19. mája 2021

Bitcoinu sa v posledných dňoch veľmi nedarí, 19. mája padol pod hodnotu 40-tisíc dolárov, čo je najnižšia hodnota za viac ako tri mesiace. Čo sa deje s najväčšou svetovou kryptomenou?  

Podľa údajov CoinDesk sa za takúto nízku sumu bitcoin predával naposledy 8. februára. Zdá sa, že to nie je len výkyv, ale trend, keďže bitcoin postupne stratil až viac ako 30 % svojej hodnoty od polovice apríla, keď sa predával za 65-tisíc dolárov.

(Poznámka editora: Investície do kryptomien sú vysoko špekulatívne a trh s nimi je značne neregulovaný. Každý, kto sa rozhodne investovať v tejto sfére, by mal byť pripravený, že môže prísť aj o celú svoju investíciu.)

Zakladateľ Mott Capital Management Michael Kramer k situácii okolo kryptomeny na svojom blogu napísal, že sa „bitcoin roztápa“. V čase, keď príspevok písal, mal bitcoin hodnotu ešte na úrovni 44-tisíc dolárov, no Kramer poznamenal, že „môže padať aj hlbšie“. 

K hľadaniu príčin poklesu sa pridalo aj niekoľko ďalších analytikov. „Bitcoin sa neroztápa, ale sledujeme prvú veľkú korekciu raketového štartu, ktorý sa začal začiatkom roka 2020,“ napísal Nick Mancini, výskumník Trade The Chain. „Bitcoin poklesol o 35 percent od svojho aprílového maxima 64 900 dolárov a zdá sa, že za týmto pádom je index spotrebiteľských cien v kombinácii s negatívnymi tweetmi Elona Muska,“ doplnil. 

Reklama

Jason Lau, COO kryptomenovej burzy OKCoin zase hovoril o tom, ako hrá kľúčovú úlohu mindset investorov. „Posledné pohyby meny odrážajú zmenu sentimentu, keďže mnoho investorov sa začalo obzerať po iných príležitostiach na poli kryptomien a zároveň popri tom začali šíriť dezinformácie.“

Dostáva sa bitcoin do režimu „predávaj“? 

„Bitcoin je v móde predávaj,“ hovorí Julius de Kempenaer, analytik StockCharts.com. „Pád pod 47-tisíc odštartoval sériu poklesu na dennej báze,” tvrdí.  

Pankaj Balani, spoluzakladateľ a CEO Delta Exchange ponúkol aj určitú perspektívu: „Napriek ostrej korekcii si nemyslíme, že pokles bitcoinu sa už zastavil.“

„Na rozdiel od predchádzajúcich poklesov bitcoinu počas posledných 9 mesiacov, tentoraz nevidíme kupcov, ktorí by chceli využiť túto situáciu. Väčšina obchodníkov je presvedčených, že pád bude pokračovať až niekde k úrovni 35- až 38-tisíc dolárov,“ hovorí Sean Rooney, šéf výskumu Valkyrie Investments, na základe blockchain analýzy.

„Obchodníci a krátkodobí investori by mali myslieť na to, že prišlo k veľkým vkladom bitcoinov na burzy. Môže to byť signálom, že tlak na predaj ešte neklesol a nižšie ceny sú možné.“  

Napriek nepriaznivej situácii okolo najznámejšej kryptomeny sa objavilo aj niekoľko optimistickejších prognóz: „Napriek negatívnej atmosfére, základy bitcoinu sú silné,“ dodáva Lau z OKCoin.

William Noble, šéf technickej analýzy kryptomien pre Token Metrics si myslí, že treba zohľadniť aj sezónnosť. „Vlani prišiel pokles medzi koncom mája a augustom a história sa môže zopakovať. Každý, kto teraz predáva to bude neskôr ľutovať,“ hovorí.

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes a jeho autorom je prispievateľ Charles Bovaird, ktorý sa venuje kryptomenám.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?