13. júla 2020

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí po stretnutí konzília epidemiológov oznámili novinky, ktoré boli prijaté v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.

Konzílium epidemiológov zhodnotilo situáciu na Slovensku päť týždňov od väčšieho uvoľnenia opatrení. Za toto obdobie na Slovensku zaznamenali 363 pozitívnych prípadov nákazy ochorenia Covid-19. Z tohto počtu bolo 187 prípadov importovaných zo zahraničia. Podľa epidemiológov mali tieto epidémie u nás len lokálny charakter, zároveň varujú pred stretávaní sa s ľuďmi, ktorí prišli z rizikových oblastí napríklad v Českej republike.

Ako zamestnávatelia hodnotia „kilečko“?
Vítajú menej byrokracie, no mnoho opatrení chýba

Premiér Igor Matovič potvrdil, že najviac z importovaných prípadov pochádza z Českej republiky, potom z Ukrajiny, Británie, Srbska – a pri väčšine prípadov sa vírus nešíril ďalej. Napriek tomu, že počet nakazených v posledných dňoch rástol, úrady majú situáciu pod kontrolou a podľa Matoviča nemusíme robiť kroky späť. „Ak by sme strácali pôdu pod nohami, v tom prípade k tomu pristúpime,“ upozorňuje Matovič.

Zároveň však Matovič predstavil sprísňovanie kontroly dodržiavania karantény. Nová legislatívna úprava umožní úradom regionálneho zdravotníctva, aby mohli rýchlejšie reagovať na ľudí, ktorí nebudú dodržiavať dvojtýždňovú karanténu po príchode z rizikových krajín. Pokuta za jej porušenie sa vyšplhá do výšky maximálne 5000 eur. „Toto je opatrenie, ktoré môžeme nasadiť bez toho, aby sme vytvárali bariéru na hraniciach. A myslím, že suma je dosť vysoká na to, aby sa to dotklo aj bohatších,“ hovorí premiér.

Okrem toho sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího bude môcť po novom testovať zdravotnícky personál aj v nemocniciach, prípadne zamestnanci domovov sociálnych služieb bude mať testy preplácané štátom. Podľa jeho slov sa takto predíde nákaze v rizikových skupinách.

Hlavný hygienik Ján Mikas na záver dodal, že do zoznamu menej rizikových krajín sa od pondelka zaradí aj Veľká Británia, keďže na ostrovoch v posledných dňoch klesá počet nových prípadov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?