16. apríla 2021

Po roku práce z domu je čas bilancovať. Pozitíva sú jasné: ušetrený čas a peniaze za dochádzanie, pohodlné oblečenie po celý deň a pohodlie domova. Negatíva však môžu byť vážnejšie.

Zdalo by sa, že práca z domu má skutočne čo ponúknuť a mnoho ľudí si ju bude chcieť predĺžiť, možno až do dôchodku. Technológia nám takýto model umožňuje, dá sa vďaka nej zostať pripojení, komunikovať aj spolupracovať čo srdce ráči.

Nenechajte sa však pomýliť – práca z domu má temné stránky, dokáže vám pokaziť kariérne vyhliadky a mnoho aspektov, potrebných na kvalitnú prácu, vám doma bude chýbať.

Po prvé, môže vás trápiť sociálna izolácia. Štúdia Kolumbijskej univerzity ukázala na vzorke vyše 225-tisíc ľudí zo Severnej Ameriky, Európy aj Ázie, že naprieč regiónmi je možné zaznamenať depresie a úzkosti, spojené so znehodnotením vzťahov na pracovisku a sociálny dištanc, ktorý musíme zvládať.

Práca je miesto, kde sa prepájame s ľuďmi a užívame si vzťahy s kolegami, takže bez nej to nie je jednoduché. Dôvodov, prečo práca z domu nie je optimálna pre vaše kariérne vyhliadky, ale ani šťastie, je viac.

Reklama

Kolegovia

Ak sa ľudí pýtate, prečo pre nejakú firmu pracujú, často povedia – kvôli kolegom. Tí, s ktorými pracujeme, sú zväčša dôležitou súčasťou nášho hodnotenia prínosu zamestnania. Z múdrosti a šikovnosti našich kolegov máme úžitok, z rozumného prístupu či dokonca vtipov šéfa takisto.

Hoci dobré vzťahy sa na diaľku do istej miery udržovať dajú, nie sú také hlboké. Počet kontaktov sa vám doma pravdepodobne takisto znižuje. Niektorých ľudí ste nepoznali dostatočne dobre a tak ich asi nevídate. Poslať im esemesku by asi nebol vhodný nápad, možno ich vidíte občas virtuálne, ale nie je to to isté ako neformálny kontakt naživo.

Nemáte možnosť pracovnej kávičky, prestávky, stretnutia na chodbe či pri výťahu. Váš sociálny kapitál, sieť kontaktov v práci je podobný ako bankový účet. Pred pandémiou ste ho možno mali pomerne plný, teraz ste však museli veľa vyberať a už potrebujete kapitál doplniť osobnými stretnutiami.

Učenie a podnety

Možno sa doma nudíte. Môžete jesť, cvičiť, nakupovať aj pracovať z domu. Ale to neznamená, že by ste to aj mali robiť. Práca v kancelárii vám pridá na podnetoch a spestrí život. Doveziete sa, zaparkujete, prejdete do roboty, porozprávate sa, idete na obed, stretnete na poradách naživo, chodíte na prestávky.

Vyzerá to skoro až nudne, ale je to väčšia variabilita a viac podnetov ako práca z domu – ten istý počítač každý deň.

Keď ste pri iných ľuďoch, zvyšuje sa šanca, že sa niečo naučíte. Vypočujete si debatu o dodávateľoch a riešení ich problémov, o náročnom zákazníkovi či o sebaovládaní v ťažkých situáciách na pracovisku.

Podebatujete si o školení, na ktorom bol kolega, inšpirujete sa, naučíte sa nové veci. To je dôležité pre dobrý pocit aj pre pokrok v práci. Zlepšujete si tak schopnosti odpovedať, riešiť problémy a konať spôsobom, ktorý firma ocení.

Efektivita

Je možné, že ste sa naučili fungovať z domu efektívne. Zhodnoťte si aj prácu, ktorá sa z domu nedá robiť dobre. Podľa niektorých štúdií sa zložitejšie úlohy alebo také, ktoré si vyžadujú rýchlosť či spoluprácu, sa nerobia dobre, ak nie ste priamo v tíme.

Keď firmy hľadajú nových ľudí či povyšujú, zväčša zvažujú, kto a kde podá najlepší výkon. Zamyslite sa, kde podávate najlepší výkon vy. Pomôže vám to v kariére.

Hranice

Prežívať hranicu medzi prácou, cestou a domovom je prínosom. Mnoho ľudí hovorí, že doma sa nevedia odpojiť. Laptop vidíte stále a neviete sa od práce oddeliť. Môže to viesť k pocitu zahltenia i vyhoreniu.

Práca z kancelárie neznamená istotu, že sa od práce doma odstrihnete, no vzdialenosť (fyzická aj psychická) je prospešná.

Viditeľnosť

Hoci sa firma a manažéri môžu úprimne snažiť, aby sa tomuto prístupu počas pandémie vyhli, staré pravidlo – zíde z očí, zíde z mysle – platí aj pre ľudí, ktorí pracujú z domu. Pamätám si na manažérku, ktorá chcela tím zachovať aspoň v nejakej podobe, tak si nalepila na obrazovku mená svojich ľudí. Bola to stratégia, aby na nich nezabúdala.

Ľudia sa sústredia na to, čo je pred nimi a starať sa o to a o tých, ktorých nie je až tak vidieť, si žiada extra úsilie.

Je to síce nepríjemné, ale pokojne sa môže stať, že ten, kto nie je v práci, sa nedostane do tímu na nový projekt. Ľudia, ktorí pracujú z domu, môžu byť považovaní za menej angažovaných, hoci firmy sa snažia prácu z domu akceptovať. Je možné, že šéf si na nich v rýchlosti jednoducho nespomenie.

Účel

Jedna z vecí, ktorá nám umožňuje chodiť do práce, je pocit, že to má zmysel. Stretnúť sa s ľuďmi a vytvoriť tím, na tom je niečo magické. Je lepšie, ak vidíme, ako prispievame, ako pomáhame kolegom či zákazníkom.

Žiť z elánu tímu a cítiť sa docenení, to sú veľké veci, vďaka ktorým sa nám ráno vstáva ľahšie.

Keď pracujete z domu, je tu riziko, že vám bude chýbať pocit zmysluplnosti a spolupatričnosti.

Reklama

Záver

Ideálne riešenie je pracovať trochu z domu a trochu z kancelárie a môcť si vyberať, koľko času kde strávite. Flexibilita by sa mohla stať jedným z najväčších pozitívnych výdobytkov pandémie.

Rozumná rovnováha v práci je spôsob, ako sa vyhnúť tomu, že o rok budete z home officu premýšľať nad tým, o čo všetko ste doma prišli.

Autorka článku Tracy Brower píše na Forbes.com o work-life balance a kariére.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?