6. júla 2021

„Syndróm vyhorenia je skutočný. Rozmýšľala som, že pôjdem k psychiatrovi, ale moje poistenie to nebude pokrývať, takže iba pijem, pretože aspoň za to moja firma platí,“ píše sa v anonymnom príspevku z konca roku 2019 na populárnom instagramovom účte Wall Street Confessions (Priznania z Wall Street).

Príspevok sa zobrazuje čiernym písmom na bielom pozadí, jednoduché formátovanie je bežné pre tento účet, ktorý má v súčasnosti viac ako 119 000 sledovateľov. Hovorí sa o ňom ako o „Gossip Girl z Wall Street“ a má ho na svedomí Riya Sharma, 22-ročná študentka z New Jersey. Nedávno opustila vysokú školu, pracuje vo finančných médiách a je dcérou indických prisťahovalcov.

Sharma prvýkrát odhalila svoju identitu minulý rok pre mediálnu spoločnosť Business Insider, keď účet nabral na obrátkach s približne 84-tisíc sledovateľmi a ona ešte študovala na Marymount Manhattan College.

Od tej doby sa publikum jej účtu na Instagrame zväčšilo na šesť číslic. Popri správe populárneho účtu a práci vo finančnej mediálnej spoločnosti Bullish Studio pracuje aj ako manažérka sociálnych médií na platforme Stocktwits. Tento účet sa môže pochváliť niektorými významnými sledovateľmi vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Jefferies Richa Handlera, ktorý komentuje mnoho príspevkov.

Problémy spoločnosti

Začiatkom roku 2019 sa v jednom príspevku uvádzalo: „Počas druhého ročníka som absolvovala stáž v prieskumnej spoločnosti a môj analytik ma na jej konci pozval na večeru. Myslela som si, že je to z jeho strany kompenzácia za to, že ma nútil robiť absolútne hroznú prácu. Snažil sa ma opiť (mala som menej ako 21 rokov), potom ma priviedol k nemu domov a snažil sa ma sexuálne obťažovať… “

Riya tento príspevok označila titulkom: „#MeToo #TimesUp Ktokoľvek to poslal – máte oveľa väčšiu cenu ako to, čo sa stalo v tejto situácii.“

Jadrom poslania Sharmy sú jej vlastné skúsenosti, keďže sa aj ona stala obeťou sexuálneho útoku, keď mala iba 17 rokov.

Sexuálne obťažovanie v kanceláriách

„Bolo to strašidelné a cítila som sa v tom sama,“ hovorí o tejto skúsenosti. Keď založila účet na Instagrame, viaceré z prvých príspevkov boli od žien, ktoré v kancelárii čelili sexuálnemu obťažovaniu.

„Prvýkrát, odkedy sa mi to stalo, som sa necítila sama. Moja skúsenosť ma priviedla k tomu, čo robím, pretože nikto by nemal prechádzať tým, čím ja.“

„Pracujete 80 alebo 90 hodín týždenne a máte pocit, že si tým prechádzate úplne sami. Ale tento účet ukazuje, že je to bežná skúsenosť, takže sa ľudia necítia takí izolovaní,“ hovorí.

Spolu s niektorými veľmi vážnymi záležitosťami, ktorým sa tento účet venuje, vrátane zneužívania v práci, kultúrnych problémov a hnutia #MeToo, sa časť obsahu venuje aj ľahším témam, ako sú príhody zo života v práci s vysokým tlakom na výkon, ktoré sa nezvyknú hovoriť verejne.

„Dostávame životopisy pre naše letné stáže a jeden zo záujemcov napísal, že bol skorým investorom v spoločnosti GameStop. Náš náborový pracovník zjavne nerobí poriadny skríning,“ píše sa v jednom takom príspevku.

Sharma začala s Wall Street Confessions prvýkrát začiatkom roku 2019 s cieľom získať pravdivé anonymné príbehy týkajúce sa života vo finančnom sektore. Keď videla veľa očarujúcich príspevkov od ľudí z finančníctva v mokasínach od Gucci a žijúcich v luxuse, pomyslela si, že to má len málo spoločné s pravdou.

A pretože účet sa rozbehol, nedávno prišla s požiadavkou, aby tí, ktorí anonymne odosielajú príspevky,  zdieľali s Sharmou svoje LinkedIn profily, aby sa zabezpečila určitá kontrola.

Reklama

Rozprúdiť diskusie o problémoch

„Ide o to, aby sa nielen začalo o problémoch diskutovať, ale aby sa ľudia cítili menej sami,“ hovorí Sharma. Pri plánovaní budúcnosti účtu sa začala zaujímať aj o potenciálne partnerstvo s organizáciou Ellevest v oblasti kariérneho koučovania žien a o ďalšie partnerstvá v oblasti finančného modelovania.

Je len malým prekvapením, že reakcie na jej účet na sociálnych sieťach boli nielen pozitívne. „Môže to byť náročné, keď muži hovoria mizogýnne veci, ale myslím si, že sa na to človek musí pripraviť, keď funguje na internete. Už som si celkom zvykla,“ hovorí s tým, že  keď účet zakladala, bola naivnejšia.

Celá táto skúsenosť však viedla aj k surreálnym momentom kvázi slávy. Na nedávnej narodeninovej oslave v Brooklyne k nej niekto podišiel a spýtal sa: „Nestojíš náhodou za Wall Street Confessions“?

Článok vyšiel na webe Forbes.com. Autorom je redaktor Jason Bisnoff.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?