14. februára 2021

Vďaka nej je online randenie pre ženy oveľa príjemnejšie. Whitney Wolfe Herd, niekdajšia členka prestížneho rebríčka Forbes 30 pod 30, so svojou online zoznamovacou aplikáciou Bumble dobyla svet. A teraz sa stala aj najmladšou self-made miliardárkou na svete.  

Bumble, ktorá sa môže pochváliť titulom najrýchlejšie rastúcej zoznamky v USA, vstúpila na burzu iba vo štvrtok 11. februára. Prvotná emisia akcií bola úspešná: pôvodná cena bola 43 dolárov za akciu, no už pri otvorení trhu vystúpala na 76 dolárov za akciu.

Whitney Wolfe Herd o sebe tvrdí, že ju neprávom zbavili titulu spoluzakladateľky online zoznamky Tinder. Tak založila konkurenčnú aplikáciu Bumble, ktorá ju teraz vyniesla na pozíciu najmladšej self-made miliardárky na svete. Foto: SITA/AP

Prvý deň obchodovania sa uzavrel na cene 70 dolárov za akciu, vďaka čomu sa majetok zakladateľky zoznamovacej aplikácie vyšplhal na 1,5 miliardy amerických dolárov. Tridsaťjedenročná Whitney Wolfe Herd, ktorá vlastní v spoločnosti 11,6 percenta akcií, sa tak stala najmladšou self-made miliardárkou na svete. Na konte má aj ďalšie naj – je najmladšou ženou v pozícii CEO, ktorá kedy vstúpila so svojou firmou na americkú burzu.

Boom na trhu so zoznamkami

Bumble je druhou najväčšou zoznamovacou aplikáciou, ktorá kedy vstúpila na trh. Prvenstvo patrí skupine Match Group, ktorá prevádzkuje zoznamku Match.com, a ktorá sa upísala na burze v roku 2015.

Všetko mohlo byť inak – Match Group sa v roku 2017 pokúsila Bumble, ktorého popularita už v tom čase naberala na obrátkach, kúpiť. Majiteľke za ňu ponúkali 450 miliónov amerických dolárov.

Reklama

No pri 76 dolároch za akciu, ktoré zoznamka dosiahla vo štvrtok poobede, sa jej trhová kapitalizácia vyštverala na 8,6 miliardy amerických dolárov. Match Group, pod ktorú spadá napríklad aj populárna zoznamovacia aplikácia Tinder, má trhovú kapitalizáciu 45 milárd dolárov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bumble (@bumble)

Bumble vykázal iba za prvých deväť mesiacov minulého roka príjem 417 miliónov dolárov, v roku 2019 za rovnaké obdobie utŕžil 363 miliónov dolárov.

Match Group je neporovnateľne väčším hráčom na trhu. Príjem tejto konkurenčnej aplikácie za prvých deväť mesiacov vlaňajška dosiahol 1,7 miliardy dolárov, čo je rovnako nárast oproti 1,5 miliarde z roku 2019.

Bumble však zo vstupu na burzu získal 2,2 miliardy dolárov. Pritom väčšina zo získaných prostriedkov bude použitá na spätné odkúpenie akcií spoločnosti od ľudí, ktorí si pre seba odkrojili ešte pred jej vstupom na burzu.

Týka sa to najmä private equity investorskej spoločnosti Blackstone, ktorá pred IPO (prvotná emisia akcií) vlastnila takmer 91 percent spoločnosti. Zverejnená dokumentácia odhalila, že tento investor požičal Wolfe Herd 120 miliónov dolárov. Pôžička, ktorú jej spoločnosť prijala v januári minulého roka, bola nedávno splatená, najmä vďaka tomu, že sa zakladateľka online zoznamky vzdala akcií v hodnote 95,5 milióna dolárov.

Rande v rukách žien

Wolfe Herd založila Bumble v roku 2014. Bolo to iba krátko po tom, ako zažalovala konkurenčnú aplikáciu Tinder, pre ktorú predtým pracovala, zo sexuálneho obťažovania.

Tvrdila, že sa jej niekdajší šéf a zároveň priateľ Justin Mateen vyhrážal, posielal jej urážlivé správy a pripravil ju o titul spoluzakladateľky Tinderu. Spoločnosť odmietla akékoľvek obvinenia, no prípad veľmi rýchlo zmietla zo stola a s niekdajšou kľúčovou zamestnankyňou sa potichu vyrovnala.

Potom, ako Wolfe Herd opustila Tinder, začala spolupracovať s Andreyom Andreevom, ruským miliardárom žijúcim v Londýne, ktorý už predtým budoval úspešné online zoznamky pre európsky a latinskoamerický trh. Forbes odhaduje jeho majetok na 1,9 miliardy amerických dolárov. Spoločne tak položili základy aplikácie, ktorá neskôr dostala pomenovanie Bumble.

Bumble vyzýva ženy, aby prevzali iniciatívu. Tento odkaz svieti aj v sídle firmy v Texase. Foto: Forbes US

Čím je táto aplikácia výnimočná? Najmä tým, že prenecháva rozhodnutie v rukách žien. Práve ženy sú tie, ktoré musia na Bumble urobiť prvý krok, čo je najväčší rozdiel oproti Tinderu a ďalším online zoznamkám.

Andreev opustil spoločnosť v novembri 2019, iba štyri mesiace po tom, ako Forbes publikoval sériu zistení o mizogýnnej atmosfére v londýnskej pobočke Bumble, ktorú mal na starosti práve ruský miliardár. To naštrbilo obraz online zoznamky, ktorá sa snaží o podporu a emancipáciu žien.

Naštrbené renomé

Spoločnosť väčšinu zistení Forbesu odmietla a začala vnútorné vyšetrovanie, ktoré viedla britská právna kancelária Doyle Clayton. Podľa jej záverov „neboli ústredné obvinenia, ktoré Forbes vo svojom článku spomína, pravdivé a to, že v londýnskej pobočke spoločnosti prevláda nepriateľská atmosféra voči ženám, sa nezakladá na pravde“.
Napriek tomu spoločnosť uznala, že článok poukázal na „menší počet súčasných a bývalých zamestnankýň, ktoré majú pocit, že v spoločnosti boli prítomné prvky sexizmu“.

Práve po tomto zemetrasení prišla na scénu Blackstone Group, ktorá v novembri minulého roka odkúpila Andreevov podiel v spoločnosti. Tento obchod ohodnotil Bumble na tri miliardy amerických dolárov.

Whitney Herd kedysi pracovala pre populárnu online zoznamku Tinder. Potom obvinila svojho šéfa zo sexuálneho obťažovania a spoločnosť sa s ňou potichu vyrovnala, hoci obvinenia poprela. Foto: SITA/AP

Bezprostredne po tom, čo online zoznamka vstúpila na burzu, napísala jej spoluzakladateľka na Twitteri: „Bumble sa stala verejne obchodovanou spoločnosťou. To sa mohlo stať skutočnosťou len vďaka 1,7 miliarde rozhodnutí odvážnych žien, ktoré prostredníctvom našej aplikácie urobili prvý krok. A tiež vďaka mnohým priekopníčkam, podnikateľkám, ktoré nám vydláždili cestu do sveta biznisu.“

Najmladšia self-made miliardárka na svete má za sebou divokú jazdu a ani zďaleka sa tento príbeh ešte nekončí.

Reklama

Článok vyšiel na Forbes.com, autorkou je redaktorka Angel Au-Yeung, ktorá píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?