1. marca 2021

Mlčanie jahniat rozhodne nie je pre slabé povahy. Tridsať rokov po tom, ako sériový vrah v okuliaroch na nočné videnie prenasledoval mladú Clarice Starling v temnej pivnici, si môžu milovníci kriminálok a hororov prenajať dom, v ktorom sa natáčala jedna z najznámejších desivých scén z filmového sveta. Nový vlastník domu plánuje vo svojom novom biznise ponúkať aj interaktívne zážitky.

Dom Queen Anne vo viktoriánskom štýle v západnej Pennsylvánii, ktorý bol domovom filmovej postavy Jame Gumba (sériového vraha známeho pod prezývkou Buffalo Bill) v Mlčaní jahniat, sa mení na butikový dovolenkový dom, kde si od leta tohto roku môžu pár nocí alebo týždňov vychutnať filmoví nadšenci.

Hlavné foto: archív Buffalobillshouse.com/koláž Forbes

Nový vlastník domu Chris Rowan pracoval ako umelecký šéf a bol zodpovedný za prípravu rekvizít v televízii a filmovom priemysle, veľa rokov uvádzal newyorský festival hororových filmov. Už ako dieťa bol posadnutý strašidelnými filmami. Ako priznáva, je obrovským fanúšikom filmu Mlčanie jahniat a svoje tvorivé schopnosti plánuje využiť naplno aj pri prevádzkovaní domu.

„Z estetického hľadiska dom stále vyzerá podobne tomu, ako si ho pamätáme z filmu. S mojimi skúsenosťami z filmu plánujem fanúšikom ponúknuť unikátne a interaktívne zážitky,“ hovorí Rowan.

Buffalo Bill. Foto: YouTube/Movieclips

„Nedokázal som pochopiť, že tento dom je na predaj,“ dodáva. „Chytil som sa príležitosti a kúpil som ho. Neviem sa dočkať, kedy ho otvoríme ako butikové ubytovanie a destináciu pre filmárov. Som si istý, že milovníci filmu sa chopia šance prenajať si dom, kde sa s filmovou postavou Buffalo Billa po prvý raz stretli zblízka.“

Reklama

Prehliadky so sprievodom

Okrem možnosti ubytovať sa v dome na pár nocí, plánuje Rowan ponúkať návštevníkom aj prehliadky domu so sprievodcom a zviditeľniť ho chce aj pre filmový a televízny priemysel.

 

Veľký trojposchodový dom z roku 1910 sa nachádza neďaleko Pittsburghu na pozemku s rozlohou 0,7 hektára v meste Perryopolis, kde žije 1 800 obyvateľov. Dom má štyri veľké spálne, kde sa pohodlne vyspí osem ľudí. Má typický americký šarm – je obohnaný veľkou terasou, vaňou na nožičkách, zdobenými krbmi a vstavanými skriňami. Za domom sa nachádza bazén a stará vlaková kabína.

Uprataná jedáleň teraz pôsobí honosne

Dom vo filme vyznieva strašidelnejšie ako v skutočnosti, a to možno aj preto, že v ňom ako filmová postava býval Jame Gumb, ktorého prezývka Buffalo Bill evokovala časy divokého západu a súvisela s jeho slabosťou sťahovať z kože svoje ženské obete, aby si z nich pre seba spravil „ženský oblek“.

V jedálni si Clarice uvedomila, že je v dome so sériovým vrahom, ktorého hľadala. Foto: ALEXIS FATALSKY PHOTOGRAPHY:BUFFALO BILL’S HOUSE

Milovníci filmu okamžite rozpoznajú priečelie domu a celý jeho elegantný exteriér, ktorý sa objavil v napätej scéne smerujúcej k vyvrcholeniu filmu. Tím ľudí z FBI si myslí, že vraha už majú a chystajú sa vpadnúť do domu – no opak je pravdou. Medzi časom príde za sériovým vrahom menom Buffalo Bill nič netušiaca mladá vyšetrovateľka Clarice. A naháňačka sa začína.

Temný zážitok v tmavom podzemí

Predná terasa a mnohé izby z domu Buffalo Billa sa dostali do posledného zostrihu Mlčania jahniat. Keď Buffalo Bill pozve Clarice do domu, prevedie ju vstupnou halou do zapratanej tmavej jedálne. Tu si Clarice uvedomí, že je v jednej miestnosti so sériovým vrahom.

Potom, ako Clarice s pištoľou naháňa Billa, ktorý utiekol do tmavej pivnice, začne ju potichu sledovať s nasadenými okuliarmi na nočné videnie. Rowan hovorí, že v dome plánuje návštevníkom ponúknuť možnosť nasadiť si okuliare na nočné videnie a zopakovať si túto hororovú filmovú scénu.

Autenticky pripravené pivničné priestory

„Samozrejme, ďalšou známou filmovou lokáciou je Billova dielňa v pivnici,“ dopĺňa Rowan. „Má tu miesto, kde šije a na stene sú výstrižky z novín, kde sa píše o jeho vraždách. S hrdosťou si ich tam vystavuje. A sú tu aj krajčírske figuríny. Rád v tejto miestnosti predvádza svoj avantgardný tanec. Aj túto miestnosť by som chcel pre fanúšikov filmu vytvoriť.“

„Keď som dom kúpil, našiel som tu aj lopatu s veľmi starou drevenou rúčkou,“ hovorí Rowan. „Vo filme je scéna, kde postava, ktorú hrá Jodie Foster berie do ruky lopatu o zaprie ju o dvere, aby zabránila Buffalo Billovi dostať sa k nej do miestnosti. Takže toto bola taká malá drobnosť, rekvizita, ktorá sa skutočne objavila vo filme a ktorá bola zahrnutá v cene domu.“

Či už budú mať ľudia žalúdok na to, aby si vyskúšali okuliare na nočné videnie v pivničných priestoroch domu alebo nie, Rowan verí, že skutoční fanúšikovia filmu určite budú mať záujem o prehliadku domu.

Autorkou článku je Suzanne Rowan Kelleher. Pre Forbes US píše o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?