14. júla 2021

Skupina spoločností PPA Controll podnikateľskej rodiny Pavlůovcov dosiahla ešte v roku 2019 tržby vo výške 170,5 milióna eur a čistý zisk 11,6 mil. eur. Podľa konsolidovaných výsledkov za rok 2020, a napriek medziročnému poklesu, sú výnosy druhé najvyššie v histórii spoločnosti. Tržby boli na úrovni 134 miliónov eur a čistý zisk predstavoval 9,5 milióna eur.

Väčšinovým majiteľom PPA Controll, ktorá sa zaoberá automatizovaným systémom riadenia, meraním a reguláciou teplôt, tlakov či prietokov ako aj IT systémom či správe priemyselných parkov, je podnikateľ Karol Pavlů. Už aj tu však prebieha proces nástupníctva a opraty spoločnosti postupne preberá jeho dcéra Darina Pavlů. Tá je v súčasnosti predsedníčkou dozornej rady.

Ako potvrdila pre Forbes, minulý rok sa v spoločnosti z hľadiska dosiahnutého hospodárskeho výsledku zaradil k jedným z najúspešnejších rokov. „Bolo to aj v dôsledku veľmi dobre rozbehnutého roku 2019, v ktorom sa nám podarilo uspieť vo viacerých veľkých zákazkách doma, ale aj v zahraničí, a ktorých realizácia trvala aj počas roka 2020. Zároveň sa nám darilo získavať aj nové zákazky v roku 2020.“

Ako to vyzeralo v teréne?

Pandémia poriadne otestovala aj zamestnancov spoločností skupiny PPA Controll, z ktorých väčšina z povahy práce nemá možnosť pracovať z domu. Zákazky realizujú priamo v teréne na rôznych stavebných či technologických projektoch alebo pri výkone správy priemyselných parkov.

Vo firme zaviedli turnusy skupín zamestnancov na stavbách tak, aby sa nestretávali, a v prípade, že by sa v jednej skupine objavila nákaza, druhá skupina ich mohla nahradiť.

Reklama

Novinkou bol pre spoločnosť napríklad aj prechod na online porady, čo však úspešne zvládli a firmu to podľa Dariny Pavlů posunulo ďalej z hľadiska efektivity využitia pracovného času. „Zrazu sa niektoré porady skrátili o tretinu,“ hovorí.

Čo si odniesli z pandémie?

Zložitá situácia bola podľa nej aj pri zahraničných zákazkách v krajinách ako Veľká Británia, Maďarsko či Južná Amerika, keď sa v druhom kvartáli roka 2020 uzavreli hranice a logistika pracovných ciest bola mimoriadne komplikovaná. To reálne spôsobilo určité meškanie v termínoch ako aj navýšenie nákladov. Ako však dodáva, počas roka sa to postupne utriaslo a v čase druhej vlny pandémie boli pracovné cesty ich zamestnancov relatívne bezproblémové.

A čo z pandemického obdobia v spoločnosti pretrvá? „Určite je potrebné byť aj naďalej opatrní a dodržiavať protipandemické pravidlá, aby sme na jeseň opäť nezostali zaskočení,“ hovorí Darina Pavlů.

Ako dodáva, niektoré opatrenia zatiaľ ponechajú. „Porady online ešte nejaký ten čas zostanú a predpokladám, že aj v budúcnosti sa stanú súčasťou denného fungovania našich spoločností. Zároveň nás pandémia upozornila na potrebu bezpečného IT prostredia a potreby zefektívniť niektoré procesy v spoločnosti.“

Zamestnanci zároveň majú možnosť prihlásiť sa cez firmu na očkovanie proti Covid-19. Očkovanie samotné síce prebieha klasicky v očkovacích centrách, no zamestnancov, ktorí o vakcináciu majú záujem, firma odbremení od procesu registrácie a vybavovania termínu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?