9. februára 2021

Už túto jar uzrie svetlo sveta nové 169-tisícové elektroauto Lucid Air. Inžinier Peter Rawlinson tvrdí, že to bude najrýchlejšie auto a má s ním veľké plány. Asi tým najambicióznejším je, že ho raz označia za najlepší elektromobil na svete. Necháme sa prekvapiť. No faktom je, že Rawlinson vie, o čom hovorí – pred niekoľkými rokmi bol totiž hlavným konštruktérom Modelu S od Tesly. Teraz jej chce konkurovať a má na to naozaj dobé predpoklady. Jeho plány sú však oveľa väčšie, než len vyrobiť luxusné elektroauto pre zbohatlíkov. Čo má Rawlinson v pláne a prečo je práve on vhodným kandidátom na úspech?

„Nikto mi neverí, ale my máme v pláne trh elektroáut posunúť o úroveň vyššie,“ vyhlásil pred Vianocami v rozhovore, ktorý poskytol cez Zoom zo svojho 300 rokov starého panstva v anglickom Warwickshire.

„Ani vtedy mi nikto neveril.“

S podobne skeptickými reakciami sa stretol už pred desiatimi rokmi, keď pracoval ako hlavný konštruktér Tesly pre Model S. Teda pre prelomový model, ktorý v roku 2012 vletel na automobilový trh ako víchrica.

„Nikto mi vtedy neveril, tá vlna odporu bola chvíľami až šokujúca. A rovnaké je to teraz s vozidlom Lucid Air,“ porovnáva Rawlinson.

Foto: Lucidmotors.com

Aj verzia Lucid Airu s názvom Dream má v pláne ohromiť. Dojazd 832 kilometrov na jedno nabitie by bol doteraz najlepším na trhu. Model S od Tesly prekonáva aj v rýchlosti nabíjania či v schopnosti zrýchlenia z nuly na sto kilometrov za hodinu. Na túto rýchlosť sa Lucid Air údajne dostane za niečo málo cez dve sekundy. Prví záujemcovia môžu vozidlá očakávať už na jar.

Reklama

Čo na to Elon Musk?

Oznámenie nenechalo Elona Muska chladným a okamžite sa začal s Lucid Motors naťahovať. Tesla v januári zareagovala predstavením vylepšeného Modelu S, ktorý má údajne uzrieť svetlo sveta koncom roka.

Verzia Plaid + má byť schopná zrýchliť na sto kilometrov za hodinu ešte rýchlejšie, než za dve sekundy, a na jedno nabitie vraj prejde 837 kilometrov.

Foto: Lucidmotors.com

Šesťdesiattriročný Rawlinson však sleduje vyššie ciele, než iba potešiť majetných vodičov luxusným vozidlom za 169-tisíc dolárov. Do piatich rokov chce predávať státisíce elektroáut v strednej cenovej hladine okolo 40-tisíc dolárov.

A zároveň chce začať spolupracovať aj s veľkými automobilkami, ktorým by pomáhal s predajom spotrebných elektromobilov v cenovej kategórii do 25-tisíc dolárov. A to je úplne rovnaký cieľ, aký má v hľadáčiku aj jeho bývalý šéf Elon Musk.

Milión áut ročne

„Rozšírilo sa tu veľké nedorozumenie ohľadom nášho biznis modelu,“ hovorí Rawlinson. „Naším cieľom nie je vyrobiť drahé auto pre bohatých ľudí. Preto tu nie som, to nie je moja motivácia. Chcem vyrábať milión áut ročne. Našou ambíciou je byť seriózny hráč, nie okrajový.“

Elegantný model Air s tvarovaným hliníkovým telom a charakteristickými „Micro Lens Array” svetlometmi prichádza v čase, keď sa trh s elektromobilmi od základov premieňa. Nová vlna elektromobilov využíva lacnejšie lítium-iónové batérie a rozširujúce sa siete dodávateľov.

Klesajúce ceny elektrických vozov potom prirodzene lákajú čoraz viac zákazníkov. Vláda nového amerického prezidenta Joea Bidena navyše podporu elektrických vozidiel označila za svoju prioritu.

Ford, VW, GM – všetci chcú elektro

Čerstvo menovaný Biden už stihol podpísať nariadenie, ktoré americkej vláde prikazuje nahradiť autá so spaľovacími motormi za tie s elektrickými. Vládna flotila pritom má státisíce osobných aj nákladných vozidiel. Biden prisľúbil aj vybudovanie množstva nových nabíjacích staníc a na obzore je tiež zavedenie daňových stimulov na podporu nákupu elektrických vozidiel.

Na novú elektrickú vlnu začali naskakovať už aj veľké spoločnosti ako Ford alebo Volkswagen, ktoré predstavili odvážne plány, ako v nasledujúcich rokoch opustia fosílne palivá. Americký gigant General Motors sa dokonca zaviazal, že do roku 2035 bude vyrábať už len elektrické vozidlá.

Kto je v počte elektroáut jednotkou?

Adam Jones, analytik spoločnosti Morgan Stanley, predpovedá, že celosvetové predaje elektrických vozidiel tento rok porastú o 50 percent. Najväčší potenciál vidí okrem severoeurópskych krajín v Kalifornii. „Nórsko je s podielom viac ako 50 percent elektrovozidiel v krajine už 15 rokov pred zvyškom sveta,“ hovorí Jonas. „Ale Kalifornia uháňa týmto smerom veľmi rýchlo a myslím, že strhne i ďalšie americké štáty.“

Lucid Motors však začínajú postupne. Rawlinson má tento rok v pláne vyrobiť iba 6-tisíc modelov v novej továrni v Arizone, čo by malo firme priniesť 900 miliónov dolárov.

FOTO: Lucidmotors.com

O rok neskôr by už mala vyrobiť viac ako 25-tisíc áut. A od roku 2023 má postupne predstavovať rad lacnejších a menších modelov na čele s elektrickým crossoverom s provizórnym názvom Gravity. A tie už majú ambíciu odlákať zákazníkov aj od najpredávanejšieho auta Tesly – Modelu 3.

Má Rawlinson šancu uspieť?

Šancu, že sa Rawlinsonove smelé plány stanú skutočnosťou, zvyšuje minimálne fakt, že ide o jedného z najskúsenejších inžinierov v sektore. Pred nástupom do Tesly zbieral skúsenosti u velikánov ako Jaguar, Lotus alebo Corus. A je na ňom vidieť ohromný zápal pre vec.

O účinnosti batérie modelu Air vydrží Rawlinson diskutovať celé hodiny. niet sa čo čudovať, veď prekoná ako batérie z modelov Tesly, tak aj tú z luxusného elektrického Porche Taycan za 185 tisíc dolárov.

Do Tesly prišiel v roku 2009, keď sa automobilka zo startupu v garáži stávala vážnym hráčom. V roku 2010 bol povýšený na viceprezidenta a hlavného inžiniera Modelu S. „Do toho auta som dal srdce i dušu,“ hovorí.

Spomienky na spoluprácu s Muskom

Elon Musk je známy tým, že pod ním nie je jednoduché pracovať, ale Rawlinson si z Tesly odnáša hlavne pozitívne spomienky. „Väčšinou sme vychádzali skvele,“ hovorí Rawlinson. „Obaja sme boli posadnutí vývojom a technológiami, nič nám nebolo dosť dobré, vždy sa dalo mieriť ešte vyššie.“

Aj on nasleduje Muskov spôsob dobýjania trhu – začať s jedným veľmi luxusným modelom a postupne sa prepracovávať trhom nižšie.

Reklama

Nezhody Muska s Rawlinsonom začali pred uvedením Modelu X, ktoré malo nasledovať hneď za Modelom S. Musk vtedy trval na tom, že Model X bude obsahovať ikonické „falcon-wing“ dvere, čo nebolo pôvodne v pláne. Toto rozhodnutie nakoniec oneskorilo uvedenie vozidla na trh o dva roky a výrazne vývoj predražilo. Presne tak, ako Rawlinson predpovedal.

Peter Rawlinson. KOLÁŽ: FORBES USA

Z Tesly v roku 2012 odišiel do Anglicka, aby sa staral o chorú matku, o rok bol však pripravený na nové pracovné výzvy. V roku 2013 nastúpil do startupu Atieva so sídlom v Silicon Valley na pozíciu technologického riaditeľa.

Z tohto dodávateľa batérií sa postupne stal výrobca elektrovozidiel, ktorý sa v roku 2016 premenoval na Lucid Motors. Jeho generálnym riaditeľom sa Rawlinson stal o tri roky neskôr.

Spočiatku však nebolo jednoduché ambiciózne plány firmy financovať. Nakoniec sa podarilo prilákať mocného investora v podobe Saudskej Arábie a jej štátnych investičných fondov. Saúdskoarabskí investori momentálne vlastnia dve tretiny spoločnosti.

„Správna cesta na trh vedie zhora nadol.“

Lucid a Tesla nie sú jediné firmy, ktoré ťažia zo zvyšujúcej sa popularity elektroáut. Spoločnosť Rivian, za ktorou stojí internetový gigant Amazon, začne predávať elektrické pick-upy a SUV na konci roka.

Slávny automobilový dizajnér Henrik Fisker plánuje začať s predajom svojho štýlového elektronického crossoveru Ocean v roku 2022. V kuloároch sa šepká, že sa na trh s elektrickými vozidlami chystá aj Apple, hoci očakávanú spoluprácu s Kiou zrušil.

Ďalšie elektroautá plánujú predviesť aj starí hráči na trhu ako General Motors, Volkswagen, Hyundai, Nissan či Ford.

Analytik Mike Ramsey zo spoločnosti Gartner si myslí, že stratégia Lucid má šancu na úspech. „Už v minulosti sa ukázalo, že správna cesta na tento trh vedie zhora nadol. Najprv cielite na vyšší segment a vybudujete si základňu lojálnych zákazníkov. Potom využijete povedomie o značke a začnete sortiment rozširovať aj do nižších vrstiev trhu,“ myslí si Ramsey.

„Nie som autokrat, Lucid je tímový projekt.“

Musk a Rawlinson zdieľajú nadšenie pre elektroautá, ale v prístupe k vedeniu firiem by sa nemohli viac líšiť. Napriek tomu, že Tesla v roku 2020 nepredala ani 500 tisíc áut, stala sa najdrahšou automobilkou sveta, čím prechodne urobila z Elona Muska najbohatšieho muža planéty.

Okrem toho sa však z neho stala aj globálna ikona technológií a počet jeho followerov na Twitteri presiahol 42 miliónov. Musk je nielen hlavnou tvárou značky, Tesle vládne železnou rukou a tohto technologického giganta si bez neho na čele možno predstaviť len veľmi ťažko.

Generálny riaditeľ Lucidu, ktorý ani nemá twitterový účet, má úplne iný prístup. „Nie som autokrat, Lucid je tímový projekt,“ hovorí. „To je jeden veľký rozdiel. Ďalší je v tom, že určite neočakávam, že naši zákazníci budú poznať moje meno. Nečakám, že budú vedieť, kto je Peter Rawlinson,“ dodáva.

Autor pôvodného článku na Forbes.com je redaktor Alan Ohnsman, ktorý píše o doprave.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?