31. decembra 2020

Prestať fajčiť, schudnúť, chodiť viac za rodinou. Niektoré z novoročných predsavzatí sa opakujú, na dôležitosť iných poukázala pandémia. Z minulosti vieme, že len málokedy sa ich podarí splniť. V čom teda spočíva trik pri nastavovaní cieľov a ako ich správne uchopiť? 

Všetko zlé je na niečo dobré. Klišé, ktoré sa (zrejme) snažíme aplikovať pri reflexii uplynulého roka. Nemôžeme však popierať, že by nebolo pravdivé. Nemusíme ísť po tvrdých dátach alebo vedeckých štúdiách, aby sme zistili, že mnohým z nás sa za uplynulých 12 mesiacov zmenili hodnoty. Stačí načúvať priateľom či rodine (samozrejme, rodine, ktorú sme si zvolili do svojej bubliny alebo priateľom počas telefonických či video rozhovorov).

Čas strávený s najbližšími si vážime viac, snažíme sa ho vyplniť plnohodnotne, akceptovať sa navzájom (aj názorovo, pokiaľ neškodíme sebe či okoliu).

Sloboda — či ju vnímame ako možnosť vycestovať do zahraničia alebo si len ísť zabehať na miesto a v čase, v ktorom chceme, sa odrazu stala niečím, čo si zaslúži pravidelnú vďačnosť. Samozrejme, v neposledom rade je tu zdravie. Kto sa neposnažil počas lockdownu o stojky na hlave, nekúpil si náradie na posilňovanie doma či nevyskúšal niektorý z mnohých online tréningových programov?

Ak patríte k ľuďom, ktorí si pravidelne dávajú novoročné predsavzatia, to, čo sme tento rok prežili sa zrejme premietne aj do toho, ako bude vyzerať váš nasledujúci rok. „Ak predsavzatia vnímame ako obraz toho čo si ľudia pre seba a svojich blízkych želajú, je vysoký predpoklad, že uplynulý rok preusporiadal naše hodnoty,“ vysvetľuje pre Forbes psychologička Kamila Martinková z psychologického centra ViaSua. Práve preto podľa nej posunú viacerí z nás v pomyselnom hodnotovom rebríčku na vyššie miesto rodinné a priateľské vzťahy.

Reklama

Najskôr reflektovať, potom konať

Jedným z dôležitých krokov, ktoré by ste pred zadaním nových predsavzatí mali urobiť, je reflexia. Zamyslieť sa, čo sa vám podarilo splniť z predchádzajúcich cieľov, a ako sa vám to podarilo. Práve toto zamyslenie je zdrojom informácií o vás. Martinková pripomína, že tento rok máme všetci spoločnú tému, z ktorej môžeme čerpať, a to: „aké nové pohľady na veci nám rok priniesol, aké nové perspektívy a priority máme kvôli pandémii?“

Zároveň je pri reflexii dôležité sa držať pozitívneho pohľadu, aj keď je to zložité a v našej kultúre nie úplne udomácnené. „S reflexiou nemusíte čakať do konca roka, pokojne si ju nastavte ako súčasť plánu a využívajte jej potenciál pravidelne,“ opisuje ďalej odborníčka.

Veľkostný balans

Keď máte reflexiu za sebou, a viete povedať, čo sa vám podarilo splniť a čo nie, zamyslite sa, prečo ste pri niečom zlyhali. Možno to boli dôvody, ktoré ste vy sami ovyplvniť nemohli (napríklad v cestovaní vám zabránila pandémia) alebo boli vaše ciele príliš ambiciózne (predsavzali ste si, že zabehnete maratón, aj keď ste predtým nikdy nebežali).

„Buďte ale obozretný pri ambicióznych a ťažko dosiahnuteľných cieľoch. Nesú v sebe riziko naštrbovania nášho obrazu ako vytrvalého človeka so schopnosťou dodržať záväzok,“ dopĺňa psychologička a pred zadávaním si malých cieľov zasa varuje, pretože môžu rýchlo stratiť na atraktivite. Pravidlo znie: nájsť zlatú strednú cestu.

