrebnú disciplínu a chuť študovať vhodné investičné produkty, poistenia či úvery, mal by sa obrátiť na odborníkov.

Kedy vyhľadať pomoc odborníka?

Vyberte si takých, ktorým môžete dôverovať – s referenciami od vašich blízkych či známych, alebo dobrým hodnotením napríklad v renomovaných súťažiach a s poctivým prístupom.  

Základná poučka znie: plánovať si finančné ciele ihneď, ako začne človek zarábať prvé peniaze. Ideálne je, aby ste sa na začiatku poradili s finančným poradcom, ktorý vám s budovaním plánu pomôže. Tento systém je v západných krajinách pomerne zaužívaný.

Pekne postupne

To znamená, že si spolu sadnete, porozprávate sa o vašich cieľoch – ako sú budúce bývanie, auto, deti, dôchodok… A poradca vám aj s ohľadom na váš aktuálny príjem nastaví vhodné riešenie a finančný plán vám „ušije na mieru“.

Reklama

„Čím lepšie budete vedieť určiť, kedy a akú sumu budete v budúcnosti potrebovať, tým lepšie a efektívnejšie sa k týmto sumám budete vedieť dopracovať,“ opisuje Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Fingo. 

V prípade osobných financií robia ľudia často tú chybu, že sa rozhodujú bez jasnej stratégie, zhodnotenia situácie, dostatočnej prípravy. Často riešia výhodnosť finančných produktov ako takých, ale pokiaľ to robia bez kontextu a bez finančného plánu, tak vo výsledku môžu urobiť zlé rozhodnutie i napriek tomu, že si zobrali najvýhodnejšiu hypotéku, najlepšie životné poistenie alebo najlepšie sporenie na trhu.

Článok je súčasťou januárového seriálu 22 ciest k majetku, ktorý prináša tipy, ako lepšie nakladať s peniazmi.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?