Šialenstvo okolo NFT prinieslo prvých miliardárov. Zakladatelia populárneho blockchainového startupu OpenSea sa stali miliardármi po novom kole financovania, ktoré firma oznámila po Novom roku. Oceňuje ju na 13,3 miliardy dolárov, čo je deväťnásobný nárast z 1,5 miliardy dolárov pred šiestimi mesiacmi.
S odhadovanými 18,5-percentnými podielmi v OpenSea majú spoluzakladatelia Devin Finzer a Alex Atallah obaja majetok v hodnote približne 2,2 miliardy dolárov, odhaduje americký Forbes.
(V prípade firiem, ktoré nie sú na burze, štandardne znižujeme odhad hodnoty firmy kvôli potenciálnemu obmedzeniu likvidity. Zástupca OpenSea odmietol otázky komentovať.)
Prvý hráč
Startup so sídlom v New Yorku, založený pred štyrmi rokmi, bol prvým hráčom na trhu NFT. Ten sa opäť rozbehol na začiatku roka 2021.
Takzvané „nezameniteľné tokeny“ sú počítačové súbory, používané na sledovanie vlastníctva jedinečných digitálnych aktív. Tými môže byť umenie, hudba alebo aj virtuálne športové kartičky v účtovnej knihe blockchain.
OpenSea o sebe hovorí ako o peer-to-peer platforme, na ktorej môžu používatelia vytvárať, kupovať a predávať všetky typy NFT – za poplatok 2,5 percenta z každého predaja.
Firma za posledný rok rýchlo vyrástla. V marci 2020 mala päť ľudí a približne 4-tisíc aktívnych používateľov. Vykonali mesačné transakcie vo výške 1,1 milióna dolárov. To predstavovalo mesačný príjem približne 28-tisíc dolárov.
Objemy sa dramaticky zmenili vo februári 2021, keď iné platformy, napríklad Nifty Gateway miliardárskych dvojčiat Winklevossovcov, vyvolali rozruch prostredníctvom aukcií špičkového digitálneho umenia.
Desaťnásobný rast
Do júla 2021 OpenSea uzavrela kolo financovania v hodnote 100 miliónov dolárov, ktoré viedol fond rizikového kapitálu Andreessen Horowitz. V tom mesiaci zaznamenala transakcie v hodnote približne 350 miliónov dolárov.
Nasledujúci mesiac už transakcie dosiahli 3,4 miliardy dolárov, čo je ohromujúci desaťnásobný nárast. Spoločnosti priniesol príjmy z provízií vo výške 85 miliónov dolárov.
Trh NFT sa v nasledujúcich mesiacoch síce mierne ochladil, v decembri sa však opäť rozbehol. V decembri spracovala OpenSea transakcie v hodnote viac ako 3,3 miliardy dolárov, čím vygenerovala vlastné príjmy vo výške približne 82,5 milióna dolárov. Dnes firma zamestnáva viac ako 70 ľudí.
Typickí tech miliardári
Finzer a Atallah, každý vo veku okolo 30 rokov, majú životopisy typické pre mladých technologických miliardárov. Generálny riaditeľ Finzer vyrastal v San Francisco Bay Area, študoval na Brown University a zamestnal sa ako softvérový inžinier na Pintereste.
V roku 2015 spoluzaložil svoj prvý startup, vyhľadávač s názvom Claimdog. O rok neskôr ho predal Credit Karma za nezverejnenú sumu.
Chief Technology Officer Atallah, ktorý sa narodil v Colorade, bol už od mladého veku technický génius. Kým bol študentom na Stanforde, podľa profilu na sieti LinkedIn pracoval v Palantire a po ukončení štúdia pracoval v startupoch zo Silicon Valley Zugata a Whatsgoodly.
V januári 2018 duo predložilo akcelerátoru Y Combinator koncept, ako platiť kryptomenou používateľom za zdieľanie ich Wi-Fi hotspotov.
Zmena nastala, keď ich zaujali „CryptoKitties“ – kreslené virtuálne mačky, ktoré patrili medzi prvé príklady NFT. Finzer a Atallah sa rýchlo preorientovali, presťahovali sa do New Yorku a spustili OpenSea.

Spoluzakladatelia NFT firmy OpenSea Alex Atallah (vľavo) a Devin Finzer. FOTO: SASHA MASLOV PRE FORBES
420 miliónov od investorov
Podľa údajov z PitchBook získala OpenSea od svojho začiatku od investorov viac ako 420 miliónov dolárov. Na začiatku januára oznámené kolo série C v hodnote 300 miliónov dolárov viedli firmy rizikového kapitálu Paradigm a Coatue.
OpenSea hovorí, že plánuje zvýšiť počet zamestnancov v tímoch venovaných „dôvere a bezpečnosti“ a investovať do sprístupnenia produktov širšiemu publiku.
Firma totiž čelí zvýšenej konkurencii, vrátane krypto giganta Coinbase, ktorý v októbri oznámil plány na spustenie vlastnej burzy NFT. Kritici poukázali aj na potenciál podvodov a sprenevery vo svete NFT.
Problémy pretrvávajú
V septembri Finzer požiadal o rezignáciu produktového šéfa OpenSea po tom, ako sa zistilo, že kupuje NFT krátko predtým, ako boli uvedené na trh. A na začiatku januára jedna umelecká galéria v New Yorku údajne tvrdila, že jej ukradli NFT v hodnote 2,2 milióna dolárov a uviedli ich na OpenSea.
Ak sa však firma dokáže problémom vyhnúť, na obzore ju možno čaká ešte väčšie bohatstvo. Podľa údajov sledovaných spoločnosťou DappRadar v roku 2021 zmenili (virtuálne) vlastníkov NFT v hodnote približne 23 miliárd dolárov – a to sa trh len rozbieha.
„Našou víziou je byť destináciou pre tieto nové otvorené digitálne ekonomiky, ktoré tak budú môcť prosperovať,“ uviedol Finzer v e-mailovom vyhlásení.
Autorka Eliza Haverstock je redaktorka Forbes, píše o miliardároch.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]