5. januára 2022

Ak máte 25 rokov a pred sebou ďalších okolo 40 rokov na trhu práce, oplatí sa mať dobrý plán, čo chcete s vašimi investíciami dosiahnuť. Nemusí vás napríklad zásadne vyrušovať vývoj inflácie. Svoje peniaze by ste mali pravidelne ukladať najmä do akcií alebo im podobných aktív.

Predpokladajme, že mesačne môžete investovať 100 eur a chcete pracovať s dlhodobým investičným horizontom. Podľa Michala Ďuriša, partnera spoločnosti Umbrella Group, by vaše portfólio mohlo byť zostavené nasledovným spôsobom:

50 percent. Za základ svojho portfólia by ste si mohli zvoliť jeden zo širokých akciových indexov MSCI World, prípadne S&P 500, zvyšok budú tvoriť investície zamerané na príležitosti.

15 percent. Investujte do rozvíjajúcich sa trhov, medzi ktoré zaraďujeme krajiny s rýchlym hospodárskym rastom a s rastom priemyslu. Ide prevažne o Áziu, štáty Južnej Ameriky a krajiny strednej a východnej Európy.

Reklama

15 percent. Vkladajte peniaze aj do fondu či indexu, ktorý je zostavený zo spoločností s hlavným zameraním na poskytovanie zdravotníckych služieb, výrobu liekov, zdravotníckych pomôcok či na zdravotné poistenie.

20 percent. Túto časť by tvorili ESG fondy, teda trvalo udržateľné investície. Skratka ESG (Environmental, Social and Governance) vyjadruje tri hlavné kritériá spojené s týmto typom investovania: dopad na životné prostredie, rešpekt k sociálnym hodnotám a spôsob riadenia spoločnosti.

Nezabúdajte, aby ste na účte mali aj potrebnú rezervu, ktorá by vám v prípade nepredvídateľnej životnej situácie vedela pokryť náklady aspoň na šesť mesiacov. Inflácia je v tomto prípade chápaná ako daň za likviditu finančných prostriedkov.

Článok je súčasťou januárového seriálu 22 ciest k majetku, ktorý prináša tipy, ako lepšie nakladať s peniazmi.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?