Zrejme najdôležitejším krokom pri hľadaní vytúženej práce je pohovor. Ideálna práca nie je pre každého rovnaká. Je to vždy o kompatibilite – medzi vami, spoločnosťou, úlohami, lídrom. Je to tiež o potenciáli. O tom, či existuje súlad medzi tým, kam chcete smerovať vy, a tým, ako môžete pomôcť spoločnosti v dosahovaní jej miľníkov.
Na pracovnom pohovore musíte okamžite zapôsobiť a hovoriť tie správne veci. Podľa štúdie Twin Employment až 33 percent personalistov uviedlo, že už po prvých 90 sekundách interakcie vedeli, koho prijmú. Preto rozhodne nepodceňujte prípravu.
Vedúci pohovorov posudzujú kandidátov aj podľa hlasu a celkovej sebadôvery, čo potvrdilo 40 percent personalistov. Práve príprava pomôže k vytvoreniu pozitívneho a sebavedomého prvého dojmu. Netreba to však preháňať, pretože 76 percent ľudí by odmietlo kandidáta, ktorý sa javí ako arogantný, tvrdí ďalší prieskum.
A nezabúdajte, že konkurenční kandidáti budú pripravení tiež.
1. Základom je prieskum.
Urobte si prieskum o spoločnosti a skontrolujte pracovnú náplň. Je tiež dobré urobiť si prieskum o osobe, ktorá s vami bude viesť pohovor. Ide o inteligentnú investíciu času, pretože podľa štúdie Twin Employment by 47 percent opýtaných neponúklo prácu kandidátovi, ktorý nemá znalosti o spoločnosti.
Príprava demonštruje vašu celkovú disciplínu. Napovie osobe, ktorá s vami robí pohovor, akým spôsobom pracujete a či by ste podobné úsilie vložili aj do samotnej práce.
Nezabudnite teda ukázať, že sa zaujímate nielen o konkrétnu pozíciu, ale aj o spoločnosť. Je však potrebné nájsť správny balans – vyvážiť znalosti a nadšenie pre spoločnosť aj pre pracovnú pozíciu.
Dajte si pozor aj na to, ako využijete svoj prieskum o človeku, ktorý vedie pohovor. Vo všeobecnosti je dobré ho využiť na správne smerovanie odpovedí. Napríklad ak zistíte, že si cení inovácie, môžete zdôrazniť svoje inovatívne myslenie.
2. Buďte čo najlepší v každom detaile.
Urobte všetko, čo môžete, aby ste na tom boli fyzicky, kognitívne a emocionálne čo najlepšie. Dopraje si pred pohovorom kvalitný spánok, dobré jedlo, overte si pokyny od personalistu alebo adresu spoločnosti.
Uchádzači tiež dbajú o svoj fyzický vzhľad. Štúdia ASA zistila, že 31 percent z nich sa pred pohovorom dá ostrihať, 27 percent sa nalíči, 24 percent si oholí tvár a 66 percent sa snaží vybrať čo najlepšie oblečenie.
Až 50 percent náborových pracovníkov by vylúčilo kandidáta na základe toho, ako je oblečený, ako sa správa alebo spôsobu, akým vchádza do dverí, zistila štúdia Twin Employment.
Chcete teda byť sami sebou, ale zároveň ukázať, že ste do procesu vložili úsilie a záleží vám na vzájomnej interakcii. Okrem toho je tiež dôležité, aby ste sa zosúladili s firemnou kultúrou a prácou, o ktorú sa uchádzate.
3. Vyjadrite svoju hodnotu.
Okrem neverbálnych signálov musíte byť efektívni aj verbálne. Zdieľajte svoje hodnoty, precvičte si vopred odpovede na bežné otázky na pohovoroch alebo požiadajte niekoho blízkeho, aby si s vami urobil cvičný pohovor.
Náborových pracovníkov zaujímajú aj vaše emocionálne zručnosti a schopnosti, ako sú iniciatíva či kreativita. Väčšina personalistov využíva techniky, vďaka ktorým si preveria vaše správanie a osobnostné črty. Možno budete musieť zdieľať svoje konkrétne príbehy a skúsenosti, ktorými demonštrujete svoje správanie, rozhodnutia, rast a vplyv.
4. Preverte si zamestnávateľa kvalitnými otázkami.
Aj vy si vopred pripravte otázky. Zaslúžite si prácu, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať nielen v danej chvíli, ale bude vhodná aj pre váš rast v budúcnosti. Uistite sa preto, že si preveríte počas pohovoru aj spoločnosť a lídra.
Pýtajte sa to, čo skutočne chcete vedieť a na čom vám záleží. Ak sa napríklad spýtate na príležitosti na vzdelávanie, dáte najavo, že si ceníte rast. Vďaka otázkam si vás personalista lepšie zapamätá, zároveň ukážete svoje odhodlanie a nadšenie pre danú prácu.
Vyhnite sa však kladeniu otázok, ktoré sú zodpovedané v popise práce alebo inzeráte a zamerajte sa na otázky, nad ktorými bude musieť náborový pracovník popremýšľať.
5. Udržiavajte kontakt a zostaňte profesionálni.
Poďakujte osobe, ktorá viedla pohovor. Taktiež sa nebojte po primeranom čase ozvať, ak ste ešte nedostali odpoveď.
A predovšetkým ostaňte počas celého procesu profesionálni. Či už dostanete ponuku – a či ju prijmete, alebo nie, vždy buďte milí a udržiavajte vzťahy. Každý, koho v tomto procese stretnete, je súčasťou vašej siete. Ak v nej budete mať väčší počet zmysluplných kontaktov, vydláždite si cestu do budúcnosti plnej príležitostí.
Keď budete pripravení na pohovory, na oplátku môžete očakávať, že dostanete veľa ponúk na skvelé pracovné pozície. Ideálny čas nájsť ďalšiu príležitosť je práve teraz a dobrá príprava vás posunie pred ostatných kandidátov.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Tracy Brower, PhD.