30. novembra 2020

Následky pandémie Covid-19 postihnú aj bankový sektor. Straty peňažných ústavov na nesplácaných pôžičkách by mohli podľa Národnej banky Slovenska dosiahnuť do konca budúceho roka 590 až 810 miliónov eur, teda viac, ako bol celý minuloročný zisk sektora. Do konca roka môže byť insolventných až 8,6 percenta podnikov na Slovensku.

Napriek výraznému vplyvu koronakrízy na domácu ekonomiku ostáva finančný sektor na Slovensku stabilný. Banky vstupujú do krízy so silnou kapitálovou pozíciou, ale ich ziskovosť bude krízou výrazne oslabená. Vyplýva to zo správy o finančnej stabilite, ktorú na tlačovej konferencii predstavili zástupcovia Národnej banky Slovenska.

Podľa slov Mareka Ličáka, riaditeľa odboru finančnej stability NBS, pre bankový sektor bude kľúčová finančná situácia domácností a podnikov. Zisk v roku 2021 môže ešte ďalej klesnúť (rast zlyhaných úverov). „Výrazné čisté straty na úrovni sektora však neočakávame,“ priblížil Ličák s tým, že banky majú podľa neho dostatočný kapitálový vankúš na pokrytie možných strát a podporu úverovania.

Úverov na bývanie výrazne neubudlo

Podľa Ličáka je úroveň zlyhaných úverov domácností zatiaľ nízka. „Očakávame, že objem nesplácaných úverov bude rásť. V riziku nesplácania by sa mohlo ocitnúť 1,7 % z úverov domácnostiam,“ povedal Ličák.

Rast úverov na bývanie na Slovensku napriek kríze príliš nespomalil, je 9,2-percentný. „Tempo ich rastu nám mierne spomalilo, ešte vo februári bolo na úrovni asi 9,8 %,“ poznamenal. V čase pandémie covidu-19 výrazne klesol záujem Slovákov o spotrebiteľské úvery.

Reklama

Opatrenia vlády pomohli

Ani splátky úverov pri podnikoch zatiaľ podľa Ličáka výrazne nezlyhávajú. Odklady splátok boli poskytnuté najmä podnikom s horšími charakteristikami. „Očakávame, že v dôsledku výpadku tržieb sa v riziku nesolventnosti môže ku koncu roka 2020 ocitnúť približne 8,6 % podnikov a v roku 2021 ďalšie 3,1 % podnikov (v nepriaznivom scenári 5,1 %),“ píše sa v správe NBS. Podiel nesplácaných úverov v bankách môže vzrásť o 6,4  percentuálneho bodu. Bez vládnych podporných opatrení by v riziku nesolventnosti bolo ešte viac podnikov.

Najvýznamnejším rizikom pre bankový sektor zostáva naďalej riziko nesplácania úverov. „Vyplýva z výrazného zníženia tržieb podnikov alebo príjmov domácností. V tejto oblasti výrazne pomohli vládne opatrenia, konkrétne odklady splátok pre domácnosti a malých a stredných podnikateľov. Tieto opatrenia zatiaľ účinne zmierňujú riziko nesplácania, ale najmä rozkladajú ho v čase,“ povedal Vladimír Dvořáček, výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS.

Centrálna banka sa domnieva, že možnosť plošného odkladu splátok úverov, ktorú v krajine využili tisícky obyvateľov a firiem, by sa už nemala predlžovať.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?