29. apríla 2021

Bola to rozprávková svadba, v Británii vlastne prvá svojho druhu. Bol príjemný, mierne oblačný deň 29. apríla 2011, keď si slečna Catherine Elizabeth Middleton, dievča z bežnej stredostavovskej anglickej rodiny, vzala za manžela jeho kráľovskú výsosť princa Williama Arthura Philipa Louisa, prvorodeného syna princa z Walesu, budúceho kráľa.

Momenty, keď sa vysoká, charizmatická Catherine, takmer „novopečená“ vojvodkyňa z Cambridgeu – titul, ktorý bol novomanželskému páru v deň ich sobáša prepožičaný – predviedla pred jej veličenstvom kráľovnou Alžbetou II. vo westminsterskej katedrále, sledovalo 26 miliónov britských televíznych divákov a ďalšie stovky miliónov po celom svete.

Bola jednou z nich – dievča z mesta Reading

Tmavovláska v čipkovaných svadobných šatách, ktoré jej na mieru ušila britská značka Alexander McQueen, si však srdce Britov získala už oveľa skôr. Bola jednou z nich – anglická ruža z mesta Reading, ktorá sa zhodou okolností podľa všetkého stane budúcou kráľovnou.

V deň ich svadby boli, samozrejme, už dávno zabudnuté niekdajšie bulvárne titulky, ktoré sa takmer 10 rokov vysmievali „Waity Katie“ – dievčaťu, ktorú si vraj „princ nikdy nevezme, aj keď by si to jej ambiciózna matka veľmi želala“.

Foto: Youtube/The Royal Family Channel

Zabudnuté boli aj hony na nešťastnú dvadsaťročnú dievčinu ulicami Londýna, keď ani ako čerstvá priateľka princa nemala žiadnu ochranu pred médiami. Zrazu si nikto nedovolil verejne riešiť každé jej kilo, každú jej nelichotivú fotku na obálke časopisu.

Reklama

Dnes je to už všetko zabudnuté, pretože ľudská pamäť je vec nespoľahlivá, no faktom je, že pred svadbou si Kate Middleton prešla doslova peklom. Predstavy, že bola od nepamäti miláčikom médií, vypovedajú skôr o nevedomosti a krátkej pamäti tých, ktorí tieto historky šíria.

Roky čelila neutíchajúcemu tlaku bulvárnych novinárov. No ona ten tlak nielen vydržala, ale všetko ustála s gráciou, ktorá v posledných rokoch ešte silnie.

Bok po boku takmer 20 rokov

Počas posledných 10 rokov tiež Catherine britskej kráľovskej rodine i celému svetu dokázala a dokazuje, že si princ William zvolil veľmi dobre. Spolu sú už takmer 20 rokov, viac ako polovicu ich života (vojvodkyňa má 39 rokov a princ oslávi 39. narodeniny v júni).

Desať rokov po svadbe pracujú intenzívne na svojom ďalšom poslaní: po korunovácii princa Charlesa sa práve princ William a jeho manželka stanú princom a princeznou z Walesu.

Princ William and Kate, vojvodkyňa z Cambridgea, pri paláci Kensington v apríli 2021. Foto: SITA/Chris Floyd

Najmä v posledných rokoch títo dvaja, teraz už rodičia troch malých detí, spoločnou usilovnou prácou pre korunu, svoju vlasť a spoločenstvo Commonwealth dokazujú, že sú mimoriadne sľubnou budúcnosťou britskej kráľovskej rodiny. Ich obľuba, ale predovšetkým všeobecný rešpekt a autorita, neustále rastie.

Catherine, budúca kráľovná

Pre dievča z bežnej anglickej rodiny je taký vzostup mimoriadnym úspechom. Hoci sa ich pôvody dnes všelijako komolia, všetky nevesty, ktoré sa do kráľovskej rodiny predtým vydali, od Lady Diany Spencer cez Sarah Ferguson až po Sophiu Rhys-Jones, manželku kráľovninho najmladšieho syna Edwarda, pochádzali z vysoko urodzených šľachtických kruhov.

Aj keď sa o princeznej Diane písavalo ako o učiteľke zo škôlky, Williamova matka pochádza zo známeho a slávneho rodu stredoanglických Spencerovcov, ktorí už v 15. storočí slúžili Tudorovcom.

Sophie Rhys-Jones, terajšia grófka z Wessexu, síce pred svadbou pracovala v PR agentúre, ale pochádza z vysoko urodzenej walesko-írskej rodiny, ktorej pôvod siaha dokonca až k francúzskemu kráľovi Henrichovi II. A šľachtický pôvod má aj rodina Fergusonových, z ktorej pochádza Sarah, matka dnešných princezien z Yorku Beatrice a Eugenie.

Kate na rozdiel od nich žiaden urodzený pôvod nemala. Keď sa však kráľom stane Charlesov starší syn, bude vojvodkyňa Catherine kráľovnou – prijme titul Queen Consort, podobne ako napríklad (teraz už) kráľovná Letizia zo Španielska, niekdajšia televízna moderátorka a dnes manželka španielskeho kráľa Filipa VI.

Vychádza to z protokolu: zatiaľ čo manžel vládnucej panovníčky nemôže byť kráľom, aby svoju manželku ako titulárny panovník pomyselne neprevyšoval, keď sám nepochádza z panovníckej dynastie, žena vydatá za budúceho kráľa môže byť kráľovnou práve ako Queen Consort. To bude aj prípad vojvodkyne Catherine. Naopak, vojvodkyňa Camilla bude aj po korunovácii princa Charlesa veľmi pravdepodobne aj naďalej používať len titul vojvodkyňa z Cornwallu.

Cesta k titulu

Hoci dnes rodičia Kate patria k britským milionárom a vlastnia honosné sídlo a úspešnú firmu s multimilionovými tržbami, v čase jej narodenia v januári 1982 to bolo bežné manželstvo britskej letušky a letového dispečera.

Middletonovci, ktorí vychovali tri deti, sa vypracovali až oveľa neskôr. Z koníčka Carole Middleton – organizovania detských osláv a výroby party dekorácií – sa najprv stal malý podnikateľský plán, z ktorého postupom času vyrástlo skutočné impérium.

Dnes je spoločnosť Party Pieces v Británii jedným z najväčších hráčov na trhu. Vybudovanie úspešného biznisu trvalo Middletonovcom viac ako 25 rokov, počas ktorých svoje deti rozhodne nerozmaznávali.

Reklama

Naopak – deťom Kate, Pippe aj Jamesovi dopriali láskyplné rodinné prostredie, kde je rodina a spoločne strávený čas na prvom mieste, ale v ktorom bolo nutné tiež dodržiavať pravidlá.

Vďaka príjmom a rastúcemu imaniu mohli dopriať deťom dobré školy. Aj vďaka tomu sa Kate s Williamom kedysi stretli. S Williamom, starším synom princa Charlesa a princeznej Diany, sa mladá Kate Middleton zoznámila už na prelome tisícročí, keď boli spolužiakmi na univerzite St. Andrews v Škótsku a neskôr tiež spolubývajúcimi a partnermi aj v súkromnom živote.

Dievča z dobrej, ale bežnej stredostavovskej rodiny vraj princa Williama zaujalo bezprostrednosťou, prirodzenou inteligenciou, príjemným vystupovaním a tiež pohodovým rodinným zázemím. Čo sú kvality, ktoré Catherine prirodzene prenáša aj na svoju mladú rodinu.

Princ William, ktorý v pätnástich rokoch tragicky prišiel o matku a s otcom dlho hľadal dôverný vzťah, bol údajne očarený domáckym prostredím a príjemne neformálnou atmosférou v rodine Middletonovcov. Presne toto si prial.

V tej istej nemocnici prišiel na svet aj prvorodený syn najznámejšieho britského páru, princ George. Foto: Sita/AP

A z nevesty Catherine, ktorá pred 10 rokmi dala svoju ruku synovi budúceho kráľa, sa na radosť všetkých stala čoskoro aj spokojná, oddaná matka niekoľkých detí.

Princ George sa narodil v júli 2013, princezná Charlotte v máji 2015 a zatiaľ najmladšie dieťa páru, princ Louis, prišiel na svet v apríli 2018.

Vždy s gráciou

Vojvodkyňa Kate pritom zakaždým nadchla médiá a šokovala všetky čerstvé matky tým, že len pár hodín po pôrode vystúpila starostlivo upravená na schodisko pred pôrodnicou Panny Márie v Paddingtone, aby novorodený prírastok do rodiny spoločne s manželom predstavili svetu.

„Považujem za svoju povinnosť podeliť sa o našu radosť so všetkými, ktorí mi počas celého tehotenstva vyjadrovali podporu a priali mi šťastie. Zdá sa mi správne a prirodzené im dieťa ukázať, ak mi to zdravie dovolí, aby sa mohli radovať s nami. Nerobím to pod tlakom,“ povedala neskôr v jednom rozhovore.

Princ William and Kate, vojvodkyňa z Cambridgea, pri paláci Kensington v apríli 2021. Foto: SITA/Chris Floyd

To, čo niektorí kritizujú ako dôkaz šialeného tlaku, pod ktorým členky kráľovskej rodiny žijú, bolo skrátka vlastné rozhodnutie mladej vojvodkyne.

A možno naň pozerať aj ako na premyslený drobný ústupok médiám – ak dieťa krátko po narodení svetu korektne a podľa vlastných pravidiel predstaví, aj najtvrdší bulvár potom mladej rodine dopraje absolútny pokoj a súkromie.

Aj na toto sa mladá vojvodkyňa vďaka predchádzajúcim neradostným skúsenostiam s bulvárom zvládla obdivuhodne pripraviť.

Ako bežná rodina, bez pomoci personálu

A v samotnej výchove detí sa mladá dvojica zjavne našla. Svoje tri deti sa William a Kate snažia prirodzene vychovávať k povinnostiam, ktoré ich raz čakajú, ale zároveň fungovať čo najviac neformálne – ako každá bežná rodina.

Najmä na vidieckom sídle Anmer Hall v Norfolku žijú prakticky bez pomoci personálu, vojvodkyňa sama varí, záhradkárči, s deťmi chodí nakupovať.

Mladá rodina rada trávi čas vonku, venuje sa športom, prechádzkam, spoločnému poznávaniu a ochrane prírody. Počas prvého lockdownu na jar 2020 prešli tak ako ostatní rodičia k domácemu vzdelávaniu svojich detí. A vo voľnom čase spoločne pripravovali jedlo, ktoré potom roznášali opusteným seniorom.

Zároveň sa Kate s Williamom naučili veľmi modernému štýlu komunikácie. Nie je to len dôsledná a osobná starostlivosť o ich oficiálne účty na Twitteri či Instagrame, ale aj spoločná schopnosť verejnosti a fanúšikom priblížiť, čo vlastne ich práca pre korunu v súčasnosti obnáša. Nie je toho totiž málo.

Bezvýhradne slúžiť korune

Prirodzený rešpekt budí táto dvojica aj pri oficiálnych príležitostiach. Či ide o zahraničné návštevy, ako pred dvoma rokmi do Pakistanu, alebo minuloročnú predvianočnú cestu po Anglicku, Škótsku a Walese, aktivity v dobročinných nadáciách, spolkoch pre podporu duševného zdravia, alebo rozvoj detí do piatich rokov, ktoré si Catherine osvojila ako svoju veľkú úlohu.

Obaja napĺňajú tradičné úlohy „senior Royals“, členov rodiny najbližšie postavených trónu. Podporujú zdravotníkov alebo rodiny s jedným rodičom a kamkoľvek vojvodkyňa Kate s manželom prídu, budia nadšenie a obdiv.

Disponujú nielen eleganciou a kultivovaným vystupovaním, ale vyžarujú autentickosť, vzájomnú náklonnosť i rešpekt a prirodzený záujem o vec.

Aj v najťažších momentoch

Kate za každých okolností vyjadruje podporu svojmu mužovi, ale aj podporu svojmu svokrovi, budúcemu panovníkovi. Keď vojvodkyňa z Cambridgeu hlboko smútiaceho princa Charlesa spontánne objala a pobozkala na pohrebe jeho otca princa Philipa, nebolo to gesto určené kamerám.

Dojemný okamih spolupatričnosti sa na verejnosť dostal náhodou, v dvoch rozostrených záberoch urobených zjavne z veľkej diaľky. Svoju súčasnú pozíciu v ňom však Kate vyjadrila perfektne.

Taká je vojvodkyňa 10 rokov po svadbe. Elegantná, empatická, bezvýhradne oddaná všetkým povinnostiam, ktoré jeho i ju v budúcnosti ako princa a princeznú z Walesu čakajú. Napriek tomu je moderná, súčasná, autentická – snáď preto, že pochádza z obyčajných pomerov.

Osvojila si kvality, ktoré sú vlastné aj samotné kráľovnej: zachovať za každých okolností pokoj a dôstojnosť, reprezentovať a neochvejne slúžiť. Služba korune nie je prácou na vlastnej popularite. Služba korune nie je boj s pravidlami. Je to každodenná poctivá práca a Kate ju pochopila so sebe vlastnou disciplínou a zmyslom pre poriadok.

Nový život princa a princeznej

Aj tým vojvodkyňa manželovi nesmierne uľahčuje jeho neľahký budúci údel. Už teraz princ William preberá od svojho otca niektoré povinnosti následníka trónu.

Až sa Williamov otec princ Charles stane kráľom, život mladého páru sa od základov zmení. Ale už teraz je z každého ich verejného vystúpenia zrejmé, že sú dobre pripravení.

William a Kate majú jednu výhodu. Poznajú sa dlho. Oslavujú desiate výročie svadby, sú spolu dvojnásobne dlho, zažili dobré aj zlé. A tých 20 spoločných rokov vzájomnej podpory, priateľstva a obdivu jeden k druhému je na nich vidieť na každom kroku.

Z kedysi bulvárom vysmievanej „Waity Katie“ sa stala príkladná vojvodkyňa. A raz budú tí dvaja skvostným panovníckym párom.

Autorkou článku je Irena Cápová  z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?