Pred rokom sa predávalo takmer všetko, dnes sa kupujúci viac pozerajú na metráž. Realitné kancelárie vidia, že im v ponuke pribúdajú kedysi investičné byty a tí, ktorí na to majú, sa rozhliadajú po väčšom bývaní. Trh sa teda prehupol celkom iným smerom.
Dvojizbové byty sa v ponuke realitných kancelárií aktuálne zohrievajú dlhšie. Ide pritom o nehnuteľnosti, ktoré kedysi ľudia vykúpili ako prvé a mali im slúžiť ako dlhodobá investícia. Čo je za prepadom populárnych dvojizbákov?
Záujem je o väčšie byty
Investori, ktorí hľadajú ďalší byt do „zbierky“, sú dnes na Slovensku už takmer minulosťou. Utlmený realitný trh tak ťahajú práve tí, ktorí hľadajú svoj ideálny domov.
A hoci realitné kancelárie už dlhší čas hlásia menší dopyt spôsobený vyššími úrokmi na hypotékach, záujem je aktuálne najmä o väčšie nehnuteľnosti.
„Klienti už nie sú zameraní len na malé jednoizbové či dvojizbové byty, ale skôr hľadajú také, ktoré im poskytnú dostatok priestoru pre komfortné bývanie. Tento trend je zrejmý aj pri pohľade na predaj dvojizbových bytov,“ uvádza Róberta Mecková, riaditeľka realitnej odnože spoločnosti FinGo.sk.
Zároveň dodáva, že predaj dvojizbákov sa znížil hlavne preto, že ich kupujú len tí, ktorí v nich skutočne chcú bývať.
To podporuje aj analýza od developerského agregátora FlatZone, ktorá ukázala, že počas prvého kvartálu tohto roka narástli najvýraznejšie v hlavnom meste práve ceny trojizbákov. Konkrétne zdraželi o 20 percent.
Celkovo nehnuteľnosti na bývanie v Bratislave medziročne zdraželi o 16 percent. Kým totiž v prvom štvrťroku vlaňajška stál štvorcový meter v priemere 4 384 eur, za prvý štvrťrok tohto roka to bolo už 5-tisíc eur.
Niektorí investori cúvajú
Do portfólia realitných kancelárií tak dnes pribúdajú kedysi investičné byty. Naznačuje to fakt, že podľa analýzy od developerského agregátora FlatZone bolo v prvom kvartáli tohto roka v ponuke najviac práve dvojizbových bytov.
Tie tvoria takmer polovicu z 2 323 jednotiek, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu. „V poslednej dobe pozorujeme vyšší počet predajov investičných nehnuteľností. Povedať presný dôvod je pomerne ťažké, keďže to môže byť spôsobené rôznymi faktormi,“ dodáva Mecková.
Niekoho môže ťažiť predstava klesajúcej predajnej ceny a nižšieho zisku, inému zase nevyhovuje hypotéka s vyššími úrokmi.
„Ďalšou skupinou predávajúcich sú klienti, ktorí predávajú preto, lebo musia. Buď kupujú niečo iné, stavajú alebo im proste byt prestal vyhovovať. Ten, kto nemusí, však nepredáva.“
Pred rokom sa pritom podľa Petra Porubského, senior PR manažéra portálu Nehnuteľnosti.sk, „míňalo“ úplne všetko. „Na trhu bol úplný výpredaj, ľudia brali posledné hypotéky s nízkymi úrokmi a kupovali všetko, čo bolo dostupné.“
Kľúčové sú banky
Avšak to, o aké byty bude ďalej záujem, je dnes zrejme najmä v rukách našich bánk. Tie by podľa Vladimíra Kubrického, analytika Realitnej únie Slovenskej republiky, mali našincom pomôcť s cash-flowom.
„Ideálnym scenárom by bolo, ak by sa rozhodli znížiť úrokové sadzby. To by výrazne prispelo k oživeniu trhu a jeho rastu,“ dodáva v tejto súvislosti Mecková.
Za predpokladu, že sa kúpyschopnosť obyvateľstva v blízkej dobe nezlepší, bude podľa Porubského z portálu Nehnutelnosti.sk rásť paradoxne dopyt skôr po menších bytoch.
„Dôležitá bude celková cena a tá vzhľadom na vysoké vstupné náklady môže klesať len zmenšovaním výmery. Aj keď sa pozrieme na portfólio novostavieb, najväčšiu časť tvoria jedno- a dvojizbové byty,“ skonštatoval.
Táto časť portfólia by tak mohla do budúcna na trhu znova dominovať.