11. mája 2021

S uvoľňovaním opatrení na Slovensku narastá aj počet pracovných ponúk. Podľa portálu Profesia ich v apríli 2021 mali viac ako 23-tisíc, čo je najvyššie číslo zaznamenané v tomto mesiaci za ostatných šesť rokov. Najviac žiadané sú aktuálne posily v obchode a priemysle. Gastro musí znova hľadať kuchárov a čašníkov, ktorí počas lockdownu odišli do iných profesií, čo pre Forbes.sk potvrdilo niekoľko zamestnávateľov.

Martinus má sieť brigádnikov

Šéf siete kníhkupectiev Martinus Michal Meško neočakáva s náborom pracovníkov výraznejšie problémy. Ako povedal pre Forbes.sk, firma má brigádnikov, s ktorými spolupracujú dlhodobo a dokážu sa na nich bez problémov obrátiť.

Podľa neho môže byť väčší problém v gastrosektore, pretože mnohí, ktorí pred pandémiou pracovali v kaviarňach či reštauráciách, si počas dlhého obdobia, kedy boli tieto prevádzky zatvorené, našli inú prácu a ich ochota vrátiť sa do gastra môže byť nižšia.

Kuchári a čašníci sú nedostatkový „tovar“

Tento trend potvrdzuje aj Franky B. Benian, ktorý má na starosti bratislavské bary a reštaurácie Urban House, Brixton House, The Velvet a Old Fashioned. „Brigádnikov máme dostatok, ale aktuálne je v gastre veľký problém so zamestnancami na plný pracovný úväzok, najmä čo sa týka pozícií kuchár a čašník. Časť ľudí sa počas krízy zamestnalo v inej sfére, zvykli si tam a nechcú sa vrátiť,“ hovorí.

Časť ľudí odišla podľa Beniana z Bratislavy domov na východné alebo stredné Slovensko a rozhodli sa, že tam už zostanú. „My teraz v júni budeme po dlhšom čase znova otvárať prevádzku Urban House, už sme aj vyhodili inzeráty, no je vidno, že tých ľudí z pracovného trhu reálne ubudlo.“

Reklama

Manažér hostela: Mali sme záujemcov aj z Ruska a Ukrajiny

Ďalšou oblasťou, ktorá sa do značnej miery spolieha aj na brigádnikov, sú ubytovacie zariadenia. Patio Hostel v centre Bratislavy, ktorý je otvorený od 19. apríla, napríklad hlási, že zatiaľ je záujem o ich ubytovacie služby pozvoľný, čo súvisí aj s postupným náborom nových zamestnancov.

Čo sa týka letnej sezóny, pár brigádnikov budeme určite potrebovať. Našťastie, v našom hosteli môžeme rátať s brigádnikmi, ktorí u nás pracovali do zatvorenia ubytovacích zariadení zo začiatku roka. Po celý čas sme s nimi komunikovali a oni boli pripravení vrátiť sa k nám späť hneď, ako to bolo možné,uviedol pre Forbes.sk Daniel Laurinec, manažér hostela.

Dodáva, že keď nedávno hľadali zamestnanca na trvalý pracovný pomer, záujemcov mali dostatok. Mnohí boli dokonca z Ruska a Ukrajiny, išlo najmä o študentov končiacich ročníkov vysokých škôl, ktorí by na Slovensku chceli ostať a zamestnať sa tu.

A predpokladá, že sa nájde na leto aj dostatok študentov-brigádnikov? V súčasnosti neviem situáciu zhodnotiť. Ak však bude v lete práce v Bratislave dostatok, myslím si, že sa študenti z iných kútov Slovenska vrátia späť do hlavného mesta. Otázkou však je, či budú otvorené internáty, inak sa im asi neoplatí prísť do Bratislavy a platiť 300 eur za izbu v podnájme.

Maloobchod začína hľadať brigádnikov na leto

„Brigádnikov máme aj teraz, jednu skupinu tvoria študenti, ktorí u nás vykonávajú odbornú stáž, druhú tvoria brigádnici, ktorými sme museli vykrývať pracovnú silu počas pandémie. Išlo najmä o situácie, keď zamestnanci museli ostať v karanténe alebo na PN, v takýchto prípadoch sme vo veľkom využívali práve tieto dohody,“ hovorí k situácií v maloobchode predsedníčka Coop Jednoty Prievidza Jana Madajová.

