7. júna 2021

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, aktuálne druhý najbohatší človek sveta, oznámil, že poletí do vesmíru so svojou leteckou spoločnosťou Blue Origin.

Nastúpi na jej prvý kozmický let s posádkou, ktorý má odštartovať 20. júla, len dva týždne po tom, čo miliardár rezignuje na pozíciu šéfa Amazonu.

Bezos vo videu na Instagrame oznámil plány byť jedným z cestujúcich na palube „New Shepard“ spolu so svojím mladším bratom Markom. Vo videu hovorí, že cestovanie do vesmíru bolo pre neho celoživotným snom a bude „zmysluplné“, ak bude mať pri sebe svojho „najlepšieho priateľa“ Marka.

Jedenásťminútový výlet

Prvý let Blue Origin s posádkou bude využívať šesťmiestnu kapsulu a očakáva sa, že bude trvať 11 minút. Let sa dostane na „okraj vesmíru“ – 100 kilometrov nad Zem.

Okrem bratov Bezosovcov získa jedno miesto v lete aj uchádzač s najvyššou ponukou v prebiehajúcej online aukcii, ktorá sa má skončiť 12. júna. Aktuálne najvyššia ponuka v aukcii za jedno sedadlo na palube rakety New Shepard je 2,8 milióna dolárov.

„Vidíte Zem z vesmíru a mení vás to. Mení to váš vzťah k tejto planéte, k ľudstvu. Je to jedna Zem. Chcem ísť týmto letom, pretože to je vec, ktorú som chcel robiť celý život. Je to dobrodružstvo. Je to pre mňa veľká vec,“ vyhlásil miliardár.

Ak pôjde všetko podľa plánu, Bezos, ktorý je vo výročnom rebríčku Forbes 2021 najbohatším človekom na Zemi (v aktuálnom vydaní, prepočítavanom každý deň, je druhý za Bernardom Arnaultom z LVMH), bude prvým z hlavných vesmírnych podnikateľov, ktorí do vesmíru skutočne odletia.

Predbehol by tak britského miliardára Richarda Bransona, ktorý dávnejšie uviedol, že plánuje byť jedným z prvých cestujúcich na palube raketového lietadla spoločnosti Virgin Galactic. Očakáva sa, že Virgin Galactic, ktorá sľubuje, že extrémne bohatým klientom ponúkne suborbitálne vesmírne lety, pošle svoj prvý let pre cestujúcich koncom tohto roka.

Aj SpaceX, firma Elona Muska, ktorá nedávno vyslala misiu s posádkou na medzinárodnú vesmírnu stanicu na palube opakovane použiteľnej kozmickej lode, vyšle prvý civilný vesmírny let ešte tento rok. Misii štvorčlennej posádky SpaceX bude veliť technologický podnikateľ, miliardár Jared Isaacman a zvyšné tri kreslá sa budú dražiť na charitu.

Autor článku Siladitya Ray je redaktor Forbes.com

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?