11. novembra 2020

Predstavte si situáciu: riešite v práci problém, no zdá sa, že nemá žiadne východisko. Alebo hodiny sedíte nad kreatívnou úlohou, ale nápady neprichádzajú. Možno si to ani nemusíte predstavovať, pretože sme trafili do čierneho a vy sa potácate od jedného problému k druhému. Niekedy stačí spraviť tento malý krok, ktorý vás opäť naštartuje.

Mnohokrát existujú len dva spôsoby, ako tento stav riešiť – buď sa zaprisaháte, že to dorobíte a budete ignorovať, že vám to nejde, alebo pripustíte, že sedieť nad problémom, pri ktorom ste sa zasekli, nemá zmysel.

Asi tušíte, že druhá možnosť je lepšia. A to nielen pre vás, ale aj pre vyriešenie danej úlohy. Dokonca je tu jedna aktivita, ktorá je pri hľadaní inšpirácie mimoriadne prospešná. Nie, nie je to prezeranie sociálnych sietí ani hľadanie riešení na internete.

Pomáhala aj Čajkovskému a Beethovenovi

Ak ste sa zasekli, pomôže vám obyčajná chôdza. Jej priaznivé účinky uznávali už aj dánsky filozof Søren Kierkegaard či skladatelia Beethoven a Čajkovskij. Existuje aj latinská fráza „solvitur ambulando“, ktorá doslova znamená „riešia sa chôdzou“ a jej pôvod sa pripisuje Svätému Augustínovi.

Prečo je v podobných situáciách chôdza taká prospešná? Pretože núti srdce, aby pracovalo rýchlejšie, a tak nám zlepší prísun okysličenej krvi do všetkých orgánov, vrátane mozgu. Ukázalo sa, že aj mierna fyzická aktivita má pozitívny dopad na pamäť a pozornosť, čo sú kľúčové atribúty na prekonanie pracovného „bloku“.

Reklama

Pri chodení sme kreatívnejší

Chôdza nám pomôže odblokovať sa, pretože jej nemusíme venovať pozornosť, takže myseľ má priestor pre voľné premýšľanie. Behaviorálna psychologička Marily Oppezzo v niekoľkých experimentoch dokázala, že sme kreatívnejší a schopnejší generovať nové nápady, ak pri tom chodíme.

Keďže aktuálne trávime zhruba 90 % času v uzavretých priestoroch, chýba nám vitamín D. Vychádzka po vonku rieši aj tento deficit, ktorý má dopady tak na fyzické, ako aj na psychické zdravie.

Až sa pôjdete prejsť, pamätajte aj na štúdiu Univerzity Južnej Karolíny. V tej sa zistilo, že chôdza je prínosnejšia v prírode než v prostredí mestských ulíc. Tie sú totiž hektické a odoberajú nám potrebnú mentálnu kapacitu. Ak teda máte možnosť, zájdite radšej na pár minút do parku než do centra mesta.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes v rubrike Jak být lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?