26. decembra 2020

V inovátorskej súťaži Red Bull Basement hviezdila trojica študentov z Bratislavy. Branislav Brozmann, Andrej Zlámala a Martin Janák skončili v decembrovom finále v top trojke najlepších nápadov roka 2020. Zaujali svojou powerbankou, ktorú dobijete iba pohybom ruky.

„Čo keby sa dal nabíjať mobil tak, že len otáčam rukou?“ Nevinnou otázkou 22-ročného Braňa sa začal rodiť projekt, ktorý tento mesiac zaujal aj vo svete. Trojica študentov prišla s konceptom prenosnej nabíjačky, ktorá premieňa mechanickú energiu na elektrickú s využitím gyroskopickej gule a elektromagnetickej indukcie.

Zjednodušene povedané – nabíjačka pozostáva zo zaujímavej mutácie dvoch existujúcich zariadení, powerbanky a fitness pomôcky.  A vďaka unikátnemu dobíjaniu pomocou pohybu vlastnej ruky sa vám už nikdy nestane, že ostanete bez „šťavy“. „Je to pridaná hodnota k bežným powerbankám, ktoré treba vždy buď nabiť alebo sa spoliehajú na nejaký iný zdroj či palivo. Napríklad slnko,“ vysvetľuje Branislav pre Forbes.

Nabíjačka mladých vynálezcov môže zmeniť prístup k energii a spôsob nabíjania elektronických zariadení.

Svetový úspech

Od prvotnej myšlienky k minimálne funkčnému prototypu sa dostali približne za dva či tri mesiace a samých ich prekvapilo, kam to ich nápad dotiahol. Spomedzi 3 800 tímov z celého sveta v medzinárodnej súťaži inovácii Red Bull Basement sa im podarilo dostať do top trojky.

Reklama

„Globálne finále malo byť pôvodne v Toronte, ale kvôli pandemickej situácii to bolo online, no organizátori si dali záležať. Vytvorili unikátnu platformu, kde sa virtuálne všetkých 38 svetových finalistov mohlo stretávať a rozprávať cez videohovor. Pripomínalo to skôr počítačovú hru,“ vysvetľuje Braňo.

Do top trojky postúpili spolu s projektami z Británie a Pakistanu. Víťazným nápadom roka 2020 bol napokon anglický projekt Lava Aqua X – prenosná udržateľná práčka, ktorá dokáže filtrovať vodu zachytenú v sprchovacom kúte a následne ju  použije na pranie oblečenia.

Zľava Martin Janák, Branislav Brozmann a Andrej Zlámala so svojou nabíjačkou. Foto: Erik Tomašák / Red Bull Content Pool

Kto bol favoritom Slovákov? „Všetky nápady v tomto finále mali niečo do seba, ťažko medzi nimi vyberať. No zaujal nás napríklad projekt, ktorý sa snažil o vysádzanie rias s využitím robota, či sociálna sieť, ktorá môže byť modernou alternatívou uchovávania svetového kultúrneho dedičstva,“ hovorí.

Ďalšie plány

Po skončení súťaže sa však plány trojice študentov nekončia. Chcú zužitkovať všetko, čo sa počas uplynulých týždňov naučili: „Naša prvá cesta je ‚makať’ na vylepšeniach. Momentálne máme zariadenie MVP (skratka pre minimálne funkčný produkt). Pred tým, ako sa pustíme do výroby, ho potrebujeme zdokonaliť čo najviac. Preto sú v tejto fáze pre nás dôležité kontakty a teda ľudia, ktorí by nám vedeli pomôcť, pretože sme predsa len študenti a zdrojov veľa nemáme,“ hovorí Braňo.

Momentálne tiež hľadajú pracovisko, kde by mohli vývoj dokončiť a dohadujú si odborné konzulácie. Keď sa im to podarí a nájdu aj vhodných partnerov, ich zariadenie by sa napokon mohlo dostať do predaja. „Skĺbiť podnikanie so štúdiom a prácou môže byť náročné, no myslíme si, že by to pre nás mohla byť správna cesta, ak chceme produkovať hodnotu pre spoločnosť,“ vraví na záver Braňo.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?