26. augusta 2021

Určite sa aj vám stalo, že ste niekomu odpovedali „áno“ napriek tomu, že máte iné priority, nemáte čas alebo to naozaj nechcete. Mnohí z nás majú problém povedať „nie“, súhlasiť je totiž jednoduchšie. Aspoň v tom momente, keď vidíme, že sme tým niekoho potešili.

Je však potrebné nehrnúť sa do všetkého, nebyť všade, neakceptovať všetky pozvánky, lebo to nakoniec vyústi do toho, že budete vystresovaní a vyšťavení a neschopní povedať „áno“ sami sebe.

Čomu chcete povedať „áno“ vo vašom živote?

Ak nemáte jasno v tom, čomu by ste najradšej povedali veľké „áno“ – v krátkodobom aj dlhodobom horizonte – tak nebudete mať jasno (a ani odvahu) v tom, aby ste niečomu inému povedali „nie“. Takže predtým, ako si zaplníte celý kalendár, sa rozhodnite, čím ho chcete zaplniť a naplánujte veci tak, aby priority ostatných nevytlačili tie vaše. Skôr, ako poviete „áno“ niekomu inému, uistite sa, že nehovoríte „nie“ sami sebe.

Strach z toho, že niečo zmeškáte, nie je dobrý dôvod

Určite je dobré otvoriť náručie dobrodružstvám. Niekedy však povieme „áno“ príležitostiam, ktoré prídu „raz za život“, lebo sa bojíme, že niečo zmeškáme, ak to neurobíme.

Reklama

Samozrejme, existuje množstvo zábavných, hodnotných a neopakovateľných príležitostí, na ktoré môžete – a možno by ste aj mali – povedať „Jasné, že áno!“ Písala som o tom pred niekoľkými rokmi, keď som bola pozvaná stráviť týždeň s Richardom Bransonom, čo ale znamenalo byť týždeň preč od mojich detí počas dvojtýždňových prázdnin.

Ale ako som sa aj ja naučila – popri výchove detí, podpore klientov, písaní kníh a článkov – príležitosť „raz za život“ je irelevantná, pokiaľ nie je v súlade s tým, čo si najviac želáte, aby váš život bol. To, či ešte niekedy dostanete podobnú príležitosť je irelevantné, ak vás to neposúva smerom, ktorým sa chcete vydať!

Očakávania iných ľudí nie sú dôležitejšie ako vaše

To, čo „by sme mali robiť“, je poháňané spoločenskými očakávaniami, ktoré nie sú vždy v súlade s našimi vlastnými hodnotami.

Ako budete prechádzať životom, vaše hodnoty a priority sa budú meniť a vyvíjať. Ujasnite si preto, PREČO investujete čas do niektorých aktivít alebo ľudí. Ak robíte čokoľvek len preto, že si myslíte, že „by ste mali“ (nie preto, že by ste to skutočne chceli), tak je to znamenie, že by ste to pravdepodobne robiť nemali.

Nahradenie výrazu „mal by som“ výrazom „mohol by som“ vám pridá alternatívnu možnosť. Napríklad z „Mal by som ísť na tú večeru“ sa stane „Mohol by som ísť na tú večeru, alebo by som mohol stráviť večer so svojou rodinou.“ Odmietnutie môže byť ťažké, preto vám ponúkam niekoľko návrhov, ako povedať „nie“.

1. Získajte čas: Navrhnite, že odpoviete neskôr.

Vynikajúca taktika pre ľudí, ktorí vždy chcú vyhovieť druhým. Povedzte, že potrebujete čas na premyslenie a svoje rozhodnutie im oznámite neskôr. Vždy však presne špecifikujte, kedy im dáte definitívnu odpoveď.

Vďaka tomu získate čas na prehodnotenie a môžete si nacvičiť rozhodné, jasné ale milé nie. Dajte si pozor, aby ste nepovedali „možno“, keď chcete povedať „nie“. Nejednoznačné záväzky zbytočne zvýšia stres a ohrozia dôveru.

2. Oddeľte osobu od jej požiadavky.

Hovorí sa, že „nie“ je úplná veta. Nesúhlasím s tým.

Starať sa o to, čo ostatných zaujíma, je dôležité pre udržanie vzťahov alebo jednoducho preto, aby druhí cítili, že si ich vážite. Veľakrát v priebehu rokov som sa opýtala zaneprázdnených vplyvných ľudí, či by mi ohodnotili knihu alebo mi nejakým spôsobom pomohli.

