6. júna 2021

Je dobré rozmýšľať o svojej práci kriticky, ale dajte si pozor, aby ste o danej veci hĺbali primerane. Je pochopiteľné, že každý sa obáva, či je jeho nápad dosť dobrý, a je presvedčený, že ho môže vylepšiť tým, že bude nad ním dlho premýšľať. Ale keď ste týmto posadnutí, zbytočne strácate čas a energiu.

Tu je päť spôsobov, ako predísť tomu, aby vás zbytočné premýšľanie nad vecami nezastavilo:

1. Dokonalosť môže mať negatívny vplyv na produktivitu.

Štúdia profesorov ukázala, že tí, ktorí sami seba označili za perfekcionistov, publikovali menej článkov a boli menej citovaní v časopisoch ako ich kolegovia. Snaha o dokonalosť ovplyvňuje vašu produktivitu.

Spýtajte sa sami seba, „Je dôležitejšie byť dokonalý alebo produktívny?“ Dokonalosť, aj keď sa vám môže zdať, že ste ju dosiahli, neexistuje.

Dosiahnutie dokonalosti je nereálny cieľ, ktorý môže zničiť vašu produktivitu a schopnosť postupovať pri práci efektívne. Na to, aby ste boli produktívni a efektívni, nemusíte byť perfekcionisti. A nepotrebujete dokonalosť na to, aby ste boli úspešní.

Reklama

2. Budete robiť chyby.

Aj vy ste človek. Budete robiť chyby, aj keď budete intenzívne premýšľať o každom aspekte vašich rozhodnutí.  Preto nestrácajte čas a energiu nepodstatným premýšľaním.

Fakt , že vždy existuje potenciál pre chyby, však ešte neznamená, že sa nemusíte poriadne snažiť a venovať svojej práci maximum. Používajte svoju inteligenciu.

3. Málo nápadov sa zlepší tým, ak nad nimi viac premýšľate.

Ľudia majú tendenciu si myslieť, že čím viac času venujú premýšľaniu, tým lepší nápad vznikne v porovnaní s počiatočným. Výskum naznačuje, že to nie je pravda a že ľudia podceňujú svoje pôvodné idey.

Úspešní ľudia často debatujú o nápadoch, ale nepreháňajú to. Možno ste sa po dlhom brainstormingu cítili vyčerpaní. Nakoniec ste možno zistili, že ste len premrhali energiu na myšlienke, ktorá sa časom nezlepšovala. Prestaňte márne priveľa premýšľať.

4. Ste múdri.

Verte si. Ste vo svojej pozícii, pretože máte rozum a inteligenciu, ktoré sú potrebné na vykonávanie tejto práce.

Nemusíte zbytočne premýšľať. Verte v seba. Verte svojmu nápadu. Majte sebadôveru.

5. Čas sú peniaze.

V podnikaní sa čas rovná peniazom. Čím viac času venujete jednej veci, tým menej času venujete niečomu inému. Uistite sa, že trávite čas správnym spôsobom.

Niektoré produkty nášho úsilia musia byť vynikajúce. Niektoré stačia, ak sú dosť dobré. Úspešní ľudia sú natoľko inteligentní, aby poznali rozdiel a rozlíšili úroveň úsilia a starostlivosti potrebnej pre každú úlohu alebo projekt.

Pamätajte, nadmerné premýšľanie nad jednou vecou je prehnané, a teda je zbytočné. Bojujte s nutkaním dosiahnuť dokonalosť. Nezabudnite, že ste bystrí a aj napriek tomu budete robiť chyby, pretože ste len človek. Nápady sa časom nezlepšujú a čas sú peniaze.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je prispievateľka Avery Blank.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?