13. októbra 2021

Ktoré profesijné odbory budú najžiadanejšie? S odborníkmi sme vybrali oblasti, pri ktorých budúci absolventi a absolventky nešliapnu vedľa. Toto je desať z tých momentálne najperspektívnejších.

1. Obnoviteľné zdroje energie

Alternatívne zdroje elektrickej energie majú do budúcna jeden konkrétny cieľ: Musia sa stať hlavnými zdrojmi energie. Zásoby fosílnych palív nie sú nekonečné, požiadavky na prísun elektrickej energie sa však zvyšujú.

Ľudstvo sa presúva k počítačom, v manuálnych činnostiach sa necháva nahrádzať robotmi, presadá do elektrických áut a ťaží kryptomeny – to všetko má veľmi vysoké energetické nároky.

Obnoviteľné zdroje energie budú musieť nielen nahradiť tie neobnoviteľné, ale technologicky tiež dospieť do rovnakej miery efektivity. To bude vyžadovať multiodborové schopnosti a nasadenie.

2. Zdravotníctvo a ošetrovateľská starostlivosť

Nefuturisticky znejúce zameranie, ktoré však môže hrať v budúcnosti prím. Populácia radikálne starne. Dočkáme sa doby, keď budeme mať okolo seba množstvo starých ľudí, o ktorých sa bude musieť niekto postarať. Otázkou ostáva, kto.

Reklama

Vždy budú potrební lekári, sestry, fyzioterapeuti, farmaceuti a ďalší, pribudne však dôraz na gerontológiu a geriatriu, zahŕňajúcu lekársku aj sociálnu prácu so seniormi.

3. Materiálové inžinierstvo pre mimozemské stavby

Iste, stavbárčina sa v budúcnosti zíde aj v menej radikálnych ohľadoch. K tradičným profesiám pribudnú operátori autonómnych stavebných systémov, lebo zo stavieb si rok čo rok odhryzne čím ďalej, tým väčší podiel robotizácia.

Perspektívnym odborom je už teraz štúdium v oblasti takzvaných BIM (Building Information Modeling) technológií – digitálnych modelov budov, slúžiacich ako kompletná databáza informácií pre návrh, výstavbu a prevádzku budovy počas celej doby jej existencie.

Ale ruku na srdce, kto si už v tejto chvíli nebrúsi zuby na projektovanie budov na Marse alebo na Mesiaci a nerozmýšľa nad tým, z čoho a ako ich postaviť?

4. Umelá inteligencia

Či už ide o vývoj autonómnych vozidiel, využitie v automatizovaných systémoch priemyslu 4.0, kontrolu a udržiavanie internetových sociálnych sietí alebo klinickú informatiku v zdravotníctve, bez umelej inteligencie už supermoderné firmy nerobia nič.

Strojové učenie dostane absolventov technických odborov do všetkých kútov sveta, pretože prakticky do všetkých odborov prenikajú postupy na báze umelej inteligencie, ktoré svojou rýchlosťou, presnosťou a objemom analyzovaných dát strčia človeka do vrecka. Odmeny pre odborníkov sa budú pohybovať podľa potrieb trhu, rozhodne však nebudú nízke.

5. Multidisciplinárne vedecké profesie

Veľkú rolu budú hrať v blízkej budúcnosti také vedecké profesie, ktoré zahŕňajú prírodné a sociálne vedy dokopy. Akcentovaná bude totiž trvalá udržateľnosť, či už v oblastiach samotnej ekológie alebo supermoderných technológií.

Tá je postavená na troch pilieroch: ekonomickom, sociálnom a environmentálnom. Budúci záujem o odborníkov a odborníčky takého razenia sa dá odvodiť zo stále populárnejšieho dôrazu na zodpovedné podnikanie (známe pod skratkou ESG) s ohľadom na jeho ekologické a sociálne dopady.

6. Kybernetická bezpečnosť

Zločinecké aktivity hackerov na internete sú každým rokom výraznejšie, ale pandémia a intenzívna digitalizácia ich akcelerovali na úplne novú úroveň, vďaka ktorej sú odborníci na ochranu digitálnych informácií a zariadení veľmi žiadaní.

Už teraz univerzity ponúkajú odbory zamerané na štúdium vývoja a obsluhy technologicky vyspelých kybernetických štítov proti útokom hackerov. Bez odborníkov na kybernetickú bezpečnosť sa už dnes nezaobíde žiadna firma, ktorá si nechce koledovať o vydieranie ransomvérom.

7. Robotizácia a automatizácia

Zatiaľ čo dnes je väčšina ľudí, ktorí vyštudovali robotiku, odkázaná na operátorský dohľad nad strojmi, ktoré vytvoril niekto iný, v nasledujúcich rokoch sa posunú na pozície, v ktorých budú pracovať na ich vývoji – alebo o ňom priamo rozhodovať.

Predovšetkým pre drony sa chystajú aplikácie vo všetkých možných odvetviach od poľnohospodárstva cez bezpečnosť až po taxislužby.

Súčasní študenti by sa mohli na manažérske a vedúce pozície robotických firiem (a robosekcie veľkých firiem) dostať za desaťročie, keď sa tento priemysel poriadne rozbehne. Platy by mali presahovať 4 000 eur mesačne.

8. Softvérové inžinierstvo

Človek nemusí byť raketový inžinier, aby pochopil, že v budúcnosti si prácu vždy nájde ako softvérový inžinier či inžinierka. Softvér bude treba všade, výška platu sa bude odvíjať od konkrétneho odboru.

Vytváranie, testovanie, analyzovanie a udržiavanie komplexných softvérových systémov s ohľadom na kvalitu, rýchlosť a rozpočet budú žiadané v rozširujúcom sa spektre odborov.

9. Dátová analytika

Dáta, dáta, dáta. Potreba spracovania a analýzy masívneho množstva dát bude do budúcna narastať na všetkých úrovniach priemyslu a biznisu – či už ide o prieskum trhu, vylepšovanie zákazníckych služieb alebo presné zacielenie investícií do inovácií.

Naprieč odbormi sa bude rozširovať dopyt po profesionáloch, ktorí budú vo vedúcich a manažérskych úlohách vychádzať nie z „dojmológie“, ale z dát tvrdých ako diamant. Na ich základe budú schopní rozpoznávať vzorce a predvídať trendy.

Reklama

Platové ohodnotenie by sa podľa odhadu malo pohybovať nad hranicou 4 700 eur mesačne.

10. Biomedicínska technika a inžinierstvo

Trend zložitých technológií v medicíne akceleruje, a tak porastie dopyt po biomedicínskych technikoch a inžinieroch. Náplň práce? V prvom rade obsluha, kontrola a udržiavanie diagnostickej a terapeutickej prístrojovej techniky v nemocniciach a asistencia lekárom.

Rovnako sa však pre absolventov začnú objavovať nové možnosti u firiem zaoberajúcich sa vývojom a výrobou zdravotníckej techniky a tvorbou programového vybavenia v oblasti diagnostických a terapeutických prístrojov pre zdravotníctvo blízkej budúcnosti.

Článok vyšiel na Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?