15. marca 2021

Odstúpenie Igora Matoviča z postu premiéra je nevyhnutné, pretože „manažérsky, osobnostne a komunikačne nie je schopný viesť vládu“. Vyhlásil to líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík na dnešnej (15. 3.) tlačovej konferencii. Sulík zároveň ponúkol svoju pozíciu vo vláde. Rovnaký postoj k riešeniu koaličnej krízy má aj Veronika Remišová zo strany Za ľudí. Z tábora Sme rodina prišla prekvapivá správa – odstupuje minister práce Milan Krajniak. Ako na výzvy reagovali Obyčajní ľudia?

„Považujeme za riešenie, aby členom vlády nebol ani jeden predseda koaličnej strany,“ naznačil Sulík. Igor Matovič podľa neho rozdeľuje spoločnosť. Manažérsky, osobnostne a komunikačne nie je schopný viesť vládu.

„Po roku vlády je slovo chaos to, čo najlepšie vystihuje vládu Igora Matoviča,“ vyhlásil minister hospodárstva a šéf koaličnej SaS. Niekoľkokrát zopakoval, že jeho strana nechce predčasné voľby, ale dúfa, že sa podarí postaviť novú vládu na pôdoryse súčasnej vládnej koalície.

Matovičovi dalo SaS ultimátom do budúceho utorka. O deň neskôr, 24. marca, zasadne republiková rada SaS, ktorá by mala rozhodovať o vystúpení strany z vlády a vládnej koalície. „Požadujeme rekonštrukciu vlády, pričom minimálnou požiadavkou je výmena premiéra,“ dodal. Hovorí tiež, že podobné kroky očakáva aj od koaličných partnerov.

Predčasné voľby sú aj podľa strany Za ľudí „tým najposlednejším riešením“. Ako povedala Veronika Remišová na tlačovej besede v pondelok 15. marca, radi by zachovali štvorkoalíciu. Bez zmeny na poste predsedu vlády si však pokračovanie nevie predstaviť. Predsedníčka strany Za ľudí opätovne vyzvala na odchod Matoviča aj Sulíka. Hoci zdôraznila, že nechce dávať premiérovi ultimáta, je veľmi pravdepodobné, že ak Matovič neodstúpi, strana Za ľudí odíde z koalície.

Reklama

Ak by to koalícii pomohlo, Remišová je tiež ochotná opustiť svoju vládnu stoličku. „Sme ochotní urobiť čokoľvek, čo by pomohlo vyriešeniu tejto krízy,” povedala.

OĽaNO: Požiadavky sme splnili

Po minulotýždňovom odstúpení ministra zdravotníctva Marka Krajčího (OĽaNO) končí aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Ohlásil to na dnešnej (15. 3.) tlačovej konferencii. O svojom rozhodnutí informoval prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Svoju demisiu vnímam ako krok k čo najskoršiemu ukončeniu koaličnej krízy,“ vyhlásil Krajniak  s tým, že požiadal o čo najskoršie uvoľnenie z funkcie.

Jeho stranícky šéf Boris Kollár priznal, že situácia v koalícii je mimoriadne napätá, „cirkus naďalej pokračuje a takto sa fungovať nedá“. Podľa neho Sme rodina nemá žiadne personálne požiadavky na výmeny vo vláde a dodal, že odchodom Matoviča a Sulíka sa nič nevyrieši. „Veď oni sa presunú sem do parlamentu,“ dodal Kollár. Riešením by podľa neho nebola ani menšinová vláda, poukázal na možné blokovanie parlamentu.

Prezidentka Zuzana Čaputová pozvala premiéra Igora Matoviča na stretnutie, uskutočniť by sa malo v utorok. Malo by ísť o neformálne pracovné rokovanie bez účasti médií. Zatiaľ nie je jasné, či premiér pozvanie prijme.

Matovičovci po pondelkovom rokovaní poslaneckého klubu nevidia dôvod na odstúpenie svojho šéfa. „Hnutie OĽaNO splnilo požiadavky na rekonštrukciu vlády demisiou ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Okrem hnutia Sme rodina sa k sebareflexii zatiaľ nepridala žiadna ďalšia koaličná strana. Naše hnutie opakovane deklaruje, že je proti predčasným voľbám,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre TASR poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Ako premiéra si vie predstaviť Hegera

Inú možnosť, ako odstúpenie premiéra, Sulík nepripúšťa: „Dohody s Igorom Matovičom neplatia, on svoju povahu nezmení. Takto sa nedá ďalej fungovať. A pre zachovanie vlády na pôdoryse súčasnej koalície je nutný odchod Igora Matoviča.“ Dodal, že by si na jeho poste vedel predstaviť napríklad súčasného ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

Po tom, čo Veronika Remišová (Za ľudí), cez víkend vyzvala na odchod Matoviča aj Sulíka, líder SaS reagoval slovami, že on nie je prilepený k svojej stoličke a je ochotný odstúpiť, ak sa svojho mandátu vzdá aj Igor Matovič. V tom prípade by sa vrátil do parlamentných lavíc ako poslanec.

Dodal, že SaS bude do budúceho týždňa normálne fungovať v rámci koalície a podporí všetky relevantné návrhy. Na otázku, či strana podporí napríklad aj ďalšie predĺženie núdzového stavu, ktoré platí do tohto piatka, Sulík odpovedal, že sa budú pýtať na dôvody a potom sa rozhodnú. „SaS bude tak ako doteraz postupovať zodpovedne a vecne,“ povedal Sulík.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?