3. augusta 2021

Ako nám môže pri budovaní kariéry pomôcť teória hier? Nejde o hru vabank a bezhlavé stávky na riziko. Táto disciplína aplikovanej matematiky, ktorú vymyslel v roku 1944 John von Neumann s Oskarom Morgensternom, je postavená na množstve protichodných rozhodovacích situácií, ktoré môžu nastať kdekoľvek, kde dochádza k stretu záujmov.

Herno-teoretické modely tieto situácie analyzujú zostavením matematického modelu daného konfliktu a pomocou výpočtov hľadajú najlepšie stratégie. Nebojte sa, žiadne matematické modely pri rozhodovaní zostavovať nemusíte – teória hier vám však napovie, kde sa skrýva najlepšie riešenie.

Kariéra ako hra

Jedným z konceptov teórie hier je konečná hra, kde vopred poznáme pravidlá aj hráčov a dopredu je určený konkrétny cieľ. Ideálnym príkladom konečnej hry je napríklad futbalový zápas. Oproti tomu nekonečná hra má známych aj neznámych hráčov, neustále sa vyvíja a cieľom je, aby sa neskončila.

Väčšina z nás pristupuje k svojej kariére, ako keby sme boli hráčmi v konečnej hre: šplháme sa po kariérnom rebríčku, postupujeme krok za krokom. No prostredie, v ktorom pracujeme, sa dynamicky mení a pripomína skôr nekonečnú hru.

Reklama

Konečný hráč je motivovaný mocou, či už v podobe vyššej funkcie alebo zisku. Nekonečný je motivovaný nezávislosťou. V praxi to môže vyzerať tak, že vy ako majiteľ či majiteľka firmy sa ako nezávislý hráč pokúsite investovať do dlhodobých projektov, ktoré neprinášajú okamžitý prospech.

Ako „hrať“ čo najlepšie?

Ako zmeniť svoj postoj, aby ste hrali ako nekonečný hráč?

  • Investujte do seba. Učte sa novým veciam, neprestávajte sa rozvíjať v rôznych oblastiach. Neuspokojte sa len s tým, že vás povýšili. Cieľom je vedieť čo najviac.
  • Budujte skutočné vzťahy. Zabudnite na vetu, že do práce si nechodíte hľadať kamarátov. V okruhu ľudí, kde si navzájom pomáhate a záleží vám na sebe aj po pracovnom čase, dokážete ako tím omnoho viac.
  • Premýšľajte dopredu. Keď plánujete dlhodobú stratégiu, musíte niekedy robiť rozhodnutia, ktoré sú krátkodobo nepríjemné. Ale prinesú vám úžitok a budete za ne v budúcnosti vďační. Odmietajte krátkodobé a dočasné riešenia.
  • Hrajte pre potešenie z hry. Práca vám v prvom rade zaisťuje živobytie, ale ak to vaša životná situácia aspoň trochu dovoľuje, mala by vám dávať zmysel.

Článok od Anny Noskovej vyšiel na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?