Martinková zároveň radí, aby si človek vždy uvedomoval, aká motivácia ho poháňa dopredu. Predstava odbehnutého maratónu môže nadchnúť a motivovať k dodržiavaniu menších krokov vo forme tréningového plánu na týždennej báze. Naše ciele by sme však nemali porovnávať s cieľami iných. Ich veľkosť je relatívna, pre niekoho môže byť záväzok lepšej životosprávy dosiahnuteľný ľahko, iný pri ňom vynaloží viac námahy. „Každý z nás má inú štartovaciu pozíciu, podporu okolia a návyky, pomôže preto ak sa budeme porovnávať skôr sami so sebou ako s niekým v okolí,“ vysvetľuje odborníčka.

Uvedomiť si, čo si želáte, nie, čoho sa zbavujete

Šance na splnenie daného predsavzatia okrem toho zvyšuje aj to, keď si uvedomíte, prečo ste si daný cieľ vytýčili. Ak niekto začal s behom napríklad preto, aby bol fit a cítil sa zdravšie, je dobré si ponechať otvorených viacero dverí. To znamená, že sa nemusí obmedzovať len na beh, ale môže posilňovať alebo robiť jogu, čo takisto posúva k splneniu cieľa. Ak chcete venovať viac času rodine, skúste si okrem vyhradenia času na pravidelné návštevy počas víkendov, vyhradiť čas aj na telefonáty počas týždňa.

V prvom rade je teda dôležité pátrať po tom, čo je skutočným dôvodom, prečo chceme zapracovať na danom cieli. „Vedieť k čomu smerujeme nám otvorí pole možností a zároveň prenesie pozornosť na to si želáme, nie na to čoho sa chceme zbaviť,“ hovorí Martinková.

Zjednodušene, v často opakujúcich sa predsavzatiach (napr. ako prestať fajčiť alebo sa menej stresovať) je ukrytá predstava o lepšom živote. Ak teda nechcete fajčiť skúmajte čo je za tým, čoho budete mať viac keď tento zlozvyk zmizne? Zvládnete náročnejšie turistické trasy a dá vám to viac priestoru pre aktívny relax s rodinou a priateľmi? „Inak formulované predsavzatie potom už na prvý pohľad pôsobí lepšie a motivujúcejšie,“ dodáva odborníčka.

Je to iba vaša cesta

Váš cieľ a stratégia jeho naplnenia musí byť unikátne. Inšpirovať sa je síce vhodné, ale cieľ je váš. Na ceste k jeho naplneniu musíte sami zistiť, čo vám sedí a kedy sa cieľ ľahšie napĺňa.

Naplánujte si aj míľniky, pri ktorých uvidíte, akú dlhú cestu ste už prešli. Pri maratóne to môže byť zvládnutie 10 kilometrového behu v priebehu prvých mesiacov. Hoci bude cesta k cieľu ešte dlhá, môžete osláviť že ste už absolvovali štvrtinu. „Pamätajte na to, že v hre predsavzatí si vy sami určujete pravidlá, takže ak na pár dní poľavíte a nedodržíte plán, neznamená to, že budete diskvalifikovaný a musíte čakať na ďalšie kolo v 2022,“ dodáva psychologička.

Okrem toho veľmi pomáha, ak váš cieľ nezostane v anonymite, podeľte sa oň s niekým, komu dôverujete, tým pádom zvýšite šancu na splnenie svojho záväzku.

Odvrátenou stranou pri dávaní si záväzkov je skutočnosť, že sa podľa slov psychologičky každý druhý jedinec svojich predsavzatí vzdáva. Aj keď v nás prelom rokov zrejme vyvoláva pocit znovuzrodenia a dáva nám príležitosť na zmenu, odborníčka odporúča si ciele vytyčovať aj v iných fázach roka. Osobné míľniky môžu totiž mať pre niektoré ciele vyššiu motivačnú silu. Preto ak sa práve necíte na prehodnotenie rodinných vzťahov alebo vytyčovanie športových cieľov, príležitosť príde možno na vaše narodeniny či iné významné dátumy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?