24. novembra 2020

Áno, všetci sme zaneprázdnení. Otázka ale znie, či si túto informáciu radšej nenechať pre seba. Pokiaľ vám počas konverzácie naskočí veta „Mám teraz veľa práce“ tak trochu automaticky, prečítajte si nasledujúce dôvody, prečo by ste ju mali zo svojho slovníka čo najrýchlejšie vyradiť.

Chválite sa tým

Keď sa vás niekto opýta „Ako sa vlastne máš?“ a vy odpoviete „Mám veľa práce, veď to poznáš,“ inými slovami tým hovoríte „Pozri, koľko mám povinností, akú mám zodpovednosť a aký som dôležitý.“ Naozaj chcete, aby ste takto pôsobili na druhých? Asi nie, však? Namiesto opisovania, koľko toho ešte musíte stihnúť, nabudúce radšej odpovedzte: „ Mám sa fajn. Čo ty?“

Množstvom práce neohromíte

Pokiaľ si myslíte, že si z vás po vete „Mám toho teraz v robote až nad hlavu“ všetci sadnú na stoličku, budete prekvapený. Nikoho to totiž nezaujíma. A navyše, z obyčajného pracovania odrazu robíte súťaž.

Väčšina ľudí s vami bude radšej riešiť pracovnú náplň a projekty, ako množstvo práce. Nezabudnite, čo hovorí autor knihy Sprievodca podnikateľským minimalizmom Jason Fried: „Vorkoholici nie sú hrdinovia… Hrdinovia sú tí, ktorí sú doma, pretože prišli na rýchlejší spôsob, ako to urobiť.“

Zatvárate si dvere

Podobným výrokom v podstate hovoríte: „Mám toho toľko, že rozprávanie s tebou ma stojí ohromné množstvo času.“ Myslíte si, že pod takýmto tlakom sa s vami bude chcieť ten druhý baviť? Všetci tušíme, že asi nie. Problém je, že si tým zrejme zatvárate dvere pred zaujímavými rozhovormi, ktoré vás môžu posunúť ďalej.

Reklama

Článok vyšiel na webe Forbes.cz v rubrike Ako byť lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?