6. januára 2022

Vo veku okolo päťdesiatky už v investovaní nepôjde o beh na dlhú trať, ale svoje peniaze stále dokážete zaujímavo zhodnotiť. Michal Ďuriš, partner spoločnosti Umbrella Group, dáva do pozornosti aj aktuálnu situáciu, keď sa akciové trhy pohybujú na svojich maximách a stále viac sa spomína akciová bublina či hospodárska recesia. Ďalším strašiakom a zároveň problémom je aj inflácia, ktorá tu s nami zrejme pobudne dlhšie.

To všetko musíte zohľadňovať a tiež aj fakt, že pri investovaní nemáte až toľko času, aby ste bezpečne vyrovnali prípadné straty, ktoré by ste utrpeli napríklad pri poklese na akciovom trhu.

Pri tejto situácii a investičnom horizonte 10 rokov sa oplatí zamerať sa na zmiešané portfólio, ktoré by za svoj cieľ malo porazenie inflácie a zároveň prinesie aj istú mieru stability, čo sa týka kolísavosti svojej hodnoty. Toto portfólio by malo byť následne čoraz viac menené do konzervatívnej podoby, podľa reálne plánovaného nástupu na dôchodok.

Ak máte ušetrený balík peňazí a mesačne viete pravidelne investovať povedzme 300 eur, vaše portfólio by mohlo vyzerať nasledovne:

Reklama

30 percent. Široký akciový index (MSCI World).

10 percent. ESG fondy, teda investície do spoločností, ktoré musia spĺňať kritériá zodpovednosti a udržateľnosti.

10 percent. Investície do rozvíjajúcich sa trhov, kam zaraďujeme krajiny s rýchlym hospodárskym rastom a s rastom priemyslu ako sú Ázia, Južná Amerika či stredná a východná Európa.

25 percent. Dlhopisový fond. Tie sa podľa svojho zamerania orientujú na štátne či korporátne dlhopisy, prípadne na konvertibilné dlhopisy a hypotekárne záložné listy.

25 percent. Realitný fond. V ich prípade ide najčastejšie o investovanie finančných prostriedkov do prenajatých komerčných nehnuteľností, nákupných centier, developerských projektov, logistických centier, rôznych polyfunkčných objektov či pozemkov.

Menšiu časť ušetrených peňazí (nad rámec odporúčanej finančnej rezervy, ktorá má predstavovať šesť mesačných platov) si môžete nechať na účte, tieto prostriedky by ste v budúcnosti vedeli použiť na prípadné doinvestovanie počas väčších poklesov na akciových trhoch.

Článok je súčasťou januárového seriálu 22 ciest k majetku, ktorý prináša tipy, ako lepšie nakladať s peniazmi.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?