27. novembra 2020

Dopriať si kávu či obed na terase bude od dnešného dňa, teda 27. novembra, ťažšie. Začalo totiž platiť nariadenie Úradu verejného zdravotníctva, ktoré upravuje vzhľad „vysunutých“ reštaurácií.

Hlavu v smútku majú najmä majitelia tých podnikov, ktorí investovali do prekrytia či vyhrievania terás nemalé sumy. Z vyhlášky, ktorá platila od 16. októbra, nebolo úplne jasné, či sú takéto prevádzky povolené alebo zakázané.

Podľa novej vyhlášky sa „exteriérovou časťou prevádzky rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z troch bočných strán“.

Pre reštaurácie, ktoré fungovali iba cez výdajné okienko, prípadne využívali len zastrešené terasy, sa toho veľa nemení. Majitelia ostatných podnikov však netaja nespokojnosť. Ján Vlčko, majiteľ bratislavských reštaurácií Thema a Brasserie La Marine, je presvedčený, že nové pravidlá vymysleli „ľudia, ktorí veľmi nevstávajú od písacieho stola“. „Tak, ako všetky doterajšie vyhlášky, je nekonkrétna a protirečí si,“ netají rozladene.

Hovorí, že na terase jeho podniku na brehu Dunaja aj doteraz zabezpečovali cirkuláciu čerstvého vzduchu. „Teraz môžete zatvoriť tri strany a nechať otvorenú iba jednu, lenže tá otvorená strana môže byť vzdialená aj niekoľko desiatok metrov, čím sa obmedzí prívodu vzduchu,“ popisuje Vlčko.

Reklama

Na stôl čakajú desiatky minút

Dodáva, že nové opatrenia môžu spôsobiť, že viacerí majitelia radšej reštaurácie zatvoria. „Už dnes sú v Bratislave miesta, kde sú ľudia ochotní čakať aj 40 či 50 minút na stôl. A čo keď bude otvorených podnikov ešte menej?“ pýta sa reštauratér Vlčko. Už v prvej covidovej vlne museli siahnuť na rezervy, aby prežili.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Reštaurácia THeMA (@thema.restauracia)

Väčšina podnikov, ktoré zostali otvorené, funguje len na donášky alebo na osobné vyzdvihnutie. Foto: FB/TheMA

Sklamaním bola aj letná sezóna, ktorú mnohí Slováci radšej trávili na horách ako vo väčších mestách. „Vypli nás medzi prvými a dodnes nevieme, kedy a za akých podmienok budeme môcť opäť fungovať v pôvodnom režime,“ dodáva.

So zmenami podmienok nesúhlasia ani členovia iniciatívy Zachráňme gastro. „Terasy, na rozdiel od uzatvoreného interiéru, prepúšťajú viac vzduchu, majú vyššie stropy, ľahšie sa v nich udržujú rozostupy medzi zákazníkmi a hlavne tam nie je žiadna vzduchotechnika, ktorou by sa mohol prípadný vírus šíriť,“ píše sa v ich vyhlásení.

Pivárov čaká dlhá zima

Zo šesťtisíc prevádzok na Slovensku, s ktorými spolupracuje Plzeňský Prazdroj, momentálne funguje okolo 1 600 podnikov. Drvivá väčšina z nich sa snaží zákazníkov udržať aj krytými terasami. „Hygienické opatrenia a bezpečnosť fanúšikov čapovaného piva na terasách sú pre nás prioritou a novú vyhlášku rešpektujeme,“ hovorí Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Podľa Grygaříka dúfali, že dôjde k istému uvoľneniu podmienok v gastrosektore po celoplošnom testovaní a po niekoľkých podnetoch, ktoré adresovali ministerstvám. „Predpokladáme, že majitelia dotknutých prevádzok sa budú snažiť novej situácii prispôsobiť. S tým môžu byť spojené zvýšené náklady, či už na úpravu terás, alebo ich intenzívnejšie vykurovanie,“ dodáva Grigařík s tým, že pre mnohé podniky môže byť táto zima likvidačná.

Pivárne po mizernej sezóne čaká krutá zima. Foto: Unsplash/ Amie Johnson.

Prevádzkam sa podľa Grygaříka snažia uľahčiť súčasnú situáciu. „Pokračujeme vo výmene exspirovaného piva, opätovne sme ukončili aktívne vymáhanie pohľadávok, zrušili sme minimálnu veľkosť objednávky, tiež sme pristúpili k okamžitému preplácaniu všetkých dobropisov,“ povedal pre Forbes Slovensko.

Podnikateľom vychádzajú v ústrety aj samosprávy. Niektoré mestá povolili prevádzku letných terás aj počas zimy, dokonca dramaticky znížili, alebo úplne odpustili poplatky za ich užívanie.

Podľa Jána Laša z iniciatívy Zachráňme gastro by sa už mali rozhýbať aj ministri. „Mnohé podniky sú na pokraji osobného krachu, hoci z peňazí ministerstva hospodárstva sa, napríklad, kvôli zle nastaveným pravidlám nevyčerpalo ani 15 percent,“ upozorňuje.

Otvoria reštaurácie v Česku už v pondelok?

Naopak uvoľňovanie opatrení je témou diskusií u našich západných susedov. Všetky obchody a služby sa mali otvárať už v pondelok 30. novembra, definitívne rozhodnutie padne až v nedeľu. Podľa plánov, ktoré pred pár dňami prezentoval český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček, by mohli byť reštaurácie obsadené maximálne na 50 percent svojej kapacity, pri jednom stole môžu sedieť štyria zákazníci.

Ale to len pod podmienkou, že česká vláda v nedeľu rozhodne o zostupe na 3. stupeň protiepidemického pohotovostného systému. Premiér Andrej Babiš avizoval, že 11. decembra sa v Česku chystá dobrovoľné masové testovanie antigénovými testami.

Autormi článku sú Jaro Hinšt a Mária Stańczyková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?