8. októbra 2020

Kým predajné ceny bytov na Slovensku kontinuálne rastú, pokles dopytu po nájmoch bytov za posledný polrok sa viditeľne podpísal pod pokles ich cien. Ukazuje to analýza portálu Nehnuteľnosti.sk. Pokles cien prenájmov od začiatku pandémie sa podľa nej stáva výhľadovým trendom, ktorý druhá vlna môže len posilniť.

Najvýraznejší pokles cien prenájmov je podľa portálu možné pozorovať v Bratislave, kde v Starom Meste poklesli od marca prenájmy 2-izbových bytov o 12,9 %. V druhom okrese, kde je hlavným realitným ťahúňom Ružinov, zlacneli prenájmy 3-izbových bytov o viac ako 17 %.

Mierny pokles, v priemere o 7,4 %, však pozorujeme vo všetkých častiach Bratislavy a v celom portfóliu nájomných rezidenčných nehnuteľností. Je to prirodzený následok odchodu študentov, zahraničných pracovníkov, ale najmä prepadu turistov, pre ktorých sú byty na krátkodobý prenájom určené.

Ceny bytov opäť rástli. Najväčší skok zaznamenali dvojizbové byty v Prešove

„Už teraz vidíme, že na našom portáli sa objavilo viacero nehnuteľností na prenájom, ktoré slúžili na Airbnb a ich majitelia sa ich v súčasnej situácii rozhodli prenajať na klasický dlhodobejší prenájom. Preto byty, ktoré nie sú dobre vybavené, príliš veľké alebo v zle dostupnej lokalite môžu na trhu ostať aj niekoľko týždňov či mesiacov,“ hovoria analytici z Nehnuteľnosti.sk. Ako ďalej dodávajú, prechod univerzít na dištančné vzdelávanie v zimnom semestri a nepriaznivá pandemická situácia v celej Európe pravdepodobne pokles nájmov v Bratislave ešte zvýšia.

Reklama

Situáciu v prenájmoch v ostatných krajských mestách koronakríza ovplyvnila tiež, no výraznejšie poklesy vidíme hlavne v silnejších priemyselných regiónoch, akými sú Košice, Žilina a Nitra. Najväčší pokles od marca zaznamenali pri nájmoch 3-izbových bytov v Žilinskom kraji, ktorých cena klesla o viac ako 20 % a v štvrtom košickom okrese (18,2 %), ktorý tvoria prevažne rekreačné lokality. Krajské mestá, v ktorých sa realitný trh vyvíja špecificky (Banská Bystrica, Prešov), tento trend takmer nezasiahol.

Opäť drahšie byty. Najviac si pohoršili kupujúci v Trnave,
Bratislava zaznamenala aj pokles cien

Je to logický následok skutočnosti, že konkurencia v oblasti nájomného bývania je mimo Bratislavy a priemyselných centier relatívne nízka. Najviac bytov na prenájom na portáli Nehnuteľnosti.sk je v Bratislavskom kraji (85 %), potom v Košickom (5,2 %), Žilinskom (3 %) a Nitrianskom kraji (2,4 %). Súvisí to s množstvom investičných bytov na prenájom.

„Tento trh tvorí hlavne Bratislava, kde podiel investičných bytov dosahuje 30 až 40 percent. V ostatných krajských mestách to je podstatne menej, blízko k 10 percentám. Ide najmä o novostavby, kde financovanie kúpy takéhoto bytu umožňuje investovanie širšiemu spektru investorov,“ vysvetľujú analytici Nehnuteľnosti.sk.

Podľa nich môže nástup druhej vlny koronavírusu správanie menších investorov ovplyvniť. Niektorí z nich možno vyhodnotia, že investícia vo forme bytu je v súčasnosti pre nich rizikovejšia ako pred pol rokom, alebo budú potrebovať investované peniaze na inú spotrebu. Na Slovensku však stále platí, že investícia do nehnuteľnosti sa považuje za jednu z najbezpečnejších a v posledných rokoch aj najziskovejších.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?