10. augusta 2020

Slovenská ekonomika sa spamätáva z prudkého pádu spôsobeného prvou vlnou koronakrízy a opatreniami proti šíreniu ochorenia Covid-19, ukazujú v pondelok zverejnené údaje Štatistického úrad (ŠÚ SR) za jún. Znovu sa naštartovali automobilky, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú celú slovenskú produkciu, pridali sa aj ďalšie odvetvia. No štatistika ukazuje aj zlé správy, ktoré sa týkajú stavebníctva či cestovných kancelárií. Im jún ešte sľubný obrat nepriniesol.

Júnový výskok výroby

Júnová priemyselná produkcia príjemne prekvapila korigovaním medziročného prepadu z májových viac ako 33 pod 9 percent. Naznačovali to už piatkové čísla zahraničného obchodu (väčšina miestnych priemyselných výrobkov smeruje na export),“ komentuje nové čísla o priemysle makroanalytik VÚB Michal Lehuta.

Najväčší obrat vidno v automobilkách a ich dodávateľoch (z -57 na -9 %). Okrem Jaguaru a niektorých liniek Volkswagenu všetky naše montážne závody prechádzajú na trojzmennú prevádzku, alebo už v nej pracujú, fungujú teda fakticky na plné obrátky, vysvetľuje Lehuta. Ukazuje sa tak, že krivky oživenia na trhu predaja a výroby áut zrejme opíšu optimistický tvar písmena V.“

Iné odvetvia priemyslu, napríklad výroba ocele nadviazaná skôr na výkony v stavebníctve, môžu však podľa neho trpieť aj dlhšie.

Európska komisia očakáva 9-percentný prepad slovenskej ekonomiky

Reklama

Priemyselná výroba bola v júni o 8,5 percenta nižšia ako pred rokom. Okrem automobiliek ju potiahli aj chemický a farmaceutický priemysel. Tieto dve odvetvia dokonca prekonali minuloročnú výrobu. Automobilky sa k nej len blížia. Za celý polrok klesla produkcia slovenského priemyslu medziročne o 17,7 percenta.

Slabšia zamestnanosť

Slovenskí štatistici v pondelok zverejnili tiež údaje o júnovej zamestnanosti. „Tie zatiaľ taký dobrý príbeh ako tržby v maloobchode, export či priemyselná produkcia nepíšu – od aprílového či májového dna sa odrazili zatiaľ len minimálne,“ pripomína Lehuta.

Koronakrízu sme zvládli, vrátili sme sa na 100 percent,
hovorí šéf trnavskej automobilky

Optimizmus na trhu práce však podľa neho dodávajú čísla zo Sociálnej poisťovne a úradov práce, kde nezamestnaných pribúda už len pomaly (ohlásenia hromadné prepúštania boli v júli nižšie ako pred rokom) a počet voľných pracovných miest znova rastie.

Zamestnanosť v júni klesla takmer vo všetkých odvetviach, výnimkou boli len odvetvia informačných a komunikačných technológií, v ktorých, ako jediných z vybraných činností, zamestnanosť dlhodobo nepretržite rastie, konštatoval ŠÚ SR. Priaznivejší bol vývoj mzdy: kým v máji sa priemerná nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila len v maloobchode, v júni zaznamenala rast už polovica odvetví.

Ukazuje sa, že oživenie z najväčšieho prepadu ekonomickej aktivity v apríli je veľmi svižné. Pre naďalej rýchlo sa šíriaci nový koronavírus vo svete však toto oživenie bude tiež veľmi krehké – a bude závisieť od schopnosti úradov dostatočne rýchlo a efektívne identifikovať a izolovať nové prípady Covid-19. Tak, aby štáty nemuseli prijímať extrémne nákladné plošné protiopatrenia, aké sme zažili na jar,“ dopĺňa analytik.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?