3. februára 2019

Potrebujete sa dostať čo najďalej od toxického pracoviska? Možno sa práve nachádzate v situácii, keď to s vašou spoločnosťou ide dolu vodou a váš šéf je ozaj nepríjemný. A tak si začnete popri súčasnom hľadať i nové zamestnanie. Môžete však počas pohovoru naraziť na problém, ktorým bude otázka: „Prečo chcete odísť z práce?“

Všetka vaša frustrácia sa ale začne zmierňovať, keď sa namiesto negatívnych pocitov začnete sústreďovať na novú kariérnu príležitosť. Stále budete musieť vykonávať svoju súčasnú prácu, no už do nej viac nebudete investovať svoju emocionálnu energiu. Tak vás bude momentálna situácia obťažovať čoraz menej a menej. Musíte sa zahľadieť do budúcnosti, napríklad si predstavte sami seba v novom zamestnaní.

Hľadáte si nové miesto? Toto je 10 vecí, ktoré si v zamestnaní zaslúžite

Postupne, keď budete chodiť na rôzne pohovory, bude viac než zrejmé, že ste skvelým zamestnancom, a tak sa určite na obzore objaví i nejaké nové miesto. Ak vám pracovné pohovory pripomenú, že ste múdrejší a talentovanejší, než si myslí váš súčasný šéf, tak sa konečne upokojíte.

10 dôvodov, pre ktoré zostávajú talentovaní ľudia v mizerných zamestnaniach

Pomôcť vám však môže i týchto 5 spôsobov, vďaka ktorým budete vedieť zodpovedať otázku: „Prečo chcete odísť z práce?“ A nemusíte pri tom ani ohovoriť svojho súčasného šéfa alebo spoločnosť, či povedať niečo nepravdivé. Tieto odpovede, samozrejme, nezabudnite prispôsobiť vašej aktuálnej situácii alebo pohovoru.

Prečo chcete odísť zo svojho aktuálneho zamestnania?

  1. Väčšinu vecí som sa naučil už počas prvého roku. Následne sa proces tohto učenia začal spomaľovať. Ja sa však veľmi rád učím stále viac. To je ten dôvod. A tak chodím na pohovory do spoločností, ako je tá vaša.
  2. V mojom odvetví zažívame niekoľko ťažkých rokov, a tak spoločnosť pociťuje tlak. Teraz je dobrý čas na to, aby som mohol preskúmať ďalšie príležitosti. Obzvlášť ma to ťahá k otvorenej pozícii, ktorú ponúkate. Zdá sa totiž, že by som v nej skvele uplatnil svoje zručnosti X a Y.
  3. O hľadaní nového zamestnania som začal premýšľať na konci prvého štvrťroku v roku 2017. Bohužiaľ, tržby mojej spoločnosti neboli také, v aké firma dúfala. A tento fakt skutočne ovplyvňuje moju prácu. Súčasným kolegom želám, samozrejme, len to najlepšie, no ja musím pokračovať a pohnúť sa ďalej.
  4. Čím viac premýšľam o svojich cieľoch, tým jasnejšie mi je, že potrebujem pracovať v oblasti X. Presne o ňu sa totiž zaujímam a som v nej dobrý. A to ma na tejto ponúkanej práci priťahuje!
  5. V súčasnej práci sa mi podarilo získať množstvo vedomostí, no je čas roztiahnuť krídla viac, než som schopný práve v tomto momente. Môžem vám o ponúkanej pozícii položiť pár otázok?

Ľudia odchádzajú aj zo skvelých postov, aby hľadali nové príležitosti, skutočne každý deň. S pôvodnou prácou, ktorú robíte, tak nemusí byť vôbec žiadny problém a vy sa aj napriek tomu môžete ohliadať po novom zamestnaní.

Ak budete radšej premýšľať o tom, čo v ďalšej práci chcete, než aby ste sa zamýšľali nad všetkým, čo je v tej aktuálnej zlé, tak na otázku, prečo chcete zmeniť zamestnanie, budete vedieť odpovedať oveľa ľahšie.

Hlavné foto: Unsplash/Victoria Heath

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes.com píše o úspechu v práci.