28. decembra 2020

Choreograf a tanečník Vladimír Snížek vytvoril pri Trenčíne umeleckú krajčírsku dielňu Best4stage so zameraním na tvorbu divadelných a filmových kostýmov a rekvizít. Dobre rozbehnutá firma vyrábala výhradne pre zahraničných odberateľov, keď však koronakíza zatvorila divadlá aj vo svete, Vladimír musel svoju spoločnosť obrátiť iným smerom. 

Umelecká krajčírska dielňa Best4stage vznikla pred desiatimi rokmi. V tom čase ešte Vladimír Snížek pracoval pre Viedenskú štátnu operu ako umelecký pracovník. To, že sa vydal na dráhu podnikateľa, pritom vníma ako prirodzený vývoj.

Najväčší klienti sú tajní

Vladimír Snížek založil krajčírsku dielňu Best4stage, ktorá šije kostýmy a rekvizity pre divadelný a filmový svet. Rýchlo si vytvoril základňu stabilných klientov a spoločnosť funguje plynule od zákazky k zákazke.

Väčšina ich kontraktov sa však začína slovami o mlčanlivosti, takže svoje najlukratívnejšie spolupráce nemôžu zverejňovať, no hovorí, že spolupracovali s kultúrnymi inštitúciami po celom svete. Výroba jedného kostýmu či rekvizity pritom trvá aj 300 hodín.

Ešte začiatkom roka pripravovali veľký projekt pre 80-tisíc divákov, pre ktorý šili kostýmy v nenápadnej budove v Trenčianskych Miticiach. „Sme v starej budove, kde nikto o nás nevie, čo robíme. Na konci sveta tak vznikajú krásne veci pre druhý koniec sveta,“ vraví Vladimír Snížek.

Reklama

Snížek je tiež súčasťou 14-členného organizačného tímu rakúskeho operetného festivalu Seefestspiele Mörbisch, pričom rekvizity a kostýmy zastrešuje práve jeho firma Best4stage.

Vladimír Snížek, Best4Stage
Vladimír Snížek počas skúšky kostýmov z dielne Best4Stage pre predstavenie Land des Lächelns (opereta Zem úsmevov od Franza Lehára), ktoré malo premiéru v roku 2019 v Seefestspiele Mörbisch, čo je najväčšia open air operetná scéna v Rakúsku. Foto: Best4Stage

Stopka pre kultúru

Od marca sa kultúrny svet zastavil a umelecká krajčírska dielňa Best4stage musela vymyslieť plán „B“. „Boli sme firma v absolútnom rozkvete a potom to celé narazilo,“ konštatuje Snížek, ktorý sa podnikaniu na plný úväzok venuje už od roku 2011. Kríza ich zasiahla naplno a prakticky ihneď, ako sa vo svete zastavili kultúrne podujatia a nové projekty.

„Nedá sa pre nikoho vyrábať, lebo nikto nehrá, keďže dostali príkaz nehrať. Neviedli sme firmu zle, nevykradli sme ju, nevytunelovali, neurobili sme s ňou nič zlé, dostali sme príkazom, že sa nebude hrať. Prvýkrát zažívame takýto zlomový bod,“ hovorí Vladimír Snížek.

„Nie je vôbec jasné, kedy sa biznis dá opäť dokopy a v akej forme to bude. Takže je to skôr o rokoch, ako o mesiacoch,“ mieni podnikateľ. Snaží sa však nepodliehať panike a naďalej zostáva v kontakte s obchodnými partnermi.

„Všetci nasadili tvrdú konsolidáciu, museli škrtať, nastaviť si reálne plány. Nepodliehame sľubom. Nestresuje ma, že nám štát nepomôže. Veď štát je riadený tak, že sotva pomôže sám sebe. To je smutné,“ povzdychne si. 

Mirror Family, kostýmy, Best4Stage
V dielni Best4Stage vznikli aj kostýmy s efektom zlomeného zrkadla pre tanečné zoskupenie Mirror Family. Foto: Facebook/Mirror-Family

Ako si poradiť počas pandémie

Prepad tržieb firmy predstavuje 93 percent. Dielňa prepustila malú časť zamestnancov, no Vladimír Snížek si je vedomý, že nájsť kvalifikovaných ľudí je náročné. Preto vymyslel novú platformu, ktorá by mohla firme pomôcť v ťažkých časoch. „Povedali sme si, že skončila sranda, musíme s tým niečo urobiť, zavrieť, alebo oboje.“

Hneď na začiatku koronakrízy sa rozhodli vybrať sa novým smerom a orientovať sa pod hlavičkou projektu Krajčovina na tuzemských klientov, čo je pre nich celkom nové. Podnikateľ priznáva, že nebolo jednoduché zorientovať sa na domácom trhu v tak krátkom čase. Napriek tomu im vytvoriť kompletnú ideu Krajčoviny s marketingovou podporou trvalo len týždeň.

Prišli teda s nápadom vytvoriť coworkingovú dielňu. Čo to znamená? Profesionáli z odevného biznisu si nemusia požičiavať stroje, ktoré vo svojej dielni nemajú, ale môžu si svoje produkty zhotoviť priamo v Krajčovine aj s odbornou podporou zamestnancov mitickej dielne.

„Máme množstvo know-how a techniky a bola by škoda ich neponúknuť. Buď ako ideu coworkingu alebo ako zákazkovú dielňu pre malé firmy na vystuženie výroby,“ vraví Vladimír. 

Proti neľahkým časom sa snažia v Best4stage bojovať kvalitnou prácou a pozitívnym myslením. „Je to o nastavení, schopnosti sa prispôsobiť a byť ochotný urobiť krok navyše, než som urobil včera,“ hovorí Snížek a spomína príklad firmy Petrof, ktorá počas druhej svetovej vojny  začala vyrábať namiesto klavírov debničky pre vojenský materiál.

„Vyrábali debničky, aby prežili a potom sa vrátili ku klavírom. Dodnes ich vyrábajú a bola to len krátka etapa v ich dlhej histórii. Nerobiť nič nie je voľba,“ povie na záver Vladimír Snížek.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?