„Momentálne v rámci nášho okresu neevidujeme problém zohnať brigádnikov a pomaly začíname uzatvárať zmluvy aj na leto,ׅ“ dopĺňa Madajová.

Jej slová potvrdzuje aj generálny riaditeľ Coop Jednoty Slovensko Ján Bilinský: „Problémy nájsť brigádnikov nemáme, mnohí pracovníci v gastronomickom sektore nás kontaktujú sami. Okrem toho pred letom využívame aj náborové kampane, aby sme mali zastupiteľnosť pre stály personál, ktorý si bude čerpať letnú dovolenku. Po mimoriadne náročných uplynulých mesiacoch potrebuje zregenerovať.“

Stúpol záujem o flexibilnú pracovnú silu

Aj pracovné agentúry potvrdzujú zvýšený záujem zamestnávateľov. „V segmente výroby bola jeseň silná a neistota a obavy zvýšili záujem o flexibilnú pracovnú silu. Zvýšený dopyt pociťujeme aj začiatkom roka 2021, s miernym útlmom koncom mesiaca apríl,“ hovorí Darina Mokráňová, výkonná riaditeľka spoločnosti Index NOSLUŠ. Dodáva, že aktuálne je vysoký záujem o obsadenie nižších pozícií vo výrobných spoločnostiach.

Čo sa týka výpadku brigádnikov z radov študentov, podľa Dariny Mokráňovej aktuálne nie je problém nájsť v univerzitných mestách za nich náhradu. „O brigády majú zvýšený záujem aj neštudenti, zamestnanci zo segmentov postihnutých pandémiou, ktorí pracujú menej, prípadne aktuálne prácu nemali. Nepociťujeme preto problém s hľadaním brigádnikov v princípe v žiadnej lokalite,“ dodáva.

Čakajú teda pracovný trh v najbližších mesiacoch nejaké sezónne výkyvy? „Očakávam, že vývoj a stav ponúk brigád na trhu bude v lete obdobný ako v predcovidovom období rokov 2019 a neskôr,“ myslí si konateľa firmy P. J. Servis Ivan Jurkovič. Dodáva, že pocítili aj výpadok študentov, ktorí sa postupne vracajú do škôl: „Momentálne začíname pri obsadzovaní brigád narážať na hranicu našich kapacít a nedostatok je citeľný.“

Dopyt po brigádnikoch podľa Jurkoviča začína rásť, „je teda možné sledovať určitý nárast hospodárskej aktivity na strane firiem“. „Niektoré z administratívnych brigád sa presunuli aj do priestoru home office, no stále je zásadná väčšina rovnaká ako v predcovidovom čase,“ uzatvára.

Obchod a výroba predbehli v apríli IT

Len za ostatné dva týždne pritom na portáli Profesia pribudlo viac ako 12-tisíc nových pracovných ponúk. „Takéto počty nových pracovných príležitostí sme nevideli ani v rovnakom období v roku 2019, keď svet pojem koronakríza ešte nepoznal,“ uvádza sa v tlačovej správe Profesie.

Oproti prvému kvartálu tohto roka sa zmenili aj oblasti, z ktorých zamestnávatelia nových pracovníkov hľadajú. Za prvé tri mesiace tohto roka to boli inzeráty najmä od firiem hľadajúcich odborníkov na pozície v IT, v apríli bolo najviac inzerátov v obchode a vo výrobe.

Za posledný mesiac uverejnili takmer 4200 pracovných ponúk v oblasti obchodu, takmer 4000 vo výrobe a vyše 3400 v IT. Ako ďalej uvádza Profesia, „uvoľnenie opatrení prebralo aj odvetvie cestovný ruch, gastro a hotelierstvo, kde pracovný portál zaznamenal v apríli 933 pracovných ponúk“. Je to o 320 inzerátov viac ako za celý prvý štvrťrok tohto roka.

Z pohľadu konkrétnych pracovných pozícií, zamestnávatelia hľadajú najviac operátorov a operátorky výroby. Nasledujú robotníci, predavači a administratívni pracovníci.

Reklama

Najväčšia časť ponúk pritom požaduje maturitné vzdelanie. Spomedzi inzerátov uverejnených v apríli tento stupeň vzdelania požadovalo až 37 percent ponúk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?