31. januára 2019

Networking môže byť skutočne náročný. Možno vôbec netušíte, čo by ste mali úplne neznámym ľuďom povedať alebo dokonca, ako sa im správne predstaviť. Z tohto dôvodu môžete na ostatných pôsobiť placho, prípadne až neisto.

Chcete im ale ukázať, že ste sebavedomí a máte schopnosť viesť ľudí, a teda sa im predstaviť ako skutoční lídri? V tom prípade sa pri nadväzovaní kontaktov nedopustite týchto troch chýb.

1. Nehovorte: „Dobrý deň, volám sa…“

Lídri predstavujú svoju osobnosť a nie meno. To hovoria jednoducho, bez zbytočného úvodu. Keď sa predstavujete, tak sa snažte nehovoriť niečo v zmysle: „Ahoj. Moje meno je Jana.“ Jednoducho ku konkrétnej osobe pristúpte a povedzte: „Jana Kováčová.“ Počas toho však nezabudnite na očný kontakt a pevné stisnutie ruky. Takýmto spôsobom preukážete svoju sebadôveru a asertivitu. Tu rozhodne platí, že menej je niekedy viac.

2. Spočiatku nehovorte veľa o sebe.

Lídri veľmi dobre vedia, že ostatní ľudia sú dôležitejší než oni sami. Keď sa predstavujete novému človeku, tak sa spočiatku snažte nehovoriť veľa o sebe. Opýtajte sa radšej na jeho život, kariéru alebo profesionálny cieľ. Počúvanie ostatných má tri veľké výhody: získate nové informácie, vďaka počúvaniu ste zaujímaví a pôsobíte príjemne.

Chcete sa naučiť úspešne vyjednávať? Skúste týchto 5 trikov

Reklama

Pozorné počúvanie je príležitosťou, vďaka ktorej sa môžete dozvedieť viac o záujmoch, prioritách a výzvach konkrétneho človeka. Neskôr sa k poznatkom môžete vrátiť a ukázať tak svoju hodnotu. Vďaka tomu tiež u ostatných ľudí vyvoláte záujem a zvedavosť. Ak budú hovoriť o sebe, tak sa budú chcieť niečo nové dozvedieť aj o vás.

Chcete si vybudovať sebaistotu? Osvojte si 8 zvykov úspešných ľudí

Skrátka hneď na začiatku neodhaľte, aké karty vlastne držíte v ruke. Tak budete mať väčšiu šancu, že sa o vás ostatní budú zaujímať. A v neposlednom rade pôsobíte vďaka počúvaniu príjemne. Ľudia chcú, aby ich niekto vypočul a pochopil. Tak im načúvajte. Pozerajte sa priamo na nich a nikdy nie na telefón.

3. Nehovorte ostatným, že si hľadáte zamestnanie.

Lídri vedia, že dlhodobý úspech je založený na vzťahoch. A presne o tom networking je. Pokiaľ sa prvýkrát zoznamujete s neznámym človekom, tak na neho nevyťahujte skutočnosť, že si práve hľadáte zamestnanie. Nežiadajte o prácu na začiatku, v strede ani na konci konverzácie. Proste o to nežiadajte vôbec.

Namiesto toho sa s novými ľuďmi rozprávajte o budúcich cieľoch. Môžete naznačiť, že hľadáte príležitosť vo firme, ktorá má spoločenské poslanie a zamestnancom poskytuje medzinárodné možnosti. Nežiadajte ale o prácu. Radšej sa podeľte o to, ako si predstavujete ďalší kariérny krok.

Ak budete hovoriť o budúcich cieľoch, tak to znamená dve veci. Osobe, s ktorou komunikujete, to napovedá, že si hľadáte zamestnanie. Nemusíte to vôbec sami spomenúť. Taktiež jej to umožňuje zistiť, s čím by sa na vás mala prípadne obrátiť, pokiaľ sa vyskytne vhodná príležitosť.

Networking je ozaj ťažkou súčasťou biznisu. Vykročiť do nadväzovania kontaktov tou správnou nohou je pre váš kariérny pokrok rozhodujúce. Pred každým stretnutím si dobre premyslite, ako sa predstavíte. Využite túto príležitosť a ukážte svoje sebavedomie a líderstvo.

Hlavné foto: Unsplash/Kenan Buhic

Prispievateľka Avery Blank píše pre Forbes.com o právnych témach a o ženskom líderstve.