10. januára 2022

Chcete porozumieť jednému z najdôležitejších faktorov ľudského života, ktorým sú (nepochybne) peniaze? Pomôcť vám môžu zaujímavé knihy či podcasty. Či už ste mileniál s kopou dlhov, no s chuťou zlepšiť sa, alebo ste pokročilý investor, vybrali sme pre vás niekoľko titulov, na ktoré sa oplatí pozrieť.

Tipy na knihy

Morgan Housel: Psychológia peňazí

Čo sa týka peňazí, úspech nie je nevyhnutne spojený s tým, čo viete. Je to skôr o tom, ako sa správate, píše oceňovaný autor Morgan Housel v jeho najnovšej knihe Psychológia peňazí. Cez 19 zaujímavých lekcií v nej ukazuje, že peniaze nepochopíme len cez optiku histórie či finančníctva, ale najmä cez psychológiu.

Hlavnou myšlienkou knihy je to, že ľudia sú komplikované stvorenia, ktoré majú komplikovaný vzťah s peniazmi. Je teda v poriadku očakávať, že každé naše rozhodnutie nebude založené na studených výpočtoch Excelu. Namiesto predstierania, že to tak je (alebo prinajmenšom, že by to tak malo byť) zdieľa Housal myšlienky, ktoré nám pomôžu nad peniazmi uvažovať šikovnejšie.

Reklama

Ronald Cohen: Impact Ivesting

Impact investing a jeho téza, že peniaze by mali konať dobro, je, cynicky povedané, v móde. Knihu, ktorej autorom je „krstný otec impact investingu“, chváli bývalá šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva, spevák Bono Vox či komentátor Financial Times Martin Wolf. Skrátka, je v móde.

Sarah Newcomb: Loaded

Je jednou zo základných kníh o financiách, ktorú by si mali prečítať všetci, ktorí chcú lepšie porozumieť tomu, čo znamenajú peniaze. Jej autorka je vedúcou výskumného oddelenia v spoločnosti Morningstar, ktorá skúma správanie ľudí v oblasti osobných financií.

Namiesto toho, aby dávala rady, čo máte robiť s peniazmi, vám pomôže pozrieť sa na dôvody toho, prečo míňame tak, ako míňame, či ako nás ovplyvnila napríklad výchova. Podobne ako Houselova kniha, aj táto sa venuje psychológii, čo môže byť užitočné pre uchopenie celej témy.

Elizabeth Dunn, Mike Norton: Happy Money

Dvaja špičkoví profesori spojili svoje výskumy v oblasti behaviorálnych vied, aby vysvetlili, ako sa dá za peniaze kúpiť šťastie. Musíte však dodržiavať päť základných princípov inteligentného míňania.

V knihe sa venujú napríklad uprednostňovaniu zážitkov pred materiálnymi vecami, míňaniu peňazí na iných či „kupovaniu času“. Nenaučí vás lepšie zarábať peniaze, ale skôr ich lepšie utrácať.

Na jej konci si možno pri každom siahnutí po peňaženke budete klásť jednoduchú otázku: Dostanem za svoje peniaze čo najväčšiu radosť?

Dave Ramsey: Smart Money, Smart Kids

Rodičov môže zaujať kniha od finančného experta Dava Ramseyho, ktorý napísal aj ďalšie zaujímavé tituly z oblasti financií. V tejto konkrétnej sa spojil so svojou dcérou Rachel Cruz, aby naučili deti, ako zaobchádzať s peniazmi.

Venujú sa v nej práci, míňaniu, sporeniu či životu bez dlhov a nespokojnosti. Nemusíte ju čítať so svojimi deťmi, ale môže byť inšpiráciou v tom, ako s nimi hovoriť o peniazoch.

Erin Lowry: Broke Millenial

Erin Lowry vo svojej knihe ponúka finančné poradenstvo pre mileniálov – a všetkých ostatných, ktorí momentálne nemajú dosť peňazí. Venuje sa v nej všetkému od vzťahov s peniazmi až po rozpočtovanie a riešenie dlhov. Zrozumiteľným spôsobom pokrýva aj tému investovania pre začiatočníkov.

Tipy na podcasty

Planet Money

Máme tu aj niekoľko tipov pre fanúšikov hovoreného slova. Prvým z nich je podcast Planet Money, ktorý jednoduchou a zrozumiteľnou rečou vysvetľuje mnohé témy z oblasti ekonomiky. Ak by ste do svojho zoznamu mali zaradiť len jeden finančný podcast, mal by to byť práve tento.

Teorie peněz

Reklama

Slovák žijúci v Česku Matúš Kuchalík vo svojom podcaste vyspovedal aj niekoľko veľkých mien zo sveta financií, ktorých knihy odporúčame vyššie. So Sarah Newcomb hovoril o finančnom plánovaní a tipoch na šetrenie, s Mikom Nortom zase o tom, ako správne utrácať.

Matúš sa v rámci svojho projektu venuje aj poradenstvu v oblasti financií a jeho cieľom je inšpirovať Slovákov a Čechov, aby si vytvárali aktíva a úspory – a tým sa dopracovali k zdravému a vedomému finančnému životu.

The Twenty Minute VC

Ak vás zaujíma, ako premýšľajú venture kapitalisti, vypočujte si podcast The Twenty Minute VC, ktorý nahliada do sveta investovania, startupov a fungovania pitchingu. Moderátor Harry Stebbings svojim poslucháčom, nádejným novým podnikateľom, radí, na čo sa pri rozbiehaní startupu pripraviť a na čo prihliadajú celosvetovo úspešní investori.

Aj v prípade, že startup nezakladáte, vďaka podcastu napríklad zistíte i to, aké je to pracovať pre investorské spoločnosti. Tento podcast odporúča aj partner Credo Ventures Andrej Kiska mladší. Okrem neho počúva aj ďalší zaujímavý investorský podcast – Invest like the best.

Equity

Zaujímajú vás startupy a fondy rizikového kapitálu (VC)? Potom je pre vás ten pravý podcast Equity od technologického portálu TechCrunch. Hlavnými témami sú miliónové investície VC fondov do startupov, novinky v ich vedení a výhľady do budúcna.

Článok je súčasťou januárového seriálu 22 ciest k majetku, ktorý prináša tipy, ako lepšie nakladať s peniazmi.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?