7. októbra 2020

Aj keď počas zúriacej pandémie koronavírusu je návšteva reštaurácií či barov pre niektorých to posledné, na čo pomyslia, naplánovať si návštevu oceňovaného podniku sa predsa len dá. Aspoň sa bude na čo tešiť. A síce aktuálne, po krátkom letnom reštarte, gastrobiznis opäť zaspáva, aj napriek tomu už po sedemnástykrát uskutočnilo vyhlasovanie ocenení Gurmán Award. 

„Uznanie a úctu si tí najlepší z vás plne zaslúžia. Takýmto spôsobom chceme pripomenúť verejnosti, že aj v gastronómii máme množstvo zaujímavých, šikovných a úspešných ľudí,“ píšu garanti ocenenia Gurmán Award v tlačovej správe.

Šéfkuchár Michal Konrád: Gastrobiznis už nikdy nebude ako predtým

Najlepším kuchárom sa podľa hodnotenia Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, Asociácie someliérov Slovenskej republiky, Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku a hodnotiteľov z radov samotných šéfkuchárov stal Jozef Masarovič, ktorý pôsobí v bratislavskej reštaurácii UFO watch.taste.groove. Pod jeho vedením dostala reštaurácia už niekoľko ocenení. Pred tým, ako začal viesť tím ľudí v známom Ufe, pracoval v dnes už neexistujúcej reštaurácii Paparazzi. Profesionálne pôsobenie vo svete gastronómie začal na luxusných výletných lodiach pod vedením najvychýrenejších šéfkuchárov.

Top 3 šéfkuchári 2020

 1. Jozef Masarovič – UFO Bratislava
 2. Jozef Breza – Gašperov Mlyn – Batizovce
 3. Tomáš Lysý – IASAi Bratislava

Gastronomickou osobnosťou sa stala Valéria Pluhárová, ktorá vychovala celé generácie mladých kuchárov, z ktorých sa mnohí stali výraznými osobnosťami slovenskej gastronómie. Je jednou zo zakladajúcich členov Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, kde pôsobí od roku 1990 až dodnes. Valéria Pluhárová je držiteľkou viacerých významných štátnych ocenení.

Reklama

Cenu someliér roka 2020 získal Matúš Hamara in memoriam z Kempinski High Tatras. „Miloval svoju prácu, kontakt s ľuďmi, vášeň a nadšenie pre túto profesiu z neho priam sálali. Len málokto vedel tak pútavo rozprávať o víne ako Matúš,“ opisujú someliéra hodnotitelia.

Najlepšou prémiovou reštauráciou sa stal UFO watch.taste.groove, hotelovou reštauráciou je reštaurácia Palffy restaurant – Šimák Zámok Pezinok a tematickou reštauráciou je Akademia beer & bistro v Trnave. Na Gurmán Award sa odovzdávajú aj ocenenia Gurmán Gold – Zlaté vidličky pre najlepšie slovenské reštaurácie. Jednu vidličku na Slovensku má 12 reštaurácií, dve Zlaté vidličky patria Afrodite – Chateau Čereňany, Albrecht restaurant Bratislava, Gašperov Mlyn, Batizovce a Mlyn 108, Modra. Tri vidličky boli udelené ako jedinej reštaurácii UFO watch.taste.groove.

Top 3 reštaurácie roka 2020

 1. Reštaurácia Palffy – Šimák Zámok, Pezinok – 87 bodov
 2. a 3. Grand Hotel Kempinski High, Štrbské Pleso – 86 bodov
 3. a 2. Reštaurácia Sissi – Hotel Lomnica, Tatranská Lomnica – 86 bodov

Top 3 tematické reštaurácie roka 2020

 1. Akademia beer  & bistro, Trnava – 87 bodov
 2. a 3. Iasai  sushi bar, Bratislava – 86 bodov
 3. a 2. Wabi sabi, Bratislava – 86 bodov

Top 3 prémiové reštaurácie roka 2020

 1. UFO watch.taste.groove, Bratislava – 96 bodov
 2. Gašperov Mlyn, Batizovce – 92 bodov
 3. Afrodita, Čereňany – 91 bodov

Ocenenie vinárstvo roka získalo trnavské Mrva & Stanko, ktoré objemom výroby patrí medzi stredne veľké firmy s produkciou cca 350-tisíc fliaš ročne. Sortiment tvoria výlučne akostné vína s prívlastkom, akostné odrodové vína a značkové vína, z toho asi 80 percent tvoria svetovo známe odrody a zvyšok sú odrody typické pre tento región alebo nové odrody.

Poslednou kategóriou bolo odovzdávanie ocenenia Hospitality Award, ktoré získala reštaurácia Gašperov mlyn, ktorú vedie šéfkuchár Jozef Breza.

Metodológia

Porota udelila body reštauráciám v štyroch sekciách, pričom v každej bolo po 10 menších kritérií. Maximálny počet bodov, ktoré mohli dostať, bol 100. Najviac za kuchyňu, najmenej hodnotenie ovplyvnilo kritérium prostredie: Jedlo 50/50, Servis 20/20, Víno 20/20, Prostredie 10/10.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?