28. decembra 2021

Priaznivý vývoj ekonomiky po lete a návrat študentov do škôl priniesol zastavenie poklesu cien prenájmov takmer na celom Slovensku.

Nájomné rástlo najmä pri malých bytoch

Ceny nájmov dvojizbových bytov na jeseň podľa očakávaní viditeľne vzrástli. Až na špecifické výnimky v Trenčíne či v Bratislave II, sa pohli ceny hore v mestách aj v rekreačných nehnuteľnostiach. Hoci v hlavnom meste ešte nedosiahli svoju priemernú cenu spred roka, kvartálny prírastok je evidentný v Bratislave I – o 7,8 percenta, v Košiciach – o šesť percent, Banskej Bystrici – 8,5 percenta, Žiline – 5,9 percenta, Trnave . 5,9 percenta, ale aj v Prešove, kde za rok nájomné vzrástlo o viac ako desať percent.

„Pri jednoizbových bytoch nie je nárast nájomného až taký výrazný, ich cena však ani počas pandemickej krízy nikdy výrazne nepoklesla, keďže je ich nedostatok vo všetkých regiónoch,“ povedal analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský. Ako ďalej pokračoval, menšie byty sú najobľúbenejším formátom investičných nehnuteľností, pretože sú najviac vyhľadávané študentmi i mladými zamestnancami.

3-izbáky klesajú už vyše roka

Pri pohľade na ceny prenájmov trojizbových bytov je podľa neho vidieť, že v tomto segmente sa situácia vyvíja odlišne. Po letnom náraste väčších prenájmov portál zaznamenal pomerne výrazné kvartálne poklesy v Bratislave I, Bratislave IV, či v Košiciach II a III.

„Ceny prenájmov trojizbových bytov klesajú už vyše roka hlavne vo veľkých mestách a priemyselných centrách. Môžeme to vidieť na medziročnom poklese v Žiline (- 13,04 %) a Nitre (- 10,29 %). Počas leta ceny nakrátko zodvihli investičné byty v čerstvo dokončených rezidenčných projektoch, tie však z realitného trhu rýchlo zmizli,“ dodal Pružinský.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?