Niektorí sa ani neobťažovali odpovedať. Ale mnohí si našli čas na premyslenú odpoveď, ktorá, napriek tomu, že ma odmietli, vo mne zanechala pocit, že sa o mňa postarali.

Samozrejme, je jednoduchšie odmietnuť niekoho cudzieho, než niekoho, koho poznáte. Aj keď máte jasno v tom, že im musíte povedať nie, máte pocit, že ich sklamete alebo v nich vyvoláte pocit, že si neceníte ich alebo to, čo robia.

Žiadosť však môžete odmietnuť bez toho, aby ste povedali „nie“ osobe, ktorá vás o niečo žiada. Môže vám v tom pomôcť slovo „avšak“. Napríklad: „Skutočne si vážim náš vzťah a naozaj sa mi veľmi páči, čo robíš, avšak mám toho teraz príliš veľa na to, aby som (vyhovel tvojej požiadavke).“

Môžete ponúknuť alternatívu, ktorá je uskutočniteľnejšia. Alebo aj nie.

Ak máte pocit, že vaše priateľstvo trvale utrpí, lebo ste nastavili hranice alebo odmietli pozvanie či požiadavku, tak by ste sa mali dôkladne zamyslieť nad kvalitou daného vzťahu, či sa ho oplatí udržať. Dobré vzťahy prežijú láskavé odmietnutie.

3. Vyjednávajte, s čím budete súhlasiť.

Každý záväzok zahŕňa „čo“ a „kedy“. To, že nemôžete povedať „áno“ všetkému, neznamená, že nemôžete súhlasiť s jeho časťou.

Vždy môžete podať protinávrh a súhlasiť s jedným aspektom, ale nie s celým návrhom, prípadne s časovým rámcom. Napríklad: „Ďakujem veľmi pekne za opýtanie. Veľmi rád by som podporil/pridal sa/pomohol s (xyz), ale teraz som úplne zaneprázdnený inými záväzkami. Môžem vám pomôcť s (menší záväzok), alebo vám dať kontakt na niekoho, kto by vám mohol byť schopný pomôcť?“

Samozrejme, všetko závisí od kontextu. Ak vás o niečo žiada šéf a vy usúdite, že mu nemôžete povedať „nie“, je na vás, aby ste s ním vyjednali ďalšie úlohy, ktoré pre neho robíte. Napríklad:

Reklama

„Ak je to najvyššia priorita, môžem to urobiť, ale bude to znamenať, že sa nebudem môcť sústrediť na (vložte inú úlohu, ktorou vás poveril). Je to v poriadku, ak to odsunieme na neskôr, alebo to urobí niekto iný?“

Takže áno, aj svojmu šéfovi môžete povedať „nie“. Je pravdepodobné, že si aj tak neuvedomuje, na čom všetkom pracujete. Je to skvelá príležitosť zmeniť to a získať jeho pohľad na kľúčové priority.

4. Robte kompromisy.

„Ten, kto sa nechá spútať maličkosťami, necháva veľké veci za sebou nesplnené.“
(dánsky polyhistor Piet Hein)

Život vás bude vždy ťahať, tlačiť, viniť a nútiť, aby ste povedali „áno“ veciam, ktoré nie sú v súlade s vašimi najväčšími prioritami a najhlbšími hodnotami. Ak by bolo jednoduché uprednostňovať vlastnú pohodu a ctiť najlepšiu víziu svojho života, robil by to každý. A bolo by oveľa menej vystresovaných ľudí, ktorí sa snažia rozdať sa na všetky strany a cítia sa rozhorčení nad záväzkami, ktoré sa rozhodli prijať.

Život je plný kompromisov. Nedá sa vyhnúť tomu nepríjemnému momentu, keď viete, že vaše „nie“ niekoho určite sklame či urazí. Preto si to vyžaduje zvládanie nepríjemných emócií.

Pri postupovaní k vašim cieľom budete musieť hovoriť nie na veci, na ktoré ste predtým povedali áno. V skutočnosti je to pozitívnym znakom toho, že sa posúvate vo svojom živote vpred, keď teraz dokážete povedať nie pozvánkam a príležitostiam, ktorým ste pred rokom povedali áno.

Čomu musíte dnes povedať nie, aby ste mohli niečomu inému povedať áno?

Pokračujte. Buďte odvážni. Niekedy musíte povedať nie niečomu dobrému, aby ste si vytvorili priestor na niečo výborné.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?