26. marca 2021

Stačí ho pripnúť na prst a po krátkej chvíli vám ukáže, či má telo dosť kyslíka. V dobe covidovej totiž dvojnásobne platí, že tento údaj môže rozhodnúť o záchrane života. Predaje pulzných oxymetrov stúpli v posledných mesiacoch o stovky percent. 

Zatiaľ čo respirátory alebo dezinfekcie svojho času naraz zmizli z pultov, oxymetre k dispozícii sú. E-shopy ale hlásia, že už niekoľko mesiacov je o ne mimoriadny záujem a výrobcovia ich nestačia dodávať do skladov.

Podľa divízneho riaditeľa pre nákup a predaj spoločnosti Alza Daniela Naxeru sa počas prvej vlny pandémie zvýšil dopyt po oxymetroch  v tisícoch percent. „Ďalší skokový rast predajov sme zaznamenali ku koncu minulého roka, keď ich predaje za posledné tri mesiace 2020 vzrástli o viac ako 150 percent v porovnaní s priemermi za prvý až tretí štvrťrok,“ uvádza Naxera. V e-shope Mall predávali vlani desiatky kusov mesačne, tento rok stovky.

Cena prístroja na domáce použitie sa na slovenských e-shopoch pohybuje okolo 50 eur, lacnejšie modely sa dajú kúpiť už za 20 eur. Na meranie používa svetelný lúč, ktorý dopadá na prst vnútri prístroja a podľa odtieňa krvného farbiva (hemoglobínu) určuje stupeň okysličenia. Výsledky však môžu skresľovať rôzne faktory – veľmi ostré svetlo okolia, anémia, vlhkosť prsta, lak na nechtoch či umelé nechty.

Rozhodujú minúty

Zdravotníci sa zhodujú, že oxymeter by mal mať doma každý – rovnako ako teplomer. Chorí totiž často netušia, že už majú kriticky málo kyslíka v krvi. Jitka Nováková z Prahy sa dostala do nemocnice s covidovým obojstranným zápalom pľúc. Neklesali jej teploty, pokašliavala, no nebolo to nič hrozné. Jej manželovi sa to ale nepáčilo, naložil ju do auta a viezol na vyšetrenie.

Reklama

„Mala som pocit, že som stále relatívne v poriadku, ale už som blúznila. V aute som si hovorila, prečo idú tie hodiny zle, že ich musím nastaviť, pritom to bol tachometer,“ hovorí päťdesiatročná žena, ktorá sa nakoniec dostala k lekárom včas. „Lekárka mi vysvetľovala, že v tomto je covid veľmi zradný. Človek má dlho pocit, že sa mu dýcha celkom dobre, ale kyslíka už má minimum,“ spomína.

Dôležité čísla

Pulzný oxymeter meria takzvanú saturáciu krvi, konkrétne podiel okysličeného hemoglobínu v arteriálnej časti krvného riečišťa – v poriadku je hodnota medzi 95 a 98 percentami.

Ak ale klesne pod 90 percent, je čas obrátiť sa na lekára. Zvyšuje sa totiž riziko embólií či trombózy, ktoré prispievajú k úmrtiam covidových pacientov. Ak sa zasiahne neskoro, môže nastať rozvrat vnútorného prostredia a smrť.

Ako sa prejavuje nedostatok kyslíka v krvi:

  • modré sfarbenie pokožky a slizníc (nos, ušné lalôčiky, pery) či nechtového lôžka
  • sťažené dýchanie, pacient má pocit, že sa mu nedostáva dostatok vzduchu
  • malátnosť, spavosť
  • eufória, pocity ako po požití alkoholu

Niektorí praktickí lekári pacientom radia, aby zavolali alebo prišli, až keď sa im bude zle dýchať. „Toto odporúčanie ich ale môže stáť život,“ nesúhlasí s radou záchranárka Leona Lepková. Oxymeter by podľa nej mal byť súčasťou domácej lekárničky. Umožnil by ľuďom orientačne skontrolovať svoju saturáciu kyslíkom a prípadne sa dostať do nemocnice včas.

A súhlasí aj lekárka Olga Codlová, podľa ktorej pacient oxymetrom ľahšie zistí, ako na tom je. Posúdiť a zhodnotiť nález ale musí lekár. „Že chodia ľudia s covidom neskoro, je, bohužiaľ, pravda. Kontrola doma by šancu na prežitie zlepšila,“ konštatuje Codlová. Zároveň ale nabáda k tomu, aby si človek po kúpe oxymetra nemeral saturáciu každých desať minút – to by bol len ďalší stres navyše.

Funkciu merania saturácie krvi kyslíkom majú aj niektoré smart hodinky.

Článok vyšiel na Forbes.cz a jeho autorkou je Klára Mandausová. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?