8. januára 2022

O peniaze sa starajú dospelí, no aby sme s nimi mali dlhodobo úspech, je dobré porozumieť im už v detstve. Pravidlá, ako pomôcť deťom, aby peniaze „pochopili“ už v nízkom veku, sú dávno známe, stačí ich vyskúšať a dodržiavať. Tu je deväť z nich.

Prvé pravidlo, ktoré hovorí, že so zoznamovaním detí s peniazmi treba v prvom rade začať, je asi najdôležitejšie.

1. Začnite čo najskôr.

„Netreba ani trochu pochybovať o tom, že s výchovou k finančnej zodpovednosti je potrebné začať už v čase, kým sú deti ešte malé,“ hovorí Matt Schulz, chief credit analyst v pôžičkovej firme LendingTree.

Mladšie deti sú vnímavé, posielame ich na najrôznejšie krúžky od telocviku cez hudobnú po doučovanie školských predmetov – tak prečo by sme sa práve téme peňazí mali vyhýbať?

Reklama

2. Lekcie musia byť názorné.

Skôr, ako deti vedia čítať, dokážu rozumieť obrázkom. Nakresliť niečo zvládnu ešte skôr, ako príslušné slovo napíšu.

Sporenie preto musíte vizualizovať. „Ako dieťa som hádzal mince do priehľadnej sklenej nádoby, aby som našetril na to, čo som chcel,“ hovorí Aaron Shapiro, CEO brokera Carver Edison.

Je to lepšie, názornejšie, ako hádzať drobné do keramického prasiatka.

3. Podporujte cieľavedomosť.

„Jeden spôsob, ako učiť malé deti finančnej zodpovednosti, najmä sporeniu, je ten, že ich učíte plniť ciele. Na nástenku preto vypíšte méty a týždenne napríklad vďaka nálepkám kontrolujte, koľko ste ušetrili,“ hovorí Nicole Watson, delivery director v UMB Bank.

„Podporujte dieťa v tom, aby si v sporení stanovovalo méty.“

4. Disciplína pomáha.

Deti chcú veci „tu a teraz“. Hodnotu „odloženého splnenia cieľov“, hovorí Tremaine Wills z firmy Mind Over Money, im preto musíte vysvetliť.

Ak si napríklad budú celé leto odkladať peniaze na zmrzlinu, môže sa im podariť nasporiť základ na nový bicykel.

5. Účty nechajte na nich.

Zvážte, či deťom k vreckovému nepridáte aj peniaze na povinné výdavky. „Starším dajte aj 500 eur na mesiac, ale zdôraznite im, že zaplatíte už len mimoriadne výdavky,“ hovorí Josh Bennett, zakladateľ Vincere Wealth Management v San Franciscu.

„Nech si účty platia sami.“

6. Sporiaci účet.

„Vlastný účet môže deti povzbudiť k zodpovednosti. Ak majú vlastný, nezávislý účet, možno to deti povzbudí, aby nasporili viac peňazí,“ hovorí Watson.

Pravidelná cesta do banky či bankomatu a vkladanie usporených peňazí je zasa dobrá možnosť, ako sporenie „zhmotniť“.

7. Zložený úrok.

Toto je tip pre pokročilých. Zložený úrok možno deti na prvý raz nepochopia, nič však nepokazíte, ak im ho aspoň skúsite predstaviť. Možno si niečo zapamätajú.

„Vysvetlite deťom tabuľku zloženého úročenia v čase,“ hovorí George Kinder z Kinder Institute of Life Planning. „S mojimi dvomi 17-ročnými dcérami som to urobil.“

8. Vyrovnajte ich príspevok.

Ak dieťa zarobí na brigáde pár stovák, nie je to základ na sporenie. „Ak mu však viete pridať, už to je oveľa výraznejšia lekcia – a aj väčšia odmena,“ hovorí Chanel Dorée, Wealth Advisor v RMB Capital.

Môžete ju využiť aj ako príležitosť na vážnejšiu debatu o investovaní.

9. Buďte príkladom.

„Najlepšie, čo môžete urobiť, je že ste sám dobrým príkladom,“ hovorí Schulz. „Ak míňate ako šialení a o sporení nehovoríte ani slovo, budú si deti myslieť, že to predstavuje normálny prístup k peniazom.“

Článok je súčasťou novoročného seriálu o financiách s názvom 22 ciest k majetku.

Reklama

Pôvodné články vyšli na Forbes.com. Autorom prvého aj druhého je Chris Carosa.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?