27. decembra 2018

Doba sa mení, Štefanské zábavy pretrvávajú. K vinšovaniu tradične patrí aj alkohol a ak sa to s ním preženie, prichádza na druhý deň utrpenie. V stredoveku by vám v tomto stave dali zjesť surového úhora a horkú mandľu (ktoré sú vo väčšom množstve smrteľne jedovaté).

V článku zo Slovenských pohľadov z roku 1905 sa ako liek po opici spomína čierna káva a trochu pálenky („vyprošťováku” sa vtedy vravelo „ísť na otrusky”). Pozrite si tri najlegendárnejšie drinky, ktoré vám môžu uľaviť od opice.

Hair of the Dog

V našich končinách sa metóda liečby ťažkej noci ďalším prísunom alkoholu označuje frázou, že človek klin klinom vybíja. V anglo-americkom prostredí sa používa výraz Hair of the Dog (Chlp psa).

Pôvod má v starej (a úplne nefunkčnej) škótskej ľudovej múdrosti, podľa ktorej si má človek, ktorého uhryzol besný pes, priložiť na ranu pár psích chlpov, aby sa nákaza nepreniesla aj na neho.

Toto je 50 najlepších barov sveta.
Kráľ zoznamu oznámil, že zatvára

Dnes je Hair of the Dog nielen všeobecným označením akéhokoľvek „hangover” drinku, ale aj meno špeciálneho kokteilu. Na rozdiel od známejšej Bloody Mary, tento je pre žalúdok viac pohladením, než provokáciou. Mieša sa v ňom whisky, med a smotana.

Aj takto môže vyzerať servírovanie Chlpu psa, typického anglo-amerického drinku na liečbu opice. Zdroj: Flickr/OSO243

Mimochodom, whisky rád používal na liečbu opice aj britský spisovateľ Anthony Burgess. Akurát k nej dolial ešte džin, rum, portské i brandy a to celé zalial tmavým pivom a šampanským. ,,Prináša to také metafyzické pozdvihnutie,” povedal o drinku sám slávny autor Mechanického pomaranča. Pre niekoho nálady, pre iného žalúdka.

Hair of the Dog

6 cl whisky

3 cl medu

3 cl smotany

 

Bloody Mary

Učiť sa treba od skúsených. Keď sa raz amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya pýtali, čím si pomáha v ťažké rána, odpovedal, že kombináciou paradajkového džúsu a piva. Bolo to vlastne len zjednodušenie nového „hangover” drinku jeho generácie.

V parížskom Harry’s New York bare sa v prvej polovici 20. storočia stretávala bohéma – sedávala tu Coco Chanel, Humphrey Bogart a, samozrejme, Hemingway. Barman podniku Fernand Petiot v roku 1921 namiešal drink, ktorý mal jeho vyberaným hosťom zmierniť či aspoň oddialiť bolesť hlavy.

Zmiešal vodku, paradajkový džús a trochu korenia. Vznikol tak legendárny kokteil Bloody Mary, po ktorom je človeku buď lepšie, alebo ho napne… A je mu lepšie po návšteve toalety.

Azda najznámejší nápoj na liečbu bolestí hlavy, ktorý však nesedí každému. Bloody Mary. Zdroj: Flickr/Park City

Mimochodom, Hemnigway mal aj iné netradičné recepty na liečbu podobných stavov. V knihe Smrť popoludní píše: „Do pohára na šampanské nalejte jeden jigger (asi 4,4 cl) absintu. Dolejte to šampanským, kým má zmes mliečnu konzistenciu.”

Bloody Mary

4 cl vodky

9 cl paradajkového džúsu

1,5 cl citrónovej šťavy

3 kvapky worcesterovej omáčky

pár kvapiek tabasca

čierne korenie

zeler na dozdobenie

 

Corpse Reviver

 Už v 19. storočí sa v amerických magazínoch písalo, že ráno po ťažkom večierku je vždy „veľký dopyt po vlhčených uterákoch a drinkoch zvaných Corpse Reviver (Oživovač mŕtvol)”. V čase prohibície vzniklo veľa rôznych verzií tohto kokteilu, takže sa Corpse Reviver stal takmer rovnako univerzálnym názvom ako Hair of the Dog.

Potom však na scénu prišiel legendárny barman Harry Craddock, šéfbarman svetoznámeho Savoy American Baru v Londýne, ktorý namiešal drink dnes známy ako Corpse Reviver #2. Spojil v ňom koňak, jablkovicu a sladký vermút. A stvoril novú legendu.

Oživovač mŕtvol 2.0 od slávneho barmana Harryho Craddocka. Foto: Will Shenton

,,Štyri tieto drinky v rýchlom slede prebudia aj mŕtvolu,” napísal pod popis kokteilu v slávnom receptári miešaných drinkov Savoy Cocktail Book.

Pravdou však ostáva, že ak sa po ťažkom alkoholovom večere cítite ráno ako mŕtvola, najlepšie vás prebudí zrejme sprcha, veľa vody a šumivé ,,vyprošťováky”.

Ale, ruku na srdce, viažu sa k týmto liekom po opici nejaké dobré príbehy?

Corpse Reviver

2 cl koňaku

2 cl jablkovice

2 cl sladkého vermútu

 

Hlavné foto: Pexels.com