2. augusta 2021

Do celonárodného žrebovania o finančné výhry za očkovanie proti ochoreniu Covid-19 sa od nedele 1. augusta do pondelka do 15. hodiny zaregistrovalo okolo 160-tisíc ľudí. „Taký záujem sme ani nečakali,“ povedal na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

V rámci kampane, ktorá má byť súčasťou lotérie, bude do polovice októbra vo verejnoprávnej televízii RTVS odvysielaných 12 častí televíznej lotérie. Celkovo by malo byť v rámci lotérie rozdaných 110-tisíc výhier a ich celková suma dosiahne 21 miliónov eur.

To, s akým rozpočtom reláciu pripravujú, však predstavitelia ministerstva neuviedli. Edukačné spoty o výhodách očkovania majú byť podľa Matoviča odvysielané aj v komerčných slovenských televíziách.

Kto môže hrať?

Zapojiť sa do hry budú môcť osoby zaočkované proti Covid-19 a sprostredkovatelia očkovania, ktorí sa od 1. augusta 2021 zaregistrujú na stránke www.bytzdravyjevyhra.sk. Výhercov špeciálnych prémií v hodnote až 100-tisíc eur budú žrebovať vždy v nedeľu.

Ak chce súťažiaci prémiu získať, musí do 20 sekúnd zdvihnúť telefón a správne odpovedať na otázku, ktorú uvidí na obrazovke RTVS. Ak neodpovie správne, získa len tisíc eur. Jeho bonus sa presunie na ďalšieho súťažiaceho, takže piaty v poradí môže získať až pol milióna eur. Podľa Matoviča tak chcú zvýšiť aj sledovanosť verejnoprávnej televízie.

Reklama

Technické problémy

Okrem najvyšších prémií bude medzi súťažiacich rozdelených každý týždeň počas pracovných dní aj 125 nižších výhier v hodnotách od tisíc do 10-tisíc eur. Raz týždenne tiež elektronicky vyžrebujú ďalších 10-tisíc ľudí, ktorí získajú 100 eur.

Spustenie lotérie sa nezaobišlo bez technických problémov. Tým, ktorí sa zaregistrovali v nedeľu, prišlo hneď niekoľko potvrdzujúcich sms či e-mailov. „Tento technický problém sa mohol vyskytnúť u prihlásených do 20:24, ale v súčasnosti už systém beží, ako má. Potvrdzujúce SMS a e-maily by mali mať zároveň už k dispozícii všetci, ktorí sa registrovali počas včerajšieho večera,“ informoval rezort financií na sociálnej sieti.

Nebudú to peniaze vyhodené do vzduchu?

Útvar hodnoty za peniaze (ÚPH) ministerstva financií vyčíslil spoločenské náklady na jedného nezaočkovaného človeka na 4 384 eur. „Podľa hrubých prepočtov ÚHP je lotéria s nákladmi vyše 26 miliónov eur spoločensky návratná, ak presvedčí k očkovaniu oboma dávkami aspoň 6-tisíc ľudí. O jej účinnosti pri podpore vakcinácie však zatiaľ v zahraničí neexistuje dostatok dôkazov,“ píše sa v statuse útvaru na sociálnej sieti.

Sprostredkovateľský bonus za 24 miliónov eur bude podľa ÚPH návratný, ak presvedčí aspoň 24-tisíc ľudí, ktorí by sa inak zaočkovať nedali. „Pomer prínosov a nákladov je oveľa priaznivejší vo vyšších vekových skupinách,“ dodávajú analytici ÚPH.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?