Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
2. decembra 2021

Aby ste naštartovali vlastný e-shop, nemusíte mať veľké investície, kanceláriu ani početný tím. Úspešní podnikatelia na online platforme Shoptet nám prezradili, ako to zvládli oni.

Vstup do online podnikania už dávno nie je zložitým procesom. Zákazníci si na nákupy na internete zvykli a náklady na úspešný štart e-shopu sú dnes prakticky nulové. Technologická firma Shoptet poskytuje svojim klientom balík e-shopových služieb, ktoré dnes využíva takmer 30-tisíc klientov. Za pár kliknutí si môžu vytvoriť e-shop a začať predávať, na platforme dostanú všestrannú podporu, ktorá s e-shopom súvisí. Ktoré nástroje využili úspešní podnikatelia na Shoptete?

Stavebnica pre dospelých

Vášnivý šachista Michal Vrba šach hrá aj vyučuje a pred pár rokmi si založil e-shop – tiež šachový. Rodičia jeho zverencov mali záujem o šachové knižky, a tak sa Sachovyobchod.sk zdal byť dobrým krokom. Nemal skúsenosti s e-commerce, hľadal jednoduché technické riešenie bez vlastného programátora, aby sa mohol venovať samotnému obchodu. Rozhodol sa pre Shoptet aj pre jeho širokú ponuku nástrojov a doplnkov. „Na obchod mi stačilo doslova pár klikov na počítači. Shoptet je pre mňa niečo ako stavebnica pre dospelých. Hľadáte tú správnu kocku, medzitým vyskúšate iné a nakoniec postavíte niečo úplne nové. Vnímam e-shop ako projekt, nie ako konečný produkt,“ hovorí Michal, zakladateľ Bratislavskej šachovej akadémie. 

Sachovyobchod.sk zaznamenal nárast objednávok o 180 percent po obľúbenom seriáli Netflixu Dámsky gambit, ale niekoľkonásobne narástol vďaka merchu, ako sú šachové perá, náušnice či hrnčeky. Technické záležitosti však nemuseli riešiť sami. „Shoptet nám vždy vedel poskytnúť riešenia na nové požiadavky, a tak v konečnom dôsledku šetríme čas a peniaze,“ dodáva Michal.

Zdroj foto: sachovyobchod.sk

Z kamennej predajne do online

Dá sa dostať na internet aj kľúčovú službu? Bratia Peter a Adam Varsányiovci dokázali, že to ide. Už niekoľko rokov majú kamennú prevádzku so stabilnou klientelou v silnej konkurencii hlavného mesta. Pred pandémiou posúvali svoj podnik výrazne dopredu novými produktmi a službami, kvôli koronakríze však prišli o veľkú časť zákazníkov. „Pochopili sme, že musíme prejsť aj do online prostredia. Zároveň sme chceli rozšíriť pôsobenie na celé Slovensko,“ spomína Peter. Hľadali platformu, s ktorou sa ľahko pracuje a zároveň ponúka možnosti na ďalšie rozšírenia. A tak sa aj na základe odporúčaní rozhodli pre Shoptet a založili e-shop Superkluc.sk.

Preniesť kľúčovú službu do online prostredia nebolo ľahké, no zvládli to. Lacné a funkčné riešenie od Shoptetu im umožnilo vytvoriť pre zákazníkov prehľadný web. „Sme s ním veľmi spokojní. Je intuitívny a vďaka jeho doplnkom môžeme prinášať služby ako v kamennom obchode. Zákazník si napríklad pri bezpečnostných vložkách vyberá z rôznych kategórií, v ďalšom kroku si zvolí vyhotovenie a následne aj počet kľúčov navyše,“ hovorí Peter. Neustále investujú do rozširovania a modernizácie sortimentu a strojov. Chystajú sa priniesť aj prelomovú novinku, ktorá umožní zákazníkom z rôznych kútov Slovenska objednať si kópiu kľúča len na základe jeho fotografie, a tá im môže otvoriť dvere aj do zahraničia. 

Zdroj foto: superkluc.sk

Z „bokovky“ na lídra segmentu

Tomáš Sokol uvažoval o založení e-shopu dlhú dobu, jeho „aha moment“ však prišiel na hodine jogy. Pri prieskume trhu s bratom Martinom a manželkou Lenkou zistili, že pomôcky pre jogu sú ten správny segment v správny čas. Na platforme Shoptet si založili malý e-shop Flexity.sk pôvodne to mala byť iba „bokovka“ popri zamestnaní. „Sklad sme zriadili iba v byte a zásielky sme nosili na poštu ráno pred prácou,“ spomína Tomáš. Zakrátko sa však začal zvyšovať počet objednávok a zákazníkov, nakopla ich aj účasť vo finále slovenskej e-shopovej súťaže MastersGate a fúzia s ďalším jogovým e-shopom. Dostali sa do fázy, keď nielenže museli venovať e-shopu všetok svoj čas, ale potrebovali aj spoľahlivých zamestnancov. Okrem nich im pomohla aj kvalitná automatizácia procesov, ktorá na platforme funguje.

Shoptet si vybrali po dlhom prieskume a dôslednom porovnávaní služieb od rôznych firiem a sú s ním maximálne spokojní. Keď pribudli prví zamestnanci, ocenili jednoduchú administráciu. „Shoptet má prehľadné prostredie a intuitívnu navigáciu. Každý nový člen sa v ňom rýchlo zorientuje a dokáže hneď pracovať naplno,“ vraví Tomáš. Vďaka Shoptetu mali aj bezproblémovú expanziu na zahraničné trhy. Na český trh sa presunuli už po roku, neskôr postupne vznikla anglická verzia e-shopu a expanzia do Maďarska. Teraz plánujú preniknúť aj do Chorvátska a ďalších balkánskych krajín.

Zdroj foto: flexity.sk

Úspešný biznis na materskej dovolenke

Aj Klaudia Kekeliaková nosila myšlienku na vlastné podnikanie v hlave dlhší čas, jeho zameranie si však vybrala až keď sa stala mamou. V tom čase sa obzerala po výbave pre bábätko ako zákazníčka a zároveň v duchu vyberala tovar pre svoj budúci obchod. Manžel ju vo všetkom podporil, a tak vznikol unikátny detský e-shop LittleSweetie.skktorý zaujme na prvý pohľad. Každá mamička na ňom nájde všetko, od roztomilého oblečenia cez hračky, doplnky do izbičky až po starostlivosť o dieťatko. O výbere platformy Shoptet ju presvedčilo množstvo pozitívnych recenzií iných podnikateľov. Otvorenie e-shopu zvládla úplne sama za pár dní. „Web je jednoduchý na ovládanie a ak mám náhodou s niečím problém, stačí kontaktovať zákaznícku podporu. Vždy mi všetko vysvetlia a pomôžu s nastavením,“ hodnotí Klaudia. 

Vďaka riešeniam od Shoptetu dokáže naozaj ušetriť veľa času okolo správy samotného e-shopu. „Na Shoptete sa dá veľa vecí zautomatizovať. Dokáže automaticky párovať platby, importovať produkty, odosielať e-maily o stave objednávok, kontrolovať stav skladu a mnoho iného,“ opisuje. Tak získava čas na iné činnosti súvisiace s jej podnikaním. „Ak máte sen o vlastnom podnikaní, stačí len urobiť prvý krok. Robte to, čo vás baví, neustále sa rozvíjajte a posúvajte sa dopredu. Ostatné príde postupne samo,“ dodáva.

Zdroj foto: LittleSweetie.sk

ZISTITE VIAC O E-SHOPOVEJ PLATFORME SHOPTET.