Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
7. marca 2021

Trenčianske Teplice sú vyhľadávanou destináciou najmä pre ponuku kúpeľných procedúr a kultúrneho programu. Keďže spoločenská situácia cestovnému ruchu a kultúre veľmi nepraje, kúsok atmosféry mesta preniesli lokálni výrobcovia na nové produkty. 

Legendu o vzniku mesta nájdete na etikete ginu 

Pred viac ako rokom vznikol v starom meštiackom dome z 20.rokov aperitív bar Likérka s vlastnou destilérkou. Na jeseň v nej spustili výrobu dvoch remeselných teplických produktov. Oba v sebe ukrývajú odkaz na históriu mesta. 

Legenda hovorí, že termálne pramene v okolí Trenčianskych Teplíc objavil chromý pastier, ktorý sa vydal hľadať zatúlanú chorú ovečku. Pri jej hľadaní narazil na jazierko, z ktorého sa šírila sírová aróma. Po niekoľkých kúpeľoch v ňom si všimol, že ovečka sa uzdravuje. Rozhodol sa ponoriť do teplých vôd jazierka a aj on sa začal uzdravovať. Chýr o zázračnej liečivej vode sa začal šíriť. Ľudia prichádzali, aby sa vykúpali v prameňoch tejto liečivej vody. Ovečka sa tak ako mimoriadny symbol dostala aj do erbu mesta. 

Zdoj foto: Likérka Spirit Company

„Pri stretnutí s dizajnérmi, ktorí pracovali na návrhu fľaše a dizajnu sme im vyrozprávali príbeh, ktorý sa viaže k vzniku mesta. Z histórie sme vybrali niekoľko ďalších zaujímavostí, ako napríklad vznik románu R.U.R od Karla Čapka, pôvod slova „robot“ a iné. Vzniklo tak niekoľko návrhov, ktoré prepájali lokalitu destilérky, históriu mesta a charakter vznikajúceho ginu,“ hovorí Michal Hajský, jeden zo spolumajiteľov Spirit Company. Tak vznikol dizajn pre výnimočne silný gin TOISON. Jeho názov dômyselne ukrýva odkaz na slovenský pôvod symbolizovaný ovčím rúnom (z fr.TOISON), ktoré je preklenuté aj do detailov na fľaši odliatej v tvare zvona.

V Likérke si môžu hostia nielen vychutnať dobrú kávu alebo pohárik ginu, ale aj nahliadnuť do výroby priamo od svojho stola v kaviarni. TOISON sa vyrába maceráciou borievok, kvetov a bylín s obilným spiritom v prvotriednom destilačnom zariadení Holstein. Gin následne odpočíva v starožitných kameninových nádobách z bývalého Československa.  Dizajn fľaše TOISON získal bronz v svetovej súťaži obalového dizajnu Pentawards 2020. 

skajte fľašu ginu TOISON ako darček k predplatnému Forbes. Čítajte exkluzívny obsah z magazínu Forbes po celý rok a ochutnajte prémiový slovenský gin. Viac info nájdete tu.

Etiketa bylinného likéru zachytáva atmosféru kúpeľného života

Spolu s ginom TOISON sa v Likérke remeselne vyrába aj bylinný likér Dr.Kramer. „Mesto je charakteristické tým, že doň okrem kúpeľných hostí prichádza množstvo návštevníkov z regiónu na pokojnú víkendovú prechádzku. Radi si doprajú kávičku a pohárik likéru vo svojej obľúbenej kaviarni. Našim cieľom bolo vytvoriť produkt, vďaka ktorému si kúsok atmosféry kúpeľného mesta môžu vychutnať aj po príchode domov, či obdarovať ním svojich blízkych,“ dodáva Michal Hajský.

Zdoj foto: Likérka Spirit Company

Obalový dizajn likéru vychádza z dobovej pohľadnice z kúpeľov. Dizajnérom slúžila ako podklad pre nakreslenie dobových ilustrácií, ktoré dnes tvoria etiketu likéru. Na ikonickej lekárnickej fľaše je zobrazená historická podoba budovy z 20.rokov minulého storočia, ktorá dnes slúži ako destilérka a kaviareň a dobový meštiansky pár. Okrem na pohľad históriou dýchajúceho dizajnu fľaše likér zaujme aj chuťou.  V tej vyznieva svieža medovka, materina dúška, aníz a bazové plody. Iskrivý záver okorenený vanilkou a škoricou zahaľuje podmanivá vôňa ruží a levandule.

Kúpeľné oblátky pripomínajú architektúru mesta 

Pri vstupe na promenádu z Kúpeľného parku už 30 rokov rozvoniava výrobňa kúpeľných oblátok. „Keď náš starý otec s podnikateľským duchom počas nástupu komunizmu sníval o tom, že si otvorí v meste výrobňu s tradičnými kúpeľnými oblátkami, ešte netušil, že jeho nápad zrealizuje naša mama. Od malička sme sa motali vo výrobni, neskôr pomáhali predávať a priučili sme sa aj výrobnému procesu. Dnes sme druhou generáciou, ktorá vyrába a predáva tradičné kúpeľné oblátky stále na tom istom mieste a s nezmenenou receptúrou,” hovorí Ľubomír Sirotný, majiteľ výrobne. „Kúpeľné oblátky vyrábame podľa tradičnej receptúry od roku 1991. Oblátky pečieme vo výrobni spojenej s predajným okienkom priamo na pešej promenáde. Sme jediný výrobca v meste, ktorý oblátky priamo pečie, čím garantujeme ich čerstvosť a lahodnú chuť.“  

Zdoj foto: Likérka Spirit Company

Oblátky kúpeľní hostia aj návštevníci mesta často nosili domov svojim príbuzným ako darček z kúpeľov. Minulý rok si majiteľ povedal, že oživí dizajn balenia. Okrem sladkých oblátok si zákazníci môžu odniesť domov najvýznamnejšie architektonické objekty mesta. Ikonický Hammam, technickú pamiatku Machnáč, liečebný dom Vlára, historickú podobu Kursalonu, hotely Most slávy, Krym či Slovakia. Oblátky v novom dizajne v priebehu roka postupne nahradia aktuálny vizuál a zakúpiť ich bude možné aj cez e-shop.