16. februára 2021

Pandemická situácia na Slovensku sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího mierne zhoršuje. Uviedol to dnes (16.2) na tlačovej konferencii po zasadnutí pandemickej komisie. Dobrou správou podľa neho je, že sa v štatistike hospitalizovaných prejavujú pozitívne dopady prebiehajúcej očkovacej kampane – najmä v kategórii najstarších. Aj preto sa hľadajú spôsoby, ako pre Slovensko zabezpečiť aj ruskú vakcínu Sputnik V. 

Podľa celoslovenského covidového automatu ostáva celé Slovensko v čiernej farbe. Podľa regionálneho automatu je aktuálne v čiernom móde 19 slovenských okresov (Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Revúca, Rožňava, Šaľa, Snina, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce, Zvolen), v bordovom 50 okresov a v červenom 10 okresov (Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník).

Priemerne na covid alebo s covidom zomrie 108 ľudí denne, reprodukčné číslo sa pohybuje sa na úrovni 1 až 1,1. Počet hospitalizovaných stúpol z 3652 na 3872 osôb, na umelej pľúcnej ventilácii je 337 ľudí, minulý týždeň to bolo 337. Za uplynulý týždeň sa priemerne urobilo 224 071 testov, z PCR bolo pozitívnych 20 percent, z antigénových len jedno percento. Naďalej platia pravidlá, aké boli pre dané farby v platnosti aj doteraz – rovnako sa naďalej vyžaduje aj pravidelné testovanie podľa nastaveného automatu. 

Práve proti pokračujúcemu masovému testovaniu antigénovými testami sa v utorok ohradila prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní s vedcami z vládneho konzília a iniciatívy Veda pomáha. Na základe rokovania s vedcami odporúča, aby sa robilo viac PCR testov, viac sa trasovali kontakty nakazených, ale aj to, aby sa spravil poriadok v pandemických dátach. Krajčí v reakcii pripustil, že sa nad covid automatom môžu zamyslieť a môže sa ešte zmeniť.

Zohľadnenie covid automatu podľa aktuálnej situácie v okresoch. Infografika: NCZI, MZ, ÚVZ

Podľa ministra zdravotníctva je príčinou zhoršujúcej sa situácie do značnej miery britská mutácia koronavírusu a znova upozornil ľudí, aby nepodceňovali väčšie riziko prenosu ochorenia u tohto variantu. Podľa neho na to niekedy stačí aj krátke stretnutie s inou osobou v uzavretom priestore. 

Reklama

Pre obyvateľov Slovenska tak naďalej ostáva dôležité sledovať, akou farbou je v covidovom automate označený ich okres, aby vedeli, aké obmedzenia sa ich budú od pondelka 22. februára dotýkať. Z rokovania pandemickej komisie nateraz žiadne zásadné zmeny nevyplývajú.

Pravidlá pre jednotlivé okresy podľa covid automatu

Materské školy, 1. stupeň základných škôl, záverečné ročníky stredných škôl:
Čierne okresy – zatvorené
Bordové okresy – na základe odporučenia RÚVZ
Červené okresy – otvorené

Platnosť testu v zamestnaní:   
Čierne okresy (IV. stupeň varovania) – 7 dní
Bordové okresy (III. stupeň varovania) – 7 dní
Červené okresy (II. stupeň varovania) – 14 dní
Ružové okresy (I. stupeň varovania, v tejto fáze zatiaľ nie je žiadny okres) – 21 dní

Cestovanie medzi okresmi do prírody:
Čierne okresy – zakázaný vstup aj výstup z okresu
Bordové, červené a ružové okresy – povolený pohyb medzi okresmi (okrem čiernych) s testom nie starším ako 7 dní.
Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody nepotrebujete v rámci okresu.

Kto nepotrebuje potvrdenie o negatívnom teste:
– Ak ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky.
– Ak ste v uplynulých 90 dňoch prekonali ochorenie Covid-19.

Nakúpi vláda Sputnik?

Krajčí tiež dodal, že vakcín máme stále málo a aj rezervované dodávky neprichádzajú v plnom rozsahu. Aj preto sa pandemická komisia zhodla, že treba hľadať spôsoby, ako získať pre Slovensko vakcíny aj mimo schémy EÚ.

Infektológ Pavol Jarčuška konkrétne spomínal ruskú vakcínu Sputnik V. „Ak by bola registrovaná v Európe, bolo by vhodné, aby sme ju už vopred mali zazmluvnenú,“ vyhlásil Jarčuška. Najskôr však aj v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv musia získať dokumentáciu vakcíny a posúdiť jej bezpečnosť a účinnosť.

Európska agentúra pre lieky (EMA) zatiaľ nedostala žiadosť o posúdenie ruskej vakcíny na jej núdzové použitie. „Orientujme sa na akúkoľvek vakcínu, ktorá však bude mať štandardnú registráciu, napríklad v Európskej liekovej agentúre,“ vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová stretnutí s odborníkmi.

Európska komisia v utorok priznala, že úniu čaká ďalší výpadok vakcín, tentokrát od Moderny. „Boli sme informovaní o určitom oneskorení dodávok, čo však bude vykompenzované v priebehu marca,“ povedala hovorkyňa eurokomisie Vivian Loonelová.

Nový režim na hraniciach

Od stredy (17. februára) platí nový prísnejší režim na hraniciach. Ruší sa zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým testom, výnimky platia pre pendlerov a turnusových zamestnancov zo susedných krajín okrem Ukrajiny. Rovnako tak aj študenti alebo ľudia, ktorí opatrujú svojich blízkych, či športovci a umelci. Musia sa však preukázať negatívnym covid testom, ktorý nesmie byť starší ako 7 dní. Celé znenie vyhlášky nájdete TU.
Ľudia, ktorí sa od stredy vrátia z členskej krajiny Európskej únie, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, budú dodržiavať nasledovné kroky:
  • registrovať sa na stránke https://korona.gov.sk/ehranica/ bezprostredne po vstupe na územie Slovenska
  • nastúpiť do izolácie, v prípade domácej izolácie platí aj pre členov domácnosti,
  • informovať o izolácii svojho lekára,
  • najskôr na 8. deň izolácie môžu absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí,
  • ak izoláciu absolvujú bez príznakov, skončí sa po 14 dňoch.
Ľudia, ktorí sa vracajú z inej krajiny, ako je uvedené vyššie – karanténa je pre nich povinná, dodržať musia nasledovné:
  • registrovať sa na stránke https://korona.gov.sk/ehranica/ bezprostredne po vstupe na územie Slovenska,
  • nastúpiť do izolácie, v prípade domácej izolácie platí aj pre členov domácnosti,
  • informovať o izolácii svojho ošetrujúceho lekára,
  • izoláciu nemôžu ukončiť bez testovania PCR testom,
  • najskôr na 8. deň izolácie môžu absolvovať RT-PCR test a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí.
Tí, ktorí sa na Slovensko dopravia letecky, musia navyše vyplniť aj elektronický formulár na https://www.mindop.sk/covid/. Deti do 10 rokov musia byť otestované, iba ak rozhodne lekár, izolácia im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?