20. apríla 2021

Hoci sa tešíme z uvoľnenia covidových opatrení, mnohým z nás prinášajú aj pocit nepohodlia a stres. Najmä introverti môžu pociťovať z plánovaných porád a stretnutí v reálnom svete paniku. Japonci majú na takéto situácie liek, na ktorý nepotrebujete lekára ani predpis. Volá sa šinrin-joku.

V preklade to znamená lesný kúpeľ a súčasťou terapie nie je len návšteva lesa, ale aj chodenie naboso po tráve či machu a objímanie stromov. Poviete si, nič nové?

Obyčajná prechádzka v lese sa však teší mimoriadnemu záujmu preťažených riaditeľov a startupistov zo Sillicon Valley a zo šinrin-joku sa stala výnimočne populárna metóda v boji so stresom. Podľa  výskumov pobyt v lese dokáže znížiť našu úzkosť aj krvný tlak. Nemusíme pritom robiť nič špeciálne, iba jednoducho byť a vnímať prírodu naokolo.

„Dvojhodinový lesný kúpeľ vám pomôže odpojiť sa od technológií a spomaliť. Privedie vás do prítomného okamihu, zbaví vás stresu a uvoľní,“ hovorí Qing Li, autor niekoľkých štúdií a knihy Forest Bathing: How Trees Can Help You Find Health and Happiness.

Dodáva, že ak si osvojíte techniku, nebudete neskôr potrebovať les, stačí aj park či pokojné zákutie so stromom vo vlastnej záhrade. Alebo miesto, ktoré vás upokojuje a pripomína vám detstvo.

Ak chcete dokonale ovládnuť toto japonské umenie, návod nájdete v knihách o šinrin-joku, dokonca existujú aj špeciálne kurzy lesnej terapie. Alebo to môžete skúsiť podľa jednoduchých zásad aj sami.

V lese budete maximálne relaxovať, ak…

… si necháte mobil doma. Inak hrozí, že nebudete duchom úplne prítomní, pretože vám každých päť až desať minút napadne, že sa musíte hneď teraz pozrieť na telefón. Len sa, nedajbože, nestraťte.

… nebudete mať žiadne očakávania. Prechádzajte sa, počúvajte praskanie vetvičiek pod nohami a ďalšie zvuky, ktoré príroda vyludzuje.

… sa na chvíľu usadíte a budete pomaly a zhlboka dýchať. Uvidíte, že budete mať pocit, akoby vám niekto z pliec sňal veľkú ťarchu.

… budete potichu. Ak so sebou na lesnú terapiu vezmete niekoho ďalšieho, dohodnite sa, že budete po celý čas prechádzky mlčať.

Článok od redaktorky Anny Noskovej vyšiel na Forbes.cz. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?