10. augusta 2021

Za posledný rok sa o kryptomeny začal zaujímať snáď každý. Väčšina kryptonováčikov sa medzi altcoinmi každého druhu rýchlo zorientovala – nie je nič prekvapivé na tom, že inovatívne a zároveň riskantné odbory priťahujú pozornosť mladých a učenlivých.

Presne jeden taký – šestnásťročný podnikavec Youssof Altoukhi – sa do kryptomien oprel s elánom teenagera (nabudeného na hroznovom cukre). Výsledkom je okrem iného jeho vlastná kryptomena Y Coin.

Podnikavý od detstva

Altoukhi pochádza z Londýna a na svoj vek má prekvapivé množstvo biznis úspechov. Obchodovať začal už na prvom stupni školy, keď dostal do daru 3D tlačiareň a rozbehol s ňou zákazkovú výrobu obalov na telefóny, ktoré potom predával spolužiakom.

Žiadne veľké peniaze na tom síce nezarobil, ale prvýkrát okúsil, aká dôležitá je práca so zákazníkmi a dôvera, ktorú si u nich vybudujete. Dôkladne ho o tom presvedčil aj ďalší projekt, predaj tenisiek a oblečenia z limitovaných kolekcií.

Pod názvom Little Kicks sa mu podarilo odštartovať už slušne rozbehnutý biznis, ktorý svoju lokálnu konkurenciu predbehol zdanlivými drobnosťami – napríklad zaregistrovaním na Google Maps.

Reklama

Po roku prevádzky však vtedy desaťročný chlapec zistil, že logistická stránka vecí je pri štúdiu nad jeho sily. Tak sa rozhodol pustiť do pasívnejších foriem podnikania. Žeby „akcie“?

Pod záštitou plnoletých zástupcov

Altoukhi si, samozrejme, prostredníctvom plnoletých zástupcov, zriadil tradingový účet a po čase oťukávania skúsil zainvestovať naostro. Jeho plnú pozornosť si získal trh s kryptomenami, na ktorý vstúpil v roku 2016 – rok pred najväčším kryptoboomom uplynulej dekády.

Okrem samotného obchodovania ho kryptomeny zaujali tým, ako altcoiny riešili konkrétne problémy. Kúpil si zostavu na ťaženie a v nasledujúcich rokoch „nakŕmil“ svoje kryptomenové portfólio spôsobom, ktorý mladíkovi v posledných dvoch rokoch prináša poriadne šťavnaté ovocie.

Obchodovanie s kryptomenami mu však neprinieslo pokoj. Altoukhi vníma jednotlivé altcoiny ako nie príliš demokratické a nie je spokojný s modelom, keď jeden človek s miliónmi tokenov prehlasuje sto ľudí s tisíckou tokenov. Podľa mladíkovho názoru by štruktúra smerujúca k väčšej rovnosti otvorila svet kryptomien nováčikom.

Nový ambiciózny projekt

S týmto zámerom najal Altoukhi tím, s ktorým vyvinuli vlastný altcoin a nazvali ho Y Coin (YCO). Detaily jeho fungovania by mali byť známe tento rok v septembri, na kedy je naplánované spustenie aplikácie Y Hub. Už teraz však Altoukhi avizuje nulové poplatky pre užívateľov obchodujúcich s Y Coinom prostredníctvom spomínanej aplikácie.

Na celý projekt, a vlastne aj celú mladíkovu kariéru, pasujú slová ako trúfalý a ,samozrejme, naivný. Altoukhiho entuziazmus je však nákazlivý – a kto z nás môže povedať, že v šestnástich rozbehol niečo podobne ambiciózne?

Pôvodný článok vyšiel na Forbes.com, autorom je prispievateľ